Domů
Jaderné elektrárny
Ruské palivo pro čínský reaktor na rychlé neutrony bylo odesláno
Zdroj: TVEL
Zdroj: TVEL

Ruské palivo pro čínský reaktor na rychlé neutrony bylo odesláno

TVEL, výrobce jaderného paliva a současně dceřiná společnost ruského Rosatomu, dokončila odeslání poslední dodávky pro kompletní zavezení aktivní zóny čínského sodíkem chlazeného reaktoru na rychlé neutrony CFR-600. Reaktor se nachází v oblasti Sia-pchu (Xiapu) v čínské provincii Fu-ťien.

Dodávka byla rozdělena na celkem tři zásilky paliva. Obsahuje dostatečný počet palivových souborů pro první zavezení aktivní zóny a první výměnu paliva. Jednotlivé zásilky byly po železnici přepravovány od konce září ze strojírenského závodu Elemash v Elektrostalu. Kromě nich byly do Číny letecky dopraveny regulační palivové soubory.

Transport palivových souborů z ruského závodu v Elektrostalu do čínské JE Sia-pchu. Zdroj: Rosatom

Výroba uranového paliva CFR-600 byla v závodě Elemash spuštěna v roce 2021. Pro dosažení tohoto cíle bylo v závodě modernizováno pracoviště výroby palivových souborů pro rychlé reaktory a vyvinuto nové unikátní zařízení. Před koncem roku 2021 byly k zákazníkovi odeslány regulační soubory pro testování simulační zóny reaktoru.

Nové palivo jako součást rusko-čínské spolupráce

"Palivová společnost TVEL kompletně a včas splnila všechny závazky v rámci projektu CFR-600," uvedl Oleg Grigorijev, senior viceprezident pro obchod a mezinárodní obchod společnosti TVEL. "Je to další důležitá oblast naší spolupráce vedle dodávek paliva pro reaktory VVER v jaderné elektrárně Tianwan, zavádění výroby paliva VVER v závodě Yibin a také dodávek paliva pro první čínský experimentální rychlý reaktor CEFR."

Palivové soubory pro rychlý reaktor CFR-600. Zdroj: TVEL

Smlouva o dodávkách paliva CFR-600 byla podepsána v souladu s dohodou mezi ruskou a čínskou vládou. Je součástí rozsáhlého programu dvoustranné spolupráce v jaderném průmyslu na další desetiletí. Dohoda se týká zejména výstavby reaktorů VVER-1200 v čínských lokalitách Tianwan a Xudabao. Balíček mezivládních dokumentů a rámcových smluv pro tyto projekty byl podepsán v roce 2018.

Výstavba druhého bloku reaktoru CFR-600 v JE Sia-pchu. Zdroj: CNNC

V roce 2017 byla zahájena výstavba prvního bloku demonstračního rychlého reaktoru v Sia-pchu. Projekt je součástí čínského plánu na dosažení uzavřeného jaderného palivového cyklu. China National Nuclear Corporation (CNNC) v prosinci 2020 oznámila, že byly zahájeny stavební práce na druhém bloku elektrárny. Deklarovaným cílem je připojit první blok k síti v roce 2023.

Rychlé reaktory s životností 40 let

Reaktory mají jednotkový výkon 1500 MWt (600 MWe), tepelnou účinnost 41 %, využívají směsné oxidové palivo MOX s vyhořením 100 GWd/t a disponují dvěma sodíkovými chladicími smyčkami s produkcí páry o teplotě 480 °C. Později bude palivo kovové s vyhořením 100-120 GWd/t. Projektovaná životnost reaktoru činí 40 let. CFR-600 má aktivní a pasivní bezpečnostní systémy a pasivní odvod zbytkového tepla.

Výrobní linka na výrobu jaderného paliva v závodě Elemash. Zdroj: TVEL

"Spuštěním prvního bloku CFR-600 se elektrárna Sia-pchu v provincii Fujian stane jedinou jadernou elektrárnou mimo Rusko s velkokapacitním "rychlým" reaktorem," poznamenal Rosatom.

Kromě reaktoru v Číně jsou rychlé reaktory BN-600 a BN-800 chlazené sodíkem také v jaderné elektrárně Bělojarsk v ruském regionu Ural.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Ivan Švančara
7. leden 2023, 10:26

dokazu vyrobit elektrinu aj v noci?

Ajrocket
7. leden 2023, 18:53

To myslíte vážně?

Ivan Švančara
8. leden 2023, 11:04

v noci nepotrebujes elektrinu?

Pavel
7. leden 2023, 21:32

já myslím že je to celé blbost vždyt rusák nic neumí akorát krade a loupí a čínan akorát kopíruje a také krade takže od koho to okopčili a ukradli sdělí mi to autor článku

Pravoslav Motyčka
7. leden 2023, 23:10

To se divím , že to vůbec zveřejnily Bělojarské eletkrárně běží rychlé reaktory už od 70 tých let. Na západě je plánovali někdo okolo roku 2080..... Používáme dávno překonanou techniku za 10 let budou mít Rusové a Číňani jaderné elektrárny chlazené olovem, které prakticky nebudou potřebovat palivo protože jim bude stačit na stovky let vyhořelé palivo z jejich původních elektráren takže nebudou produkovat žádný nový odpad.

Richard Vacek
8. leden 2023, 07:20

My si počkáme na mnohem lepší malé reaktory, nebo rovnou na termojadernou fúzi.

Neboť kdo si počká, ten se dočká.

Pravoslav Motyčka
8. leden 2023, 11:57

Malé reaktory jsou velmi drahé snad jedině ty , které by fungovaly na těžkou vodu a využívaly by zbytky izotopu uranu z vyhořelého paliva a staré články bez nutnosti přepracování. Ty by mohly fungovat v beztlakovém režimu jako teplárny dodávající cca 80° vodu do teplárenských soustav, tam by to měl o určitý smysl , ale jinak budou tyto JE dávat elektřinu za 6kč což je prostě o polovinu více než velké a nemá to smysl. Západ jednoznačně vsadil vše na obnovitelné zdroje . Oni nejsou špatné když se využívají smysluplně , třeba FVE mohou velmi přispět k omezení pálení plynu od března do konce září ale nemůže se od nich čekat že budou významným zdrojem energie v zimě a to je přesně očekávání dnešní doby.

hellokitty
8. leden 2023, 11:50

cinania si to zachvilu zacnu vyrabat sami, uz si v namibii otvorili doly na uran, predpokladam, ze to ich vyjde lacnejsie ako to nakupovat od rusakov

https://english.news.cn/20220901/19c3f090afc34c80b85cf3f944cb839f/c.html

Ivan Švančara
9. leden 2023, 11:53

este sa naucit rozlisovat medzi tazbou a spracovanim, ze?

hellokitty
10. leden 2023, 16:58
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se