Domů
Jaderné elektrárny
Rusko odstaví několik elektráren, aby uvolnilo cestu první plovoucí jaderné elektrárně

Rusko odstaví několik elektráren, aby uvolnilo cestu první plovoucí jaderné elektrárně

Ruská vláda schválila plány na vyřazení z provozu nejspíše nejodlehlejší komerční jaderné elektrárny na světě. Ta se nachází ve východní části Ruska na Čukotce. Odstavení souvisí s uvedením do provozu první plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Vyřazení jaderné elektrárny Bilibino z provozu je plánováno již od roku 2012, v minulém roce pak došlo k odpojení prvního reaktoru. Rusové plánují rovněž odpojení a následné uzavření uhelné elektrárny Chaunskaya. Tím bude otevřena cesta Akademiku Lomonosovi, jehož uvedení do provozu má nastat právě letos.

Původně plánované připojení „v průběhu roku 2019“ bylo přesunuto až na konec tohoto roku. Do té doby musí první plovoucí jaderná elektrárna na světě urazit cestu z Murmansku, přes Arktický oceán, až do přístavu Pevek na Čukotce, kde bude připojen do místní sítě.

Proč oblast potřebuje jadernou elektrárnu? Názory se různí

Ekologické organizace nejsou z projektu Akademik Lomonosov nadšeny. Kritizují nedostatečnost bezpečnostních opatření, kdy dle nich hrozí, že setká-li se elektrárna ve východoasijských mořích například s tsunami, ekologické katastrofě nebude moci být zabráněno.

Rosatom, který projekt elektrárny přivedl k životu, se brání tím, že bezpečnost je pro ně na prvním místě.  Elektrárna má například velmi efektivní systém záložního chlazení, který by byl využit v případě události podobné té ve Fukušimě.

Rosatom rovněž argumentuje tím, že podobné typy projektů jsou důležité pro dekarbonizaci energetiky a zajištění dodávky energie do odlehlých oblastí, kde nahradí tradiční fosilní zdroje. Oblast, která má v současnosti jen kolem pěti tisíc obyvatel, z nichž většina přímo či nepřímo pracuje na elektrárně Bilibino, čeká ale v budoucnu, i díky zrušení elektrárny, ještě větší vylidňování než doposud.

Argument Rosatomu ohledně zajištění energie tak ekologické organizace neuznávají a upozorňují na to, že hlavním úkolem plovoucí elektrárny bude dodávat energii stávajícím i možným novým ropným plošinám v oblasti Arktidy.

Akademik Lomonosov započtne svou cestu Arktickým mořem již v průběhu tohoto roku. Zdroj: bz.ru

Elektrárna postavená Komunistickým svazem mládeže

Stavba jaderné elektrárna Bilibino poblíž původně hornického městečka stejného názvu započala v roce 1974 dobrovolníky z Komunistického svazu mládeže Komsomol, a to pouze čtyři roky poté, co byla v oblasti zavedena pravidelná poštovní služba.

Čtyři reaktory typu EGP-6 měly za úkol vyrábět elektřinu pro místní malou populaci a především těžební průmysl (v oblasti se těžilo zlato a cín). Bilibino je jedinou elektrárnou operující v oblasti kompletně pokryté permafrostem.

Přístav Pevek, kde bude Akademik Lomonosov ukotven, je od města Bilibino přístupný silnicí vytvořenou na zamrzlém povrchu. V létě, kdy led roztaje, tak mizí i silnice.

Úvodní obrázek: město Bilibino, zdroj: Wikipedie

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Hejna Petr
19. únor 2019, 17:50

Hlavní problém s jadernou energetikou má Rusko v tom, že vůbec neřeší, co s vyhořelým palivem a likvidací dosloužilých zařízení a lodí. V minulosti to řešili tak, že potopili celou ponorku, nebo palivo, popř. reaktor. Teď to už nejde. Např. ledoborec Lenin je zakotven někde v zálivu, zcela zamořen a nikdo neví co s tím. Staré jaderné ponorky likvidují západní odborníci ( i za americké peníze, které jsou tak strašně "špinavé"), a co s bazény vody, starými reaktory, to už nikdo neví.

Takže nějaká vlna tsunami, to je brnkačka.

ivan
19. únor 2019, 21:41

víte.... vojenské jaderné reaktory všechny velmoci házely do moří. Jen Rusko do svých oblastí a tam to je vidět.

jinak USA Westinghouse dodával palivo do Temelína a nebyl schopen dodržet kvalitativní požadavky a tak cca 4roky potichu dodává Rusko.

V Neratovicích jsme dioxiny zlikvidovali dost ekologicky, USA - totéž naházeli do moře....

Kolik indiánských rezervací dostává státní peníze za to, že tam uskladnili jaderné palivo....hádejte jak.

o těžbě břidlicového plynu si zjistěte sami co to je za hrůzu, jen není vidět.... jaké budou spodní vody.... to bude rachot. Atd.

jinak v Mladé Frontě psali nedávno jak poláci dováží do ČR chemické odpady za Západu.... takže jejich ekologičnost bych tak moc nevyzvedával....., kolik toho dotahali do Afriky....

