Sankce proti Rusku nutí Bangladéš platit za jaderné elektrárny v čínských jüanech
Za výstavbu jaderné elektrárny Rooppur bude Bangladéš platit Rusku v čínských jüanech. Důvodem jsou válečné sankce, které omezují platby Rusku v amerických dolarech.
Uttam Kumar Karmaker, zvláštní tajemník odboru ekonomických vztahů ministerstva financí, sdělil novinářské společnosti Nikkei Asia, že kvůli sankcím proti ruským bankám nemohli provádět platby v amerických dolarech."Rusko nás požádalo o zúčtování plateb v jejich měně, rublech, ale to nebylo možné. Proto jsme se společně rozhodli pro jüany," uvedl.
Bangladéšská jaderná elektrárna Rooppur 1 v březnu 2023. Zdroj: Rosatom
Podle Nikkei Asia půjdou platby přes čínskou banku prostřednictvím čínského systému přeshraničních mezibankovních plateb (CIPS). CIPS je alternativou k přeshraničnímu bankovnímu systému SWIFT, v němž dominuje americký dolar a euro.
Bangladéš očekává spuštění prvního bloku ještě letos
Rosatom v únoru 2011 podepsal dohodu o výstavbě dvou reaktorů JE Rooppuru s bangladéšskou Komisí pro atomovou energii. Původní smlouva na projekt v hodnotě 12,65 miliardy USD (asi 270,6 miliardy Kč) byla podepsána v prosinci 2015.Projekt je z 90 % financován ruskou půjčkou s úrokovou sazbou LIBOR (The London Interbank Offered Rate) plus 1,75 % s horní hranicí 4 %, splatností 28 let a desetiletým odkladem splátek.
Zkouška průchodnosti tras havarijního doplňování reaktoru na JE Rooppur 1 v prosinci 2022. Zdroj: Rosatom
V elektrárně Rooppur, vzdálené 160 km od hlavního města Dháky, budou postaveny dva ruské reaktory VVER-1200. V říjnu loňského roku citoval deník Dhaka Tribune ředitele projektu Shaukata Akbara, který uvedl, že doufá ve splnění dohodnutého cíle zahájit zkušební provoz prvního bloku do konce roku 2023 a v plnou připravenost k dodávkám elektřiny v roce 2024.
Bangladéšský deník The Business Standard uvádí, že splácení části úvěru na výstavbu již začalo, ale v současné době se v důsledku sankcí čeká na splátku 318 milionů USD, kterou zdržel konec možnosti využití bankovního systému SWIFT. Deník rovněž uvádí, že také další obchod mezi Bangladéší a Ruskem budou nyní vypořádávány v čínské měně.
Zpoždění dodávek komponent pro JE Roppur
Sankce USA uvalené na Rusko v důsledku války na Ukrajině si na začátku letošního roku rovněž vynutily přehodnocení dodávek pro výstavbu bloků. Celkem 69 ruským lodím bylo kvůli sankcím zakázáno vplout do bangladéšských přístavů. Nicméně k zákazu dovozu samotného zboží nedošlo. Omezení vedlo ke zpoždění dodávek, v důsledku hledání náhradní tras a plavidel.
Dokončení vnějšího pláště kontejnmentu JE Rooppur 1 v březnu 2023. Zdroj: Rosatom
Situace vedla k tomu, že Maria Zacharovová z ruského ministerstva zahraničí na únorovém brífinku pro média uvedla, že Rusko uznává tlak, který USA vyvíjí na země, "aby dodržovaly protiruské sankce", a dodala: že Rusko očekává, že vedení Bangladéše najde sílu k tomu, aby své národní zájmy prosazovalo rozhodněji.
Mohlo by vás zajímat:
Místo v dolarech se bude platit jinou měnou. To je zásadní otázka která potvrzuje pomalý odklon od Amerického dolaru jako světové měny. Je to důsledek sankcí proti Rusku? Pokračování tímto směrem bude zřejmě pro Spojené státy velký problém. BRICS+, jak se skupina států po přijetí nových členů nazývá, by mohla dosáhnout 50 procent světového podílu HDP. Svět se mění at to chceme nebo ne.
Takto vysledkom protiruskych sankcii je posilnenie Juanum velmi dobry krok....priam mudry
Bude zajímavé srovnání s tím, jak atraktivní finanční podmínky vyjedná naše vláda. Zajisté budou lepší, protože obchod bude probíhat mezi přátelskými zeměmi.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se