Domů
Jaderné elektrárny
Nový americký jaderný blok Vogtle 3 zahájil komerční provoz
Jaderná elektrárna Vogtle 4
Zdroj: Georgia Power

Nový americký jaderný blok Vogtle 3 zahájil komerční provoz

Nový americký jaderný blok Vogtle 3 zahájil komerční provoz. Stavba dvou bloků typu AP1000 v elektrárně Vogtle začala po více než 35 letech od poslední jaderné výstavby v USA. Zahájení provozu se blok dočkal po zhruba 10 letech. Projekt zasáhl nejen bankrot společnosti Westinghouse, ale i navyšování ceny dokončení.

Americká společnost Georgia Power oznámila, že její nový jaderný blok Vogtle 3 zahájil komerční provoz. Dva bloky typu AP1000 s instalovaným výkonem 1120 MW ve Vogtle 3 a 4 jsou první  jaderné bloky, jejichž stavba v USA začala po dlouhé jaderné přestávce. Většina amerických reaktorů totiž byla budována v 70. a 80. letech minulého století

"Je důležité, abychom tyto druhy dlouhodobých investic realizovali a dovedli je do konce. Chceme našim 2,7 milionům zákazníků i nadále poskytovat čistou, bezpečnou, spolehlivou a dostupnou energii. Dnešní úspěch je důkazem našeho odhodlání a je to první den příštích 60 až 80 let, kdy bude Vogtle 3 dodávat našim zákazníkům čistou a spolehlivou energii," uvedla Kim Greeneová, generální ředitelka Georgia Power.

Stavbu Vogtle 3 zahájili technici v březnu 2013 a po přesně 10 letech dosáhl reaktor poprvé kritického stavu. V dubnu byl blok připojen k elektrické síti a společnost Georgia Power prováděla zkoušky na různých výkonových úrovních. Sesterský blok Vogtle 4 v květnu úspěšně absolvoval horké funkční zkoušky a s jeho provozem současný plán počítá na přelomu roku.

Životnost obou bloků je projektována na 60 let s možností prodloužení o dalších 20 let. Jaderná elektrárna Vogtle s celkovým instalovaným výkonem téměř 4,5 GW (včetně nových bloků) se podle Georgia Power stane největším výrobcem čisté elektřiny v USA.

"Dokončený třetí blok a čtvrtý blok v závěrečných fázích výstavby a testování ukazují, jak nová jaderná energetika může a bude hrát zásadní roli při dosahování čisté energetické budoucnosti pro Spojené státy," uvedl Chris Womack, prezident a generální ředitel společnosti Southern Company.

Bankrot Westinghouse

Projekt dvou nových jaderných bloků po bankrotu společnosti Westinghouse v roce 2017 převzaly společnosti Georgia Power a Southern Nuclear, obě dceřiné společnosti Southern Company (vlastní 45,7 %). Dalšími vlastníky jsou Oglethorpe Power s 30 %, MEAG Power s 22,7 % a Dalton Utilities s 1,6%.

Vlastníci kvůli nárůstu očekávaných nákladů několikrát hlasovali o pokračování projektu vždy s výsledkem, že jej dokončí. V té době počítali s náklady na dostavbu ve výši cca  9-10 miliard dolarů a se zprovozněním  třetího bloku v roce 2021. Projekt od té doby nabral necelé dva roky zpoždění. Celkové náklady na výstavbu obou bloků se odhadují na 30 miliard dolarů (přes 650 miliard Kč).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(34)
Vladimír Šťastný
3. srpen 2023, 10:02

To budou u Karásků, Bláhů a rádobyenergetiků slzy jak kobylí koblihy.

Milan Vaněček
3. srpen 2023, 13:29

Pane Šťastný, počítejte, srovnávejte:

Cena za 1 reaktor (cca 350 miliard CZK, je to vždy prochu dražší postavit jen jeden než cena při stavbě 2 totožných). Dále v EU jsou mnohem dražší energie a práce než v USA.

Srovnávejte: nad 350 kontra řeči zde o ceně před pár lety (=160 miliard, CfD =60 EUR/MWH).

Teď jste na dvojnásobku ceny,

připočtěte vyšší inflaci v EU (a zvláště v ČR) než v USA

a pak hlavně připočtěte cenu peněz na to zaplacení, bude to dlouho trvat než splatí tu půjčku.

