Domů
Jaderné elektrárny
Slovinsko: O výstavbě nové jaderné elektrárny rozhodne referendum
Vizualizace nového bloku JE Krško 2; Zdroj: GEN Energija
Zdroj: GEN Energija

Slovinsko: O výstavbě nové jaderné elektrárny rozhodne referendum

Podle slovinského premiéra dostanou občané možnost vyjádřit se k výstavbě nového jaderného bloku v referendu. Rozhodnutí, které má vláda učinit do roku 2027, pak jeho výsledky vezme v potaz. Druhý jaderný blok v elektrárně Krško by měl zemi pomoci dosáhnout cíle ukončení využívání uhlí při výrobě elektřiny.

Slovinský premiér Robert Golob minulý týden prohlásil, že před schválením výstavby nového jaderného bloku bude nutné provést referendum, ve kterém budou moci občané vyjádřit svůj názor. Kdy by mělo referendum proběhnout však blíže nespecifikoval.

Rozhodnutí o výstavbě nového bloku "západního designu" chce slovinská vláda učinit nejpozději v roce 2027. Mezi potenciální dodavatele tak patří americký Westinghouse, francouzská EDF a korejská KHNP.

"Jaderná elektrárna Krško je synonymem pro stabilní, spolehlivou a bezpečnou elektrárnu. Pokud by takových elektráren bylo v Evropě více, energetická situace by na evropské úrovni byla výrazně lepší,“ uvedl premiér Robert Golob.

Podle odhadů provozovatele by nový blok mohl vyrobit 8 TWh elektřiny ročně. Navíc by se odpadní teplo mohlo využít v systému dálkového vytápění.

Druhý jaderný blok v zemi

Ve Slovinsku je v současné době v provozu jediný jaderný blok v elektrárně Krško, který země spoluvlastní se sousedním Chorvatskem. Blok typu PWR od společnosti Westinghouse s instalovaným výkonem 696 MW je v provozu od roku 1983. V případě, že projde bezpečnostními prověrkami v letech 2023 a 2033, měl by být v provozu až do roku 2043.

"Návštěva premiéra určitě vypovídá o důležitosti elektrárny pro spolehlivé a stabilní dodávky elektřiny. Elektrárna je připravena na dalších 20 let provozu. Dokončujeme všechny potřebné postupy s cílem zajistit další období stabilního a bezpečného provozu," řekl Stanislav Rožman, předseda představenstva společnosti Nuklearna Elektrarna Krško.

Jaderná elektrárna Krško vyrábí zhruba třetinu elektřiny ve Slovinsku. Druhý blok by měl zemi pomoci s odklonem od uhlí ve výrobě elektřiny do roku 2033.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Karásek
11. listopad 2022, 11:58

Ve Slovinsku jsou dobré podmínky pro vítr i solár. Mač tedy zemi zadlužovat takovým monstrem?

Zbyněk Poisl
7. listopad 2022, 09:25

Názorná demonstrace politického alibismu. Nechat rozhodovat laickou veřejnost o vysoce odborných a strategických záležitostech. Takhle nějak dopadli Němci! Jaké to má následky můžeme právě vidět v celé EU.

Jirka94535
7. listopad 2022, 18:40

Souhlas s referendem.

K druhé a třetí větě. V Německu bylo referendum? Nevím o něm. Opravte mě.

Pmn pokud by referendum připustili, mohli mít všechny jaderky ještě dnes.

Milan Vaněček
7. listopad 2022, 17:05

Samozřejmě, o rizicích a benefitech extrémně drahých státních investic musí rozhodovat veřejnost, stejně jako je tomu například v demokratickém Švýcarsku.

Je dobré, že si stanovili termín až za 5 let. To už bude současná šílená, spekulativní, válečná energetická situace projasněná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se