Ruské palivo pro čínský reaktor na rychlé neutrony bylo odesláno
TVEL, výrobce jaderného paliva a současně dceřiná společnost ruského Rosatomu, dokončila odeslání poslední dodávky pro kompletní zavezení aktivní zóny čínského sodíkem chlazeného reaktoru na rychlé neutrony CFR-600. Reaktor se nachází v oblasti Sia-pchu (Xiapu) v čínské provincii Fu-ťien.
Dodávka byla rozdělena na celkem tři zásilky paliva. Obsahuje dostatečný počet palivových souborů pro první zavezení aktivní zóny a první výměnu paliva. Jednotlivé zásilky byly po železnici přepravovány od konce září ze strojírenského závodu Elemash v Elektrostalu. Kromě nich byly do Číny letecky dopraveny regulační palivové soubory.
Transport palivových souborů z ruského závodu v Elektrostalu do čínské JE Sia-pchu. Zdroj: Rosatom
Výroba uranového paliva CFR-600 byla v závodě Elemash spuštěna v roce 2021. Pro dosažení tohoto cíle bylo v závodě modernizováno pracoviště výroby palivových souborů pro rychlé reaktory a vyvinuto nové unikátní zařízení. Před koncem roku 2021 byly k zákazníkovi odeslány regulační soubory pro testování simulační zóny reaktoru.Nové palivo jako součást rusko-čínské spolupráce
"Palivová společnost TVEL kompletně a včas splnila všechny závazky v rámci projektu CFR-600," uvedl Oleg Grigorijev, senior viceprezident pro obchod a mezinárodní obchod společnosti TVEL. "Je to další důležitá oblast naší spolupráce vedle dodávek paliva pro reaktory VVER v jaderné elektrárně Tianwan, zavádění výroby paliva VVER v závodě Yibin a také dodávek paliva pro první čínský experimentální rychlý reaktor CEFR."
Palivové soubory pro rychlý reaktor CFR-600. Zdroj: TVEL
Smlouva o dodávkách paliva CFR-600 byla podepsána v souladu s dohodou mezi ruskou a čínskou vládou. Je součástí rozsáhlého programu dvoustranné spolupráce v jaderném průmyslu na další desetiletí. Dohoda se týká zejména výstavby reaktorů VVER-1200 v čínských lokalitách Tianwan a Xudabao. Balíček mezivládních dokumentů a rámcových smluv pro tyto projekty byl podepsán v roce 2018.
Výstavba druhého bloku reaktoru CFR-600 v JE Sia-pchu. Zdroj: CNNC
V roce 2017 byla zahájena výstavba prvního bloku demonstračního rychlého reaktoru v Sia-pchu. Projekt je součástí čínského plánu na dosažení uzavřeného jaderného palivového cyklu. China National Nuclear Corporation (CNNC) v prosinci 2020 oznámila, že byly zahájeny stavební práce na druhém bloku elektrárny. Deklarovaným cílem je připojit první blok k síti v roce 2023.Rychlé reaktory s životností 40 let
Reaktory mají jednotkový výkon 1500 MWt (600 MWe), tepelnou účinnost 41 %, využívají směsné oxidové palivo MOX s vyhořením 100 GWd/t a disponují dvěma sodíkovými chladicími smyčkami s produkcí páry o teplotě 480 °C. Později bude palivo kovové s vyhořením 100-120 GWd/t. Projektovaná životnost reaktoru činí 40 let. CFR-600 má aktivní a pasivní bezpečnostní systémy a pasivní odvod zbytkového tepla.
Výrobní linka na výrobu jaderného paliva v závodě Elemash. Zdroj: TVEL
"Spuštěním prvního bloku CFR-600 se elektrárna Sia-pchu v provincii Fujian stane jedinou jadernou elektrárnou mimo Rusko s velkokapacitním "rychlým" reaktorem," poznamenal Rosatom.
Kromě reaktoru v Číně jsou rychlé reaktory BN-600 a BN-800 chlazené sodíkem také v jaderné elektrárně Bělojarsk v ruském regionu Ural.
Mohlo by vás zajímat:
dokazu vyrobit elektrinu aj v noci?
To myslíte vážně?
v noci nepotrebujes elektrinu?
já myslím že je to celé blbost vždyt rusák nic neumí akorát krade a loupí a čínan akorát kopíruje a také krade takže od koho to okopčili a ukradli sdělí mi to autor článku
To se divím , že to vůbec zveřejnily Bělojarské eletkrárně běží rychlé reaktory už od 70 tých let. Na západě je plánovali někdo okolo roku 2080..... Používáme dávno překonanou techniku za 10 let budou mít Rusové a Číňani jaderné elektrárny chlazené olovem, které prakticky nebudou potřebovat palivo protože jim bude stačit na stovky let vyhořelé palivo z jejich původních elektráren takže nebudou produkovat žádný nový odpad.
My si počkáme na mnohem lepší malé reaktory, nebo rovnou na termojadernou fúzi.
Neboť kdo si počká, ten se dočká.
Malé reaktory jsou velmi drahé snad jedině ty , které by fungovaly na těžkou vodu a využívaly by zbytky izotopu uranu z vyhořelého paliva a staré články bez nutnosti přepracování. Ty by mohly fungovat v beztlakovém režimu jako teplárny dodávající cca 80° vodu do teplárenských soustav, tam by to měl o určitý smysl , ale jinak budou tyto JE dávat elektřinu za 6kč což je prostě o polovinu více než velké a nemá to smysl. Západ jednoznačně vsadil vše na obnovitelné zdroje . Oni nejsou špatné když se využívají smysluplně , třeba FVE mohou velmi přispět k omezení pálení plynu od března do konce září ale nemůže se od nich čekat že budou významným zdrojem energie v zimě a to je přesně očekávání dnešní doby.
cinania si to zachvilu zacnu vyrabat sami, uz si v namibii otvorili doly na uran, predpokladam, ze to ich vyjde lacnejsie ako to nakupovat od rusakov
https://english.news.cn/20220901/19c3f090afc34c80b85cf3f944cb839f/c.html
este sa naucit rozlisovat medzi tazbou a spracovanim, ze?
alebo sa naucit citat o tom ako cinania posiluju svoju sebestacnost, ze?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se