
Šéf ČEZ: Francouzům nejde ve sporu o výhru, ale o to, aby elektrárna nevznikla
Francouzské straně nejde podle šéfa ČEZ Daniela Beneše o to, aby vyhrála spor ohledně dostavby Dukovan, ale o to, aby elektrárna v Česku vůbec nevznikla. Beneš to dnes řekl novinářům v reakci na dopis, který českému ministru průmyslu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Evropské komise Stéphane Séjourné. EK žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh EU.
Tendr vyhrála korejská společnost KHNP a neuspěla v něm francouzská firma EDF. Podpis finální dohody k Dukovanům z iniciativy EDF zablokoval minulý týden předběžným opatřením i Krajský soud v Brně. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) nepokládá za náhodné načasování dopisu EK, ale ani fakt, že ho zaslal právě francouzský místopředseda.
Beneš dnes uvedl, že dopis je z 2. května a Vlček by měl odpovědět v brzké době. "Ale jsem přesvědčen, že to, co je v dopise, by měla ČR odmítnout," uvedl. Celá věc je podle něj pochybná. "Je těžké věřit, že probíhá šetření, když se vás nikdo na nic nezeptá. Francouzi udělají všechno, aby taková elektrárna nevznikla. Nejde jim o to vyhrát, ale o to, aby tady elektrárna nevznikla, a to je dramatická zpráva pro ČR," uvedl.
Výkonný místopředseda EK pro prosperitu a průmyslovou strategii Séjourné podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) odeslal dopis v pátek 2. května v 22:00. Lipavský v neděli televizi Prima CNN řekl, že diplomacie list vyhodnocuje a musí se s ním detailně seznámit. Dnes tiskový odbor Černínského paláce odmítl věc dále komentovat, odkázal na nedělní slova ministra.

Mluvčí diplomacie Daniel Drake minulý týden ČTK řekl, že téma žaloby podané EDF česká diplomacie s francouzskou stranou řeší. "S ohledem na zachování dobrých vztahů s našimi partnery nebudeme obsah těchto jednání řešit veřejně," uvedl.
V rámci předběžného přezkumu komise požádala o informace jak společnost ČEZ Group a elektrárnu Dukovany, tak korejskou firmu KHNP. Strany ale dosud "neposkytly v reakci na tyto žádosti dostatečné informace", stojí v dopisu. Z předběžného průzkumu přetrvávají významné náznaky, že KHNP dostala zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh, uvádí dále Séjourné.
Unijní exekutiva v této souvislosti zdůrazňuje, že "nepředjímá konečné rozhodnutí", nicméně v současné době připravuje rozhodnutí o zahájení hloubkového šetření. Komise proto žádá ČR o spolupráci do té doby, než přijme konečné rozhodnutí, a o odložení podpisu smlouvy.
Mohlo by vás zajímat:
Není žádný důvod důvod k pláči, ale naopak. Jestli by jsme se bez jádra neměli obejít, tak by jsme měli svoje úsilí věnovat dokončení našich projektů SMR, společně s našimi dodavateli v plné režii. Využili bychom dlouhodobé zkušenost a získali mnohem více zakázek s přidanou hodnotou, bez náznaků dalšího velkého, vlekoucího finančního tunelu, kdy jsme ještě úplně nevybředli z toho fotovoltaického. Máme šanci se poučit a zvolit cestu sice možná náročnější, ale ekonomicky výhodnější a o to by nám mělo jít prioritně nejvíc. O efektivnosti těchto menších SMR se netřeba již zmiňovat o čemž nemůže být pochyb. Naši rozhodovatelé si snaží jenom ulehčit svoje rozhodování za použití podpásovek, což je dosti charakteristickým jevem v našich rozhodovacích procesech v podobných stavech.
A proč že jsou (dosud neexistující) SMR efektivnější než klasické reaktory?
Pokud se uráčíte odpovědět, pak, prosím, ne vaším obvyklým "o tom není pochyb" - třeba já pochyb mám...
Takže k těm pochybám, i když už to bylo mnohokráte na těchto stránkách uvedeno, asi to pravidelně nesledujete.
Samozřejmě je to všechno o penězích, ke kterým se přidává podceňovaná z naší strany bezpečnost, která snadno může v budoucnu po nějakém selhání přejít ve větší naléhavost z hlediska lidského faktoru, kterého se nedá nikdy zbavit a u těchto velkých mamutů je to o to závažnější.
- modulární systém umožňuje mnohem kratší dobu výstavby, žádné problémy s logistikou.
- dřívější uvedení do provozu umožňuje bezodkladné splácení případně poskytnutých úvěrů, zkracuje návratnost vložených investic.
- lepší využití zbytkového tepla při umístění blízko spotřeby, žádné nákladné parovody a nižšími ztrátami ve vedení proudu. Žádné velké chladící věže a problémy s nedostatkem chladící vody. Snadnější regulace, případně odstavení v případě přebytků v síti.
Třeba přijdete ještě na další výhodnost.
1) Modulární systém výstavby používají i velké modulární reaktory, ty už si ale většinou na rozdíl od malých modulárních reaktorů porodními bolestmi při uvádění nové technologie na trh prošly.
2) Dřívější uvedení do provozu je zatím jen teorie, která se v praxi dosud nijak neprojevila. Všechny "malé modulární reaktory" se zatím stavěly relativně dlouho.
3) "Žádné problémy s logistikou" - např. tzv. malý modulární reaktor BWRX-300 má výrazně větší rozměry tlakové nádoby reaktoru než reaktory VVER-1000 nebo APR-1000.
4) Parovody se pro odvod "zbytkového tepla" nepoužívají.
5) První západní lokalita pro "malé" modulární reaktory počítá s výstavbou čtyř jednotek o celkovém výkonu 1200 MWe, s podobně velkým výkonem počítá i ČEZ v Tušimicích. Jak z hlediska chlazení, tak z hlediska využití "zbytkového tepla", tak z hlediska potřeby chladicích věží je to tedy úplně stejné jako v případě jednoho velkého bloku.
6) Předpokládaná cena čtyř reaktorů BWRX-300 (1200 MWe) je 13,5 miliard Euro, nabídková cena jednoho APR-1000 (1050 MWe), jak známo, přibližně 8 miliad Euro.
7) Snadnější regulace má být v čem konkrétně, když jde buď o stejnou technologii (tlakovodní reaktor), nebo v případě BWRX-300 o varný reaktor s plně pasivním odvodem tepla, kde je tím pádem regulace výkonu naopak výrazně pomalejší a složitější?
8) Odstavovat zdroj, který prodává elektřinu na dlouhodobých trzích, "v případě přebytků v síti" nedává smysl. Není to potřeba řešit a snadnější to má být v čem konkrétně, když jde opět o stejnou technologii?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se