Rolls-Royce chce během 20 let vybudovat v Británii 16 malých modulárních reaktorů

DomůJaderné elektrárnyRolls-Royce chce během 20 let vybudovat v Británii 16 malých modulárních reaktorů

Britské konsorcium vedené společností Rolls-Royce oznámilo, že je připraveno během následujících 20 let postavit ve Spojeném kráovství až 16 malých modulárních reaktorů, které aktuálně vyvíjí. Kromě přiblížení Spojeného království k dosažení cíle klimatické neutrality v roce 2050 vytvoří dle konsorcia tento plán 40 tisíc pracovních míst.

Výstavbu až 16 malých modulárních reaktorů konsorcium podmínilo jasným závazkem ze strany britské vlády, která letos v červenci oznámila, že podpoří vývoj v oblasti pokročilých modulárních reaktorů 40 miliony liber.

Podle společnosti Rolls-Royce stojící v čele konsorcia pomohou nové reaktory k dosažení britského cíle uhlíkové neutrality do roku 2050, pomohou revitalizovat průmysl v regionech a zajistí Spojenému království exportní potenciál ve výši minimálně 250 miliard liber.

„Až 80 % (z hodnoty) komponent jaderné elektrárny bude vyrobeno továrnami ve střední a severní Anglii předtím, než budou převezeny na existující jaderné lokality napříč zemí pro rychlé sestavení uvnitř nepromokavé konstrukce,“ uvedl Rolls-Royce.

Konsorcium jako další přínos rozvoje malých modulárních reaktorů uvedlo, že vyrobená elektřina může být využita pro produkci bezuhlíkového syntetického paliva pro letadla nebo vodíku, čímž dále podpoří dosažení dekarbonizačních cílů Spojeného králvoství.

První jednotka do 10 let od objednávky

Malé modulární reaktory z dílny Rolls-Royce mají mít instalovaný elektrický výkon 440 MWe a životnost 60 let. První jednotka má být dle společnosti uvedena do provozu do 10 let od první objednávky. Následně mají být britské továrny schopny produkovat dvě jednotky ročně.

Jako slibné řešení vnímá tento koncept malého modulárního reaktoru také česká energetická společnost ČEZ, která s Rolls-Royce nedávno uzavřela memorandum o porozumění, na jehož základě budou firmy sdílet technické poznatky a detailně posoudí možnost uplatnění těchto jaderných zařízení v České republice.

„Na nová řešení a technologie se orientujeme dlouhodobě. Malými modulárními reaktory se už zabýváme, především v ÚJV Řež. Do budoucna mohou být významnou alternativou, kterou nemůžeme opomíjet. Partnerství s Rolls-Royce i dalšími světovými společnostmi je pro nás proto logické,“ řekl k podpisu memoranda generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Popisu malých modulárních reaktorů, které se nachází v pokročilé fázi vývoj, se detailně věnuje naše únorová infografika.

Zdroj úvodní fotografie: Rolls-Royce