Domů
Jaderné elektrárny
Rosatom plánuje ostrý provoz nového jaderného paliva odolného vůči haváriím

Rosatom plánuje ostrý provoz nového jaderného paliva odolného vůči haváriím

První ruské jaderné palivové soubory s experimentálním palivem odolným vůči haváriím (ATF – Accident-tolerant fuel) pro komerční reaktory byly vyrobeny a byly podrobeny přejímací kontrole. Výroba a kontrola proběhla v Novosibirsku a ve výrobním zařízení dceřinné společnosti Rosatom pro výrobu paliva TVEL. Nové palivové soubory budou zavazeny do reaktoru VVER-1000 v jaderné elektrárně Rostov v západním Rusku v prvním čtvrtletí roku 2020.

Každý ze tří palivových souborů modelu TVS-2M obsahuje 12 tyčí ATF se dvěma variantami pokrytí paliva – zirkoniové s chromovým povlakem nebo chrom-niklová slitina. Obě varianty pokrytí paliva zvyšují odolnost vůči teplu.

Alexander Ugryumov, viceprezident pro výzkum a vývoj v TVEL, uvedl, že společnost splnila všechny milníky svého programu ATF pro rok 2019.

„Příští rok jsme se zavázali udělat další důležitý krok. Zahájíme paralelní testování vzorků nejen ve výzkumném reaktoru, ale také v komerčním reaktoru. Po všech nezbytných ověřeních pro jádro reaktoru otestujeme pokrytí paliva na provozovaném reaktoru beze změny složení palivových pelet, což je oxid uraničitý. Ve výzkumném reaktoru budeme zároveň pokračovat v ozařování palivových tyčí s různými kombinacemi materiálů pokrytí paliva a palivových pelet. Také budeme simulovat různé provozní podmínky, včetně režimů změny zatížení. Výsledky těchto testů pomohou vybrat nejlepší technologické řešení,“ uvedl Alexander Ugryumov.

TVEL letos dokončila první fázi testování ATF ve výzkumném reaktoru MIR ve Státním výzkumném ústavu jaderných reaktorů NIIAR. V oddělených vodních smyčkách byly ozářeny dvě experimentální palivové sestavy s palivovými články palivových tyčí typu VVER a PWR. Každá z nich sestává z 24 palivových tyčí se čtyřmi různými kombinacemi materiálů pokrytí a složení paliva. Palivové pelety byly vyrobeny z tradičního oxidu uraničitého, jakož i slitiny uranu a molybdenu se zvýšenou hustotou a tepelnou vodivostí. Poté bylo z každé palivové sestavy odebráno několik palivových tyčí pro další studie po ozáření a místo toho byly nainstalovány nové neozářené vzorky.

ATF je jaderné palivo odolné vůči závažným haváriím v jaderné elektrárně se ztrátou chladicí kapaliny v reaktoru, poznamenal TVEL. I v případě poruchy odvodu tepla v aktivní zóně reaktoru je ATF navržen tak, aby si udržel integritu po dostatečně dlouhou dobu bez reakce zirkónia a vodní páry, která by vyvolala uvolnění vodíku. ATF má zásadní význam pro další zvyšování integrální  bezpečnosti a spolehlivosti jaderné energetiky. Výzkum, návrh a testování paliva ATF zajišťuje a koordinuje Výzkumný ústav VNIINM A. A. Bochvara v Moskvě.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News

Komentáře

(10)

Dušan Jánský

5. leden 2020, 06:12

Si děláte prd.l. seberte jim všechen uran co mají...ať si testující houpací koně po tom co už napáchaly...

Petr

5. leden 2020, 12:07

ženy...napáchaly, ale oni... napáchali. Houpacího koně bys potřeboval spíš ty.

Bohuslav.

5. leden 2020, 17:47

Imbecil se projevil. Neberte ho vážně, to jen v Bohnicích uklízejí a tak nehlídají nemocné. Vem si prášek Dušánku a jdi si lehnout, aby jsi se z toho neposral.

Tomáš Dressler

7. leden 2020, 17:39

No ty jsi se projevil!

ivan

5. leden 2020, 09:28

hmmm to nevypadá na technologické zaostávání.... nebo mají pravdu naši novináři??

JMM

5. leden 2020, 09:35

Dobrá věc!

míra

5. leden 2020, 12:01

No tvl. Hned zítra si jdu koupit tablety jódu, neboť na co rusák sáhl, to mu vybouchlo!

Bohuslav.

5. leden 2020, 17:49

Další z řady imbecilů. Běž a popros pana doktora, aby ti dal nějakej prášek a pak hned do postele. Aby jsi se z toho taky neposral, jako Dušánek.

markusaurelius

5. leden 2020, 22:13

míro k tomu jodu bych ještě přidal živočišné uhlí kdyby náhodou to přišlo spodem jistota je jistota....

Jan Marek

5. leden 2020, 13:31

Vymytý mozek se projevil. :-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.