Kolik tipujete celkem? (já tipuji že konečná cena bude nejméně dvojnásobek)

(a tipuji že CfD bude nad 140 EUR/MWh, ale to jsou jen mé tipy, diskutujme fakta o ceně z USA.

A ta délka stavby bude asi taky ještě delší než v USA, Westinghouse ještě nic nového v EU po roce 2011 nepostavil (možná že se mýlím?)

Nechám to na Vás,

ale žádnou radost z toho občané ČR mít nebudou (podobně jako ji neměli ze starého fotovoltaického tunelu 2009-10).

Lukáš
3. srpen 2023, 13:44

Peniaze niesu vsetko, on ten reaktor bezi 24/7 a planovane odstavky su zname mesiace vopred.

Reaktor bezi aj ked nesvieti slnko, nefuka vietor a netrapi ho sezonnost ;)

Pavel Lukavsky
3. srpen 2023, 13:51

Peníze jsou až v první řadě. A když nesvítí a nefouká, tak jsou stále k dispozici mnohem levnější zdroje, než nove stavěné jádro. Ale tomu, kdo má jadernou víru, je zbytečné to povídat. Víra i jádro přináší.

Lukáš
3. srpen 2023, 14:32

Ked nejaky zdroj postavim, chcem aby vyrabal a zarabal, tu sa stale bavime o tom jednom a stale istom, ja som predajca nie kupujuci, takze ma nezaujima povod EE v zasuvke ako koncovy spotrebitel.

Porovnavame jadro verzus oze ked oze nejdu tak to jadro pojde 24/7 dalej a to je ten zdroj odkial pojde EE ked oze vypadne napriklad.

A zatial co tento zdroj bude v prevadzke 60-80 rokov, vymeni sa skoro az 5 vte na jednej podeste, btw ta sa bude musiet tiez prerabat a ako insider viem, ze vo spanielsku a nemecku nebudeme po likvidacii obnovovat 34 vte pretoze pocas ich zivotnosti si nezarobili ani na ich likvidaciu ked odratame vsetky pasiva spojene s ich vystavbou a prevadzkou ;)

btw kym nabehne karasek s tabulkami nech porovna najprv vyrobu oze za rok nie so 100 000ks vte v nemecku verzus jeden blok ale napriklad jeden blok v mochovciach verzus 220ks vte s prikonom 2mw

Josef
5. srpen 2023, 23:17

pro Lukáše, ty VTE "zarobily", ale provozovatelé neodkládali prostředky na likvidaci a vyhlásili bankrot, nemaťte zde ostatní. Je to stejná pohádka jak, že FVE panel nevyrobí za životnost tolik enegie, kolik bylo spotřebováno při výrobě....

Oldřich Vašíček
6. srpen 2023, 17:22

Prosím uveďte nějaké levnější zdroje, které doplní chybějící výkon, když nejsou vhodné podmínky pro OZE? Můžete dodat i ekonomiku provozu? Dekuji

Pavel Lukavsky
6. srpen 2023, 18:18

Nejlepší záložní zdroj v našich podmínkách je kogenerační plynový motor. Cena je 500 euro za kW, pro MW zdroje. Máme i domácího výrobce. Když nesvítí ani nefouká, tak bývá potřeba topit. To se výborně doplňuje. Účinnost se blíží 100 procentům. Náběh na plný výkon v řádu minut. Cenově dostupné i pro energetické komunity, firmy a soukromé osoby.

Emil
3. srpen 2023, 13:47

1) V ČR je mnohem dražší práce než v USA? Tak ten byl taky dobrý. :-D

2) Vím že se fakty Vaněček vyrušovat nenechá, ale přesto bych rád ostatní upozornil, že v té částce 350 miliard už cena peněz započtená je, takže se jí Vaněček snaží započíst dvakrát.

3) V Polsku se Westinghouse dohodl na stavbě tří reaktorů za celkem 20 miliard dolarů, tj. 6,7 miliardy dolarů za reaktor.

Tolik k těm Vaněčkovým "tipům".

Milan Vaněček
3. srpen 2023, 14:36

Tohle zase říká Emil,

za pár let či desetiletí zase uvidíme, kam se ta cena dostane.

Sledujte CfD, tam to bude vidět, kam se smluvně, právně závazně dostanem z dřívějších 60 EUR/MWh...

