Domů
Jaderné elektrárny
Restart skotské jaderné elektrárny Hunterston B opět oddálen
Hunterston B power station

Restart skotské jaderné elektrárny Hunterston B opět oddálen

Společnost EDF Energy pozměnila datum restartu pro oba bloky jaderné elektrárny Hunterston B. Restart obou bloků je odložen z důvodu posouzení nové seizmické analýzy a provedení dalších prací s modely. Provedení těchto úkonů je jednou ze součástí dokumentace o provozní bezpečnosti, která má prokázat bezpečnost provozu obou bloků v dalším provozním období. Restart tak bude nově zpožděn o několik týdnů.

JE Hunterston, která se nachází na západě Skotska, se skládá ze dvou pokročilých plynem chlazených rektorů (AGR), značených čísly 3 a 4. Jejich celkový instalovaný výkon činí 965 MWe. Grafitové jádro každého z nich se skládá z přibližně 6000 pospojovaných grafitových cihel, kterými prochází palivové kanály, kanály regulačních tyčí a chladící kanály. Reaktor číslo 3 je nejstarším reaktorem typu AGR, jeho výstavba začala v roce 1967.

Diagram grafitové struktury, Zdroj: IAEA

Reaktor číslo 3 byl v březnu 2018 odstaven z důvodu provedení rutinní inspekce grafitového jádra reaktoru. Tvorba prasklin na některých grafitových cihlách v důsledku normálního procesu stárnutí reaktoru je očekávaným a dobře známým jevem, který je popsán i v oficiální dokumentace o provozní bezpečnosti. Během březnové inspekce ale byl odhalený výskyt nových trhlin v o něco vyšší míře, než bylo na základě stávajících modelů očekáváno.

Začátkem května proto bylo rozhodnuto, že ačkoliv by se reaktor 3 mohl vrátit do provozu, zůstane i nadále v odstávce za účelem provedení podrobnější inspekce a nalezení dalších důkazů pro posílení důvěry v seizmické modely a pro hodnocení a porozumění degradace grafitového jádra.

Reaktor 3 má být v provozu až do roku 2023

Díky dodatečným inspekcím provedeným od května je v současnosti v reaktoru identifikováno přibližně 100 trhlin. Inspekcemi přitom prošlo přibližně 25 % reaktoru. Na základě zjištěných dat a modelů se odhaduje celkový počet trhlin v reaktoru na přibližně 370. Stávající provozní limit za období provozu přitom činí 350.

Tato hodnota byla podle EDF Energy stanovena velmi konzervativně a je mnohem nižší, než to, co by bylo považováno za bezpečné. EDF Energy tak i nadále počítá s provozem bloku do roku 2023. Podle současných plánů má být reaktor restartován na konci dubna.

Další inspekce byly provedeny i na bloku 4

Reaktor číslo 4 byl odstaven v říjnu, i zde proběhly dodatečné inspekce grafitového jádra. Inspekcí prošlo o něco více jak desetina reaktoru, během kontroly bylo nalezeno asi 30 trhlin.

Celkový odhadovaný počet trhlin v reaktoru tak činí přibližně 200. Vrátit do provozu by se blok měl na konci března 2019.

Zdroj úvodního obrázku: EDF Energy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516