Pavel
19. únor 2019, 22:00

Nebo-li volksrusák dostal při kritice rusácka hysterický záchvat a tak si začal cucat z prstu bláboly. Jedinou realitou je to, že západ musel a musí financovat likvidaci rusáckých ponorek, aby nedošlo k zamoření Severního moře.

Petr
20. únor 2019, 14:36

Vycucané jsou ty bláboly o ledoborci Lenin.

Západ potápěl toxický a radioaktivní odpad úplně běžně. V Rusku si USA platí levně výzkum a vývoj know-how na konečně pořádné bezpečné rozebírání jaderných ponorek. A ani bych se nedivil kdyby nakonec typicky pokračovali přetáhnutím těch vytrénovaných odborných pracovníků i s nabídnutím trvalého pobytu, aby začali rozebírat ponorky u nich, protože vychovat Američana je skoro nemožné nebo minimálně 10x dražší.

Vladimír
20. únor 2019, 09:26

" .... Např. ledoborec Lenin je zakotven někde v zálivu, zcela zamořen a nikdo neví co s tím. ... "

Ledoborec Lenin je první civilní jaderné plavidlo na světě. Sloužilo mezi lety 1959 a 1989. Dnes je zakotven v Murmansku a od roku 2005 slouží jako muzeum. Uvnitř je skvěle vybavené a udržované, lze shlédnout všechny prostory včetně prostoru s reaktory typu OK-150, ubikace pro posádku, jídelnu, navštívit kapitánský můstek, zakoupit si celou řadu suvenýrů pro turisty - trička, čepice, pohlednice, magnetky, atd. .... v rámci prohlídky lze navštívit velký přednášková sál, zeptat se na cokoliv z historie tohoto plavidla, zeptat se na cokoliv k připravovaným projektům nových tříd ledoborců .... zkrátka jedna z velkých murmanských atrakcí, které stojí určitě za shlédnutí.

Takže dotaz na Petra Hejnu: kde jste došel k informacím, které zde publikujete ?

John
20. únor 2019, 10:27

:Rusko odstaví několik jaderných elektráren aby mohlo spustit plovoucí jadernou elektrárnu.

Komentář k titulku: ono je to spíše naopak. Rusko vyprojektovalo plovoucí elektrárnu protože, staré bloky JE Bilibino mají odsloženo. JE Bilibino je docela unikátní projekt 4x 12 MWe jaderné elektrárny. Reaktor je ruský, vzdušný chladič maďarský a turbíny české z První Brněnské strojírny. Elektrárna byla zprovozněna v lednu 1974 (první blok) má tedy skutečně odslouženo. Dodává do autonomní sítě Čaun - Bilibino a odběrateli jsou zejména rudný závod na těžení zlata, včetně přístavu Pevek

Nevím jak tsunami v jihoasijských moří dokáže ohrozit severní ledový oceán.

Jinak Akademik Lomonosov není první plovoucí jaderná elektrárna světa. Tou byla v šedesátých letech upravená americká loď Sturgis s reaktorem nějakých 10 MWe, která byla zakotvena na jezeře Gatun a sloužila k zásobování elektrickou energií zónu Panamského průplavu

Vladimir Wagner
20. únor 2019, 19:18

Jak už správně poznamenal John, Bilibino je na konci své životnosti. V každém případě by se zde musely nějaké jaderné bloky postavit jako náhrada a plovoucí jaderná elektrárna (a teplárna - nahrazuje se i Čaunská teplárna) je dobré řešení. Také je správná poznámka, že nejde o první takové zařízení. Podrobněji o historii i současnosti plovoucích jaderných elektráren zde: http://www.osel.cz/9119-plovouci-jaderne-elektrarny.html . O nových jaderných ledoborcích, které se nyní dokončují jsem podrobně psal v přehledu jaderné energetiky z minulého roku: http://www.osel.cz/10295-jaderna-energetika-v-roce-2018.html .

To, že je ledoborec Lenin muzeem, je dokonce i na české Wikipedii, takže lehce dohledatelné. A řada zajímavých informací o něm i možnosti návštěvy je na mnoha místech internetu. Zde ovšem je řada lidí, kteří hlavně ve vztahu k jádru čistě trollují. Nad tím nemá cenu se ani pozastavovat. Jen je dobře, že zde Vladimír o reálném stavu napsal tak podrobně.

Jura
26. únor 2019, 17:11

To, že Rusové neřeší, co s jaderným odpadem, jsou kecy. Naopak, vyřešili to jako první na světě.

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/rusko-testuje-system-ktery-prepracuje-az-98-vyhoreleho-odpadu/

Chápu, že je těžké přiznat, že Rusko občas něco dělá i dobře, dokonce třeba i nejlíp na světě. Ale ono tomu tak v některých případech skutečně je. Můžete Rusy nesnášet, já to i chápu, ale nepřiznat jim žádné zásluhy a plusy může jen blbec.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se