Domů
Jaderné elektrárny
Šéf MAAE Grossi je znepokojen možným izraelským útok na íránská jaderná zařízení
Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: Tony Webster

Šéf MAAE Grossi je znepokojen možným izraelským útok na íránská jaderná zařízení

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi v pondělí uvedl, že je znepokojen možným útokem Izraele na íránská jaderná zařízení a vyzval ke zdrženlivosti. Jeho agentura navzdory rostoucímu napětí po víkendovém íránském raketovém útoku na Izrael dnes hodlá pokračovat v inspekci íránských zařízení, napsala agentura Reuters.

Írán v noci na neděli vyslal proti Izraeli přes 300 dronů a raket, které i díky zapojení zahraničních partnerů Izraele do obrany nezpůsobily významnější škody. Odrazit útok se izraelské protivzdušné obraně podařilo s pomocí USA, Británie, Francie a Jordánska.Víkendovou akci označuje Teherán za odvetu za útok na íránský konzulát v Damašku z 1. dubna. K němu se Izrael sice nepřihlásil, ale předpokládá se, že je za něj zodpovědný. Při útoku v syrské metropoli zahynulo sedm příslušníků íránských revolučních gard.

Velitel izraelské armády slíbil ráznou reakci na íránský útok, mezinárodní společenství se snaží zabránit eskalaci konfliktu.

Teherán svá jaderná zařízení uzavřel v neděli v obavách před možnou izraelskou odvetou, v pondělí je opět otevřel. MAAE tam chce své inspektory vpustit až dnes, až se ujistí, že se situace uklidnila, řekl Grossi novinářům v New Yorku.

Írán tvrdí, že jeho jaderný program má výhradně mírové využití. Západ ale Teherán podezírá, že se snaží vyrobit jadernou bombu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan
17. duben 2024, 10:37

to jsem zvědav jak by to rezonovalo světem, kdyby izrael zaútočil na iránska jaderná zařízení, zda by to bylo stejné, jako když údajně rusko útočilo na ukrajinská jaderná zařízení....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se