Emil
3. srpen 2023, 14:54

On to neříká jen Emil ale i např. agentura AP, Vaněčku, zatímco vy nemáte nic jiného než ty své dojmy. Cituji: "Currently, the owners are projected to pay $31 billion in capital and financing costs, Associated Press calculations show." apnews. com/article/georgia-nuclear-power-plant-vogtle-rates-costs-75c7a413cda3935dd551be9115e88a64

Průměrná měsíční mzda v Georgii je v přepočtu 107 tisíc Kč, v ČR 41 tisíc Kč.

CfD budete sledovat nejspíš marně, když se nikdo žádný CfD pro jadernou elektrárnu v ČR uzavřít nechystá.

A takhle je to u vás se vším.

Milan Vaněček
3. srpen 2023, 15:35
Emil
3. srpen 2023, 15:41

Neříkají tam vůbec nic jiného, říkají tam to samé, jen máte článek o rok starší, tak je ta částka v něm o něco nižší. Opět si vymýšlíte.

Milan Vaněček
3. srpen 2023, 16:25

HNed třetí věta mého odkazu ukazuje, že nemáte pravdu

cituji

A nuclear power plant being built in Georgia is now projected to cost its owners more than $30 billion.

A financial report from one of the owners on Friday clearly pushed the cost of Plant Vogtle near Augusta past that milestone, bringing its total cost to $30.34 billion.

That amount doesn't count the $3.68 billion that original contractor Westinghouse paid to the owners after going bankrupt, which would bring total spending to more than $34 billion.

Emil
3. srpen 2023, 16:51

Ne, Vaněčku, jestli ta věta něco ukazuje, tak to že jste zase vůbec nic nepochopil. Těch 30,34 miliardy dolarů z vašeho odkazu z loňského roku narostlo do letoška na konečných 31 miliard, jak v mém odkazu uvádí agentura AP, obojí je in "capital and financing costs", tj. včetně nákladů financování.

Milan Vaněček
3. srpen 2023, 17:29

Vy jste to asi nedočetl až k těm "bring total spending to more than $34 billion".

A další důležité informace z článku:

"Georgia Power's customers, as well as some Oglethorpe customers, are already paying the costs of Vogtle". Čili už jim zdražili elektřinu předem (je to z roku 2022) aby si předplatili elektřinu budoucí. To je taky jeden fígl, co propagují pro jádro třeba Britové, zlevní to financování.

Emil
3. srpen 2023, 17:42

Já jsem to dočetl, vy jste to nepochopil. Těch 3,6 (resp. 3,7) miliardy navíc nejsou finanční náklady ale dohodnuté kompenzace, kterou musela zaplatit Toshiba (tehdejší vlastník Westinghouse) za odstoupení od garantované fixní ceny stavby. Proto investora ta elektrárna nakonec stála těch 31 miliard včetně nákladů financování a ne 34,7 miliard. Všechno to máte napsané v tom článku od AP, který jsem odkazoval, stačí si ho přečíst a pochopit, což je ale zjevně ten největší problém.

Milan Vaněček
3. srpen 2023, 17:54

To Vy jste nepochopil, že při stavbě další AP1000 Vám už nikdo nedá těch 3,68 miliard USD (asi těch 80 miliard korun) jako v tomto unikátním případě dala Toshiba,

tak skutečné náklady budou o těch 3,68 miliard UDS vyšší, jak také píší v tom článku.

Emil
3. srpen 2023, 18:37

Takže argumenty k dvojímu započítávání finančních nákladů Vaněčkovi došly, tak pro změnu zkouší nesmysly o tom, co prý nám už nikdo nedá. Přitom pokud opět dojde vinou dodavatele k překročení fixní ceny kontraktu, což není automatické, není to jeho volba, ale opět bude muset tyto vícenáklady hradit, nebo se na jejich pokrytí s investorem nějak dohodnout. Stejně jako tomu bylo zde, stejně jako tomu bylo např. v Olkiluoto.

Milan Vaněček
3. srpen 2023, 19:01

Emil nepochopil co redaktor AP napsal v článku, který jsem citoval. Je to jeho problém, myslím, že to čtenáři zde pochopili.

Emil
3. srpen 2023, 19:11

Naštěstí si každý jistě udělá vlastní obrázek, kdo tu co nepochopil, není potřeba, aby to tu Vaněček někomu tlačil do hlavy.

