Domů
Jaderné elektrárny
Rolls-Royce věří ve spuštění prvního malého modulárního reaktoru do roku 2029
Zdroj. Rolls-Royce SMR

Rolls-Royce věří ve spuštění prvního malého modulárního reaktoru do roku 2029

Předseda představenstva společnosti Rolls-Royce SMR Paul Stein uvedl, že doufá, že do poloviny roku 2024 společnost získá schválení regulačních orgánů pro svůj projekt malého modulárního reaktoru (SMR) a do roku 2029 bude moci komerčně vyrábět elektřinu.

Vizualizace elektrárny s SMR Rolls-Royce. Zdroj: Rolls-Royce

Agentura Reuters citovala Steina, který uvedl, že byla zahájena regulatorní část procesu a "…bude pravděpodobně dokončena v polovině roku 2024.“

Společnost Rolls-Royce SMR se snaží spolupracovat s britskou vládou a dalšími subjekty, s cílem co nejdříve spustit zadávání zakázek, aby do roku 2029 mohl jejich SMR zahájit výrobu elektrické energie.

Posouzení aspektů bezpečnosti a ochrany životního prostředí

Projekt SMR společnosti Rolls-Royce byl minulý měsíc přijat k posouzení, tzv. Generic Design Assessment (GDA), přičemž britské ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii požádalo Úřad pro jaderný dozor spolu s orgány dozoru nad životním prostředím pro Anglii a Wales o zahájení procesu.

Malý modulární reaktor - Rolls-Royce. Zdroj: Rolls-Royce SMR

Rolls-Royce SMR je projekt jaderné elektrárny o výkonu 470 MWe, založený na malém tlakovodním reaktoru.

SMR v pokročilé fázi vývoje

GDA je proces, který provádí Úřad pro jaderný dozor, Agentura pro životní prostředí (EA) a Přírodní zdroje Wales za účelem posouzení aspektů bezpečnosti, zabezpečení a ochrany životního prostředí projektu jaderné elektrárny, která má být nasazena ve Velké Británii. Úspěšné dokončení GDA je završeno vydáním potvrzení o přijetí projektu od Úřadu pro jaderný dozor a prohlášením o přijatelnosti projektu od Agentury pro životní prostředí.

Velké britské plány pro zajištění energetické bezpečnosti

Britské konsorcium SMR pod vedením společnosti Rolls-Royce hodlá postavit 16 SMR. Členy konsorcia jsou společnosti Assystem, Atkins, BAM Nuttall, Jacobs, Laing O'Rourke, National Nuclear Laboratory, Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre a TWI. Cílem do roku 2035 je postavit až 10 těchto zařízení.

Původní koncept Rolls-Royce SMR. Zdroj Rolls-Royce SMR

Aby se zkrátila fáze výstavby, je britský SMR plně modulární, přičemž reaktor o rozměrech přibližně 16x4 metry lze přepravovat po silnici, železnici nebo po moři. Tato koncepce, která cílí na 500denní modulární výstavbu, podle společnosti minimalizuje čas a úsilí potřebné k výstavbě a vybudování elektrárny, která se vejde na pozemek o velikosti zhruba pěti a půl fotbalových hřišť.

Začátkem tohoto měsíce představil britský premiér Boris Johnson novou strategii energetické bezpečnosti, která definuje plány na rychlé rozšíření kapacit jaderné energetiky. Osm nových velkých reaktorů spolu s reaktory SMR mají do roku 2050 zajistit navýšení instalovaného výkonu o 24 GWe.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Nový český plán: jaderná elektrárna do každého kraje
23. červen 2022, 09:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Honza1616
26. duben 2022, 05:16

"....Osm nových velkých reaktorů spolu s reaktory SMR mají do roku 2050 zajistit navýšení instalovaného výkonu o 24 GWe."

...8 velkých reaktorů do 30 let,

jinak řečeno, vyřešena energetická nezávislost a stabilita dodávek energie,

....vlhký sen průměrného českého ovčana,

To mi se nezmůžeme ani na modernizaci/dostavbu těch současných, natož stavbu 3.samostatné jaderky

Jan Veselý
26. duben 2022, 11:57

Až to uvidím, uvěřím. I v Británii je situace taková, plánovači jaderných elektráren žebrají o prachy ze státního a investoři do větrných elektráren platí za právo zastavět turbínami kousky moře okolo Británie.

nikdo
26. duben 2022, 23:06

To se mýlíte České jaderné elektrárny jsou průběžně modernizovány.

www.technickytydenik.cz/ rubriky/archiv/modernizace-jadernych-elektraren-prinasi-radu-efektu_28338.html

cs.wikipedia.org/wiki/ Jadern%C3%A1_elektr%C3%A1rna_Dukovany#Sou%C4%8Dasnost

Pozor v odkazech jsou záměrně mezery, kdyžtak si je prosím umažte.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se