Slovinsko: Pracovní skupina zrychlí přípravu druhého jaderného bloku v zemi
Slovinská vláda založila pracovní skupinu, která má koordinovat přípravné práce na výstavbě druhého jaderného bloku v zemi. Země chce mít k dispozici nízkouhlíkové zdroje pro pokrytí spotřeby elektřiny, která se má do roku 2050 až zdvojnásobit. V současné době Slovinsko provozuje jeden tlakovodní reaktor s výkonem 730 MW.
Na konci září se ve Slovinsku poprvé sešla pracovní skupina pro koordinaci přípravných činností projektu Nová jaderná elektrárna Krško 2. Slovinská vláda tak chce urychlit přípravy na výstavbu druhého jaderného bloku v zemi. Ten by měl zemi v budoucnu pomoci s přechodem na nízkoemisní výrobu elektřiny a odklon od uhlí.
Slovinský premiér vidí dekarbonizaci energetiky jako důležitou součást řešení klimatické krize a země by podle něj měla reagovat co nejdříve. Ovšem koncem minulého roku prohlásil, že před vládním rozhodnutím ještě o novém jaderném bloku proběhne referendum.
"Chceme, aby byla veřejnost dobře informována o referendu k tomuto tématu. To znamená, že chceme mít připraveno vše, co je potřeba k tomu, aby se lidé mohli o Jaderné elektrárně 2 kvalitně a informovaně rozhodnout," uvedl slovinský premiér Robert Golob.
Cílem nové pracovní skupiny je vytvoření vhodného regulačního rámce a urychlení projektu, neboť podle současné legislativy by nový blok mohl zahájit provoz až v roce 2049. Podle vládních plánů by však druhý blok elektrárny Krško měl být v provozu od roku 2035.
Výstavba OZE a jádra
Slovinská vláda v rámci dekarbonizace přijala nový zákon, který má zrychlit výstavbu obnovitelných zdrojů energie, a výstavba jaderného bloku je dalším, ale daleko složitějším krokem. Letos na jaře vyjádřila zájem o výstavbu nového bloku francouzská společnost EDF s reaktorem EPR1200.
„Uvědomujeme si velký rozsah zúčastněných stran a zdrojů, které budou potřebné k jeho realizaci,“ dodal vedoucí pracovní skupiny Danijel Levičar, státní tajemník pro jaderný program.
V současné době jediný slovinský jaderný blok Krško 1 zahájil provoz v roce 1983 a vyrábět elektřinu bude pravděpodobně do roku 2043. Elektrárnu s instalovaným výkonem 730 MW (brutto) země provozuje společně se sousedním Chorvatskem
Mohlo by vás zajímat:
dalsi kopanec do kolena jadrovej loby
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se