Domů
Jaderné elektrárny
Ruský jaderný koncern Rosatom definitivně ukončil působení v Česku
Turbíny a synchronní turbogenerátory v JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Ruský jaderný koncern Rosatom definitivně ukončil působení v Česku

Ruský státní jaderný koncern Rosatom definitivně ukončil svou činnost v Česku. Stalo se tak rok a čtvrt po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Tuzemská pobočka firmy byla nyní vymazána z obchodního rejstříku, všichni její zaměstnanci odešli už dříve. Svoji činnost utlumila i komunikační agentura, která pro Rosatom pracovala. Zůstaly po ní dluhy. Informoval o tom dnes Deník N. Rosatom se v minulosti ucházel o stavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany, z tendru ho vláda vyřadila po odhalení ruské role při výbuchu muničních skladů ve Vrběticích.

Dosud v Česku působil odštěpný závod maďarské pobočky, která v poslední době fungovala jako centrum jaderné společnosti ve střední Evropě. Samotný Rosatom ovšem byl v Česku neaktivní už několik měsíců. Podle Deníku N společnost vyklidila své kanceláře v Praze na konci loňského roku.

Rosatom v minulosti patřil mezi zájemce o stavbu nového reaktoru v Dukovanech. Ještě před zahájením tendru však společnost tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) vyřadila v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Do tendru nakonec byly přizvány firmy Westinghouse z USA, EDF z Francie a KHNP z Jižní Koreje. Společnost ČEZ, která má tendr na starosti, nyní čeká na jejich finální nabídky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Medvedzig
3. červenec 2023, 13:17

Uz len tie dokazy ohladom Vrbietic by bodlo ukazat, inac to bolo klasicky vypredaj zbrani a municie skryty za vybuch municie ...

Richard Vacek
3. červenec 2023, 19:03

VIdíte, jak je nebezpečné mít s Ruskem korektní vztahy. Právě v té době nám sklad vyhodili. Sotva jsme z nich udělali nepřátele, už nám neškodí. Ani agent s ricinem se tady nepotlouká.

Roman Kosařík
3. červenec 2023, 14:03

Sbohem Rosatome, chybět nám (stejně jako mužici ze země tvého původu) nebudeš.

Zdeves Pavel
3. červenec 2023, 18:58

Tohle může říci jen totální hlupák. Co ty JE které tady budeme provozovat minimálně 20 let a na kterých se budou dělat konstrukční a provozní změny. A co jaderné palivo, jen idiot odejde od vyzkoušeného a riskuje nové budoucí potíže, které samozřejmě zaplatíme. I když to bude ze západu obohacený uran tam bude z casti rusky stejne jako v USA.

Roman Kosařík
4. červenec 2023, 09:39

A co přesně u nás Rosatom ještě v dnešní době servisoval, že tak prskáš?

Pravoslav Motyčka
3. červenec 2023, 20:39

Jasně místo Rosatomu postaví JE Američané akorát jen mnohem dráž. Ruské firmy jsme vyhnali obchod s Ruskem prakticky skončil a životní úroveň většiny populace v ČR klesla během 2 let o cca o 1/3 a to ještě není dno. Politicky už jsme na tom jako za komunistů vyhazuje se z práce a lidi se zavírají za názory , česká televize a rozhlas je zase nástroj státní propagandy. Teď k nám ještě začnou proudit migranti musíme přece dohnat Francii.....

Paul Nieem
6. červenec 2023, 00:42

Ty jo, to je nevědomost a nebo záměr? Máze zdroj o ceně amerického vs ruského reaktoru? Jakože ještě ani nemáme nabídky, ty budou v září (snad).

Žádné firmy jsme nevyhnali :-D Jako fakt ne. Tahouni naší ekonomiky nejsou z ruska. A těch pár větších ruských podniků jede dál jako by se nechumelilo.

Pokles životní úrovně už dávno nesouvisí s cenami energií nebo s válkou. Aktuálně je to inflační spirála.

"vyhazuje se z práce a lidi se zavírají za názory" - zdroj?

"česká televize a rozhlas je zase nástroj státní propagandy" - zdroj?

Proč do toho pletete Francii a migranty?

Dpetr
4. červenec 2023, 08:31

M8te pravdu, a místní pátá ko1ona už prská

miro novak
4. červenec 2023, 09:11

predstavitel binarneho myslenia sa ozval. Ozaj, zem je stale placata a Putko porad mrtvej?

Mirek
4. červenec 2023, 09:17

Ti "mužíci" (i ti "zaostalí" Číňani) představují naprostou špičku v jaderné enegetice.

Dpetr
4. červenec 2023, 11:15

Pozor, "mužik" nerovná se "mužík"!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se