Petr prochaska
3. srpen 2023, 15:18

Odhadovaná cena Vogtle za reaktor byla 7 miliard dolarů a skutečnost je nakonec jiná. Každá JE se prodraží mnohonásobně. Cena v Polsku samozřejmě není konečná, ale bude se ještě násobit, uvidíme kolikrát bude cena vyšší, pokud se tedy vůbec v Polsku nějaká JE bude stavět.

Emil
3. srpen 2023, 15:26

Opět píšete nesmysly, každá JE se neprodraží mnohonásobně. Kolikanásobně se např. prodražily ostatní dostavěné AP1000 nebo HPR-1000 nebo APR-1400 nebo VVER-1200? Očekávám odkazy na to "mnohonásobné prodražení" u těchto reaktorů.

Petr prochaska
3. srpen 2023, 16:07

to Emil:

Ale to jsou rusové (VVER-1200), číňani (HPR-1000), korejci (APR-1400) a staví mimo EU. Cenu JE v EU a mimo EU nelze moc porovnávat. Westinghouse (AP1000) se staví jen v USA.

Emil
3. srpen 2023, 16:57

Tvrdil jste "Každá JE se prodraží mnohonásobně", ale ve skutečnosti jste tedy chtěl říct každá kromě všech HPR-1000, APR-1400, VVER-1200 a AP1000 mimo USA, takže ve skutečnosti vlastně téměř žádná až na několik výjimek, které se dají spočítat na prstech jedné ruky.

Milan Vaněček
3. srpen 2023, 17:31

Shodněme se na tom, že AP1000 se v USA prodražila více než dvojnásobně (skoro trojnásobně).

Emil
3. srpen 2023, 17:45

Ani na tom se neshodneme, 2,2× není ani "skoro trojnásobně", ani "mnohonásobně jak tvrdil pan "prochaska".

Milan Vaněček
3. srpen 2023, 18:33

Dosti slovíčkaření, prodražilo se to 34/14=2,4 krát.

K tomu se hodí bonmot: Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako obvykle....

Ale stejně je dobré, že to nakonec úspěšně spustili, bylo by to obrovské plýtvání materiálem a prací. Teď jde o to, zda to uspěje v konkurenci levné americké elektřiny, nebo to budou muset někdy zavřít z ekonomických důvodů.

Emil
3. srpen 2023, 19:13

Dosti slovíčkaření, investorovi se to prodražilo 31/14 = 2,2×. Další Vaněčkovy nesmysly bez komentáře.

Petr prochaska
3. srpen 2023, 15:14

Před těmi 10 lety, kdy se začal reaktor stavět, tak byly daleko nižší ceny stavebních materiálů a daleko nižší platy. Takže kdyby se reaktor stavěl za současné ceny, tak by byl dražší než těch 350 miliard CZK.

Antonín Mikeš
3. srpen 2023, 15:23

Ano ale to se týká pouze JE, ostatní zdroje EE a obecně stavby budov a nakonec i samotná EE v čase stále zlevňuje nebo zůstává stejná. - Ironie -

To jste chtěl svým tvrzením naznačit?

Každá nabídka, která nemá termín dodávky v daném roce má inflační doložku.

Mirek
3. srpen 2023, 17:27

Pokud vím, v USA samotných se po JE Vogtle s další výstavbou velkých bloků nepočítá. Proč?

Stále melou něco o SMR, ale ty jsou zatím na Západě jen na papíře. A podle současných odhadů je cena JE s SMR s kapacitou jako jeden velký blok zatím vyšší, i když to se možná časem změní, a, hlavně, po SMR prý zbyde více radioaktivních látek, i když i tohle se časem může změnit s vývojem pokročilejšího paliva.

Zdeves Pavel
4. srpen 2023, 14:22

Je dobře, že to dostavěli. Jinak stejný výkon staví Korejci, Číňané a Rusové za cca polovinu.

Matoo
6. srpen 2023, 12:26

Jenom doplním, co v diskuzi ještě nazaznělo. Jedná se o první reaktor AP1000 mimo Čínu. Navíc po velmi dlouhé době, takže se prakticky jedná o prototyp, kde se přicházelo na mnoho problémů, které se museli odstraňovat. Stavba byla na několik let zastavena díky krachu spol. Westinghouse. Takže z tohoto případu odvozovat náklady dalších "sériových" bloků úplně nejde.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se