Rusko odstaví několik elektráren, aby uvolnilo cestu první plovoucí jaderné elektrárně

DomůJaderné elektrárnyRusko odstaví několik elektráren, aby uvolnilo cestu první plovoucí jaderné elektrárně

Ruská vláda schválila plány na vyřazení z provozu nejspíše nejodlehlejší komerční jaderné elektrárny na světě. Ta se nachází ve východní části Ruska na Čukotce. Odstavení souvisí s uvedením do provozu první plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Vyřazení jaderné elektrárny Bilibino z provozu je plánováno již od roku 2012, v minulém roce pak došlo k odpojení prvního reaktoru. Rusové plánují rovněž odpojení a následné uzavření uhelné elektrárny Chaunskaya. Tím bude otevřena cesta Akademiku Lomonosovi, jehož uvedení do provozu má nastat právě letos.

Původně plánované připojení „v průběhu roku 2019“ bylo přesunuto až na konec tohoto roku. Do té doby musí první plovoucí jaderná elektrárna na světě urazit cestu z Murmansku, přes Arktický oceán, až do přístavu Pevek na Čukotce, kde bude připojen do místní sítě.

Proč oblast potřebuje jadernou elektrárnu? Názory se různí

Ekologické organizace nejsou z projektu Akademik Lomonosov nadšeny. Kritizují nedostatečnost bezpečnostních opatření, kdy dle nich hrozí, že setká-li se elektrárna ve východoasijských mořích například s tsunami, ekologické katastrofě nebude moci být zabráněno.

Rosatom, který projekt elektrárny přivedl k životu, se brání tím, že bezpečnost je pro ně na prvním místě.  Elektrárna má například velmi efektivní systém záložního chlazení, který by byl využit v případě události podobné té ve Fukušimě.

Rosatom rovněž argumentuje tím, že podobné typy projektů jsou důležité pro dekarbonizaci energetiky a zajištění dodávky energie do odlehlých oblastí, kde nahradí tradiční fosilní zdroje. Oblast, která má v současnosti jen kolem pěti tisíc obyvatel, z nichž většina přímo či nepřímo pracuje na elektrárně Bilibino, čeká ale v budoucnu, i díky zrušení elektrárny, ještě větší vylidňování než doposud.

Argument Rosatomu ohledně zajištění energie tak ekologické organizace neuznávají a upozorňují na to, že hlavním úkolem plovoucí elektrárny bude dodávat energii stávajícím i možným novým ropným plošinám v oblasti Arktidy.

Akademik Lomonosov započtne svou cestu Arktickým mořem již v průběhu tohoto roku. Zdroj: bz.ru

Elektrárna postavená Komunistickým svazem mládeže

Stavba jaderné elektrárna Bilibino poblíž původně hornického městečka stejného názvu započala v roce 1974 dobrovolníky z Komunistického svazu mládeže Komsomol, a to pouze čtyři roky poté, co byla v oblasti zavedena pravidelná poštovní služba.

Čtyři reaktory typu EGP-6 měly za úkol vyrábět elektřinu pro místní malou populaci a především těžební průmysl (v oblasti se těžilo zlato a cín). Bilibino je jedinou elektrárnou operující v oblasti kompletně pokryté permafrostem.

Přístav Pevek, kde bude Akademik Lomonosov ukotven, je od města Bilibino přístupný silnicí vytvořenou na zamrzlém povrchu. V létě, kdy led roztaje, tak mizí i silnice.

Úvodní obrázek: město Bilibino, zdroj: Wikipedie

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují