Domů
Jaderné elektrárny
Slovenská jaderná elektrárna Mochovce plánuje do tří let spustit dálkové vytápění
Chladící věže JE Mochovce
Zdroj: Slovenské elektrárne

Slovenská jaderná elektrárna Mochovce plánuje do tří let spustit dálkové vytápění

Slovenská jaderná elektrárna Mochovce by měla do tří let začít dodávat tepelnou energii do nedalekého města Tlmače. V rámci rekonstrukce centrální kotelny zhruba 3,5tisícového města budou nahrazeny kotle na biomasu a plyn. Elektrárna na vytápění města plánuje ročně dodat přes 6 GWh bezemisního tepla.

Společnost Slovenské elektrárne oznámila, že se v rámci vyššího energetického využití jaderné elektrárny Mochovce zaměří na dodávky tepelné energie pro město Tlmače. Projekt je ve fázi výběru technického řešení a ekonomického posouzení.

Elektrárna počítá s částečným odvodem tepla ze sekundárního okruhu bloku, ze kterého by město mohlo odebrat 6,3 GWh (zhruba 22,5 terajoulu) odpadního tepla ročně. Napojení na systém centrálního zásobování teplem (CZT) v Tlmačích si vyžádá také stavbu zhruba 6 kilometrů dlouhého potrubí. Městský provozovatel CZT plánuje v rámci rekonstrukce instalovat tepelná čerpadla voda-voda jako doplněk pro teplo z elektrárny.

"Technické řešení projektu počítá s napojením na potrubí okruhu chladicí cirkulační vody a vybudování výměníkové stanice. Cirkulační voda s teplotou 25-36 °C bude předávat své teplo přes deskový výměník tepla do uzavřeného sekundárního okruhu," uvádí Slovenské elektrárne.

Při pozitivním vývoji Slovenské elektrárne počítají se zahájením stavebních prací v roce 2027 a zprovozněním dodávek tepla na začátku roku 2028.

Bezemisní teplo pro domácnosti

Město s něco přes 3,5 tisíci obyvateli nyní spoléhá na centrální kotelnu s kotli na biomasu a plyn, nový zdroj tepla by tak přinesl významné snížení uhlíkové stopy topení. Druhá slovenská jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice dodává teplo pro přilehlá města a obce již od roku 1987. Pro srovnání jen v roce 2023 dodala 429 GWh (860 TJ) tepelné energie.

Bezemisní dodávky tepelné energie z jaderné elektrárny zahájil v roce 2023 i český Temelín. V rámci 26 kilometrů dlouhého teplovodu do Českých Budějovic proudí zhruba 210 GWh (750 TJ) tepla ročně. Druhá česká jaderná elektrárna Dukovany plánuje dodávky tepla do zhruba 40 kilometrů vzdáleného Brna teprve zahájit. Zahájení stavby teplovodu je naplánováno na rok 2027 a dokončen má být za 4 roky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan Novák
27. leden 2025, 12:45

Pokud chápu citát, teplo se nemá odebírat že sekundárního, nýbrž z věžového okruhu. Nápad neotřelý, i když nejsou první, tuším, že např. Arzberg to před lety zkoušel taky. Zadrhlo to snad na výměníku, asi příliš velký nebo velká ztráta čerpáním, nevím.

Mex
27. leden 2025, 22:45

Píšou, že bude odebírat teplo ze sekundárního okruhu, ale v té samé větě se píše o odpadním teple.

A pak o tom, že to bude napojené na chladicí vodu o teplotě 25-36°C. To s takovou teplotou opravdu chtějí topit? To už je skoro spíš chlazení než topení. ;-)

Ivan Novák
28. leden 2025, 05:34

Tepelné čerpadlo takovou teplotu využije. Vytápět tím větší než malé sídliště by ale už nešlo, řekl bych.

Bob
28. leden 2025, 10:52

Vždycky je to výrazně lepší a s výrazně větší účinností, než u TČ vzduch-voda, kde je vstupní teplota kolem 0°C (průměrná venkovní teplota za topné období), nebo dokonce -12 až -15°C (minimální výpočtová teplota).

Slavomil Vinkler
28. leden 2025, 10:03

No zvedat nejméně na 90°C pro TUV není moc efektivní.

Bob
28. leden 2025, 10:57

Optimálně efektivní to sice není, ale 90°C je standardní teplota pro teplovody. Celá infrastruktura je nastavena na tuto teplotu. Níže, než na cca 70°C stejně nelze jít ani v létě, kvůli hygienickým předpisům (ochrana proti legionele v domovních rozvodech TV).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se