Rosatom: Oficiální výstavba maďarské jaderné elektrárny Paks II začne ještě letos
Přípravné práce na výstavbě druhé fáze maďarské jaderné elektrárny Paks pokračují rychlým tempem. Na konci loňského roku stavbaři dokončili 2,7 km dlouhou stěnu oddělující místo od podzemních vod. Oficiální zahájení výstavby prvním litím betonu tak dodavatel bloků, ruská společnost Rosatom, očekává ještě v letošním roce. Podle plánů první ze dvou nových jaderných reaktorů VVER-1200 zahájí komerční provoz na začátku 30. let.
Ruská energetická společnost Rosatom oznámila, že na společné schůzce s maďarským ministrem zahraničí zhodnotila rychlý postup prací na projektu jaderné elektrárny Paks II. V loňském roce byla v lokalitě dříve, než bylo plánováno, dokončena 2,7 km dlouhá stěna oddělující místo od podzemních vod.
„Současný postup prací nám umožňuje očekávat, že všechny přípravné práce na staveništi budou dokončeny do konce tohoto roku. Tím pádem budeme moci přistoupit k lití prvního betonu. Proto věřím, že letošní rok bude pro celý projekt obzvláště pozoruhodný,“ uvedl generální ředitel Rosatomu Alexey Likhachev.
V současné době probíhá zpevňování zeminy a terénu v lokalitě. Během léta pak začnou stavbaři hloubit základovou jámu v některých místech až 30 metrů hlubokou. Následovat bude příprava železných výztuží a lití prvního betonu.
Druhá fáze jaderné elektrárny Paks zahrnuje dva bloky typu VVER-1200 s celkovým výkonem 2400 MW. V současné době jsou v Paks v provozu čtyři reaktory VVER-440 z 80. let minulého stolení s plánovanou prodlouženou životností až do 50. let tohoto století.
V Rusku dokončili lapač taveniny
První velkou dodávkou pro první z bloků v Paks II je lapač taveniny, který v kontejnmentu bloku slouží jako bezpečnostní pojistka pro případ havárie. V Rusku již dokončili jeho výrobu a během druhé poloviny roku jej dodají na místo určení. Rosatom zároveň oznámil, že během dubna zahájí výrobu tlakové nádoby reaktoru.
"Rusko dokončilo výrobu lapače taveniny, takže bude v blízké budoucnosti dodán do Maďarska. Půjde o náročnou operaci, protože toto zařízení váží více než 700 tun. Jsme hrdí na to, že se v Paks realizuje skutečně velký mezinárodní projekt, a kromě ruského generálního dodavatele jsou v řetězci subdodavatelů také německé, francouzské, rakouské, švédské a americké firmy,“ uvedl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.
Výstavba Paks II probíhá na základě maďarsko-ruské mezivládní dohody z roku 2014, která počítá s tím, že 40 % dodávek projektu připadne maďarským společnostem. Dalších 55 % dodavatelů se ruská strana zavázala vybrat v souladu s nařízeními Evropské komise.
Společnost Rosatom eviduje ze strany maďarského průmyslu velký zájem o projekt. Podle ní je již nyní do projektu zapojeno více než 100 subdodavatelských společností z Maďarska i dalších evropských zemí.
Mohlo by vás zajímat:
kazdy stabilny, riaditelny a nizkoemisny zdroj ee sa pocita. hlavne, este v nasom okoli. raz sa to moze hodit
Elektrárna od ruských fašistů není bezpečný zdroj.
Na jednu stranu máte pravdu s tim, že velké, stabilní a nízkoemisní zdroje se vždy hodí. Na stranu druhou, asi bych neměl žaludek lísat se kvůli tomu k nějakému despotovi z východu jako Orbán. Ale proti gustu...
nerad by som do toho tahal politiku. niekto by mohol povedat, ze ked to mozme robit kvoli despotom zo zapadu, preco nie z vychodu.
ale radsej by som ostal pri tej energetike.
To by sice někdo povedat mohl, ale pak by to byl hlupák. Jinak do velké energetiky geopolitika zasahuje velmi.
ako to povedal Forrest Gump ? Pre hlupaka, kazdy hlupy ?
Přesně tak
A to je jen deset let po rozhodnutí o výstavbě. A možná to bude hotové do roku 2040. Všechna čest.
A to jen necelé 2 roky od posledního rozhodnutí Evropského soudu který poslal rakouské antijaderníky tam, kam patří.
Dovolím si též připomenout, že u JE se za začátek stavby nebere skutečný začátek stavby, ale začátek lití základové desky - že pro ni musí být vykopána 6 m hluboká základová jáma, s čímž se začalo doslova několik dnů po obdržení posledního povolení od maďarského "SÚJB", se nepočítá. Rovněž se nepočítá vytvoření té skoro 3 km dlouhé a místy 32 m hluboké díry na podzemní stěnu, které zahájili zhruba před rokem.
A je velmi drzé od antijaderníka vysmívat se tomu, že jeho ideoví souputníci stavbu zdrželi.
Vypadá to, že všude se staví a dokonce uvádějí do provozu jaderné elektrárny, zatímco u nás to vypadá na polovičatá řešení.
Proti původním plánům z osmdesátých let se nestaví skoro nikde.
Staví se tam, ke Karáskové neotravují a nezdržují.
Ale zase si nikde jinde neužijí tolik srandy jako u nás, kde máme v problematice naprosto jasno.
Takže bezpečně víme, že asi postavíme 1 reaktor, nebo možná 4 reaktory, nebo nakonec možná 2 reaktory. Ale v reálu je spíš možné, že nepostavíme žádný.
Prostě koncepčně to máme skvěle promyšlené, vyargumentované a dokonale předem ekonomicky spočítané.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se