Domů
Jaderné elektrárny
Slovinsko upřednostní nový velký jaderný blok před malými modulárními reaktory
Vizualizace nového bloku JE Krško 2; Zdroj: GEN Energija
Zdroj: GEN Energija

Slovinsko upřednostní nový velký jaderný blok před malými modulárními reaktory

Slovinská expertní pracovní skupina zabývající se výstavbou nového jaderného zdroje přišla s dalšími analýzami. Mimo jiné z nich vyplývá, že vzhledem k plánovanému termínu zahájení prací v roce 2028 je vhodné zvolit dodavatele klasického velkého jaderného bloku. Ještě během tohoto roku ale v zemi proběhne referendum. V něm Slovinci rozhodnou, zda nový jaderný blok v zemi vůbec vyroste. Před konáním referenda proběhne v zemi "roadshow", na které experti seznámí veřejnost se všemi možnými dopady.

Slovinská energetická společnost GEN energia zveřejnila další informace k plánované výstavbě jaderného zdroje v zemi. Během posledních měsíců se její pracovní skupina zabývala různými aspekty stavby nového jaderného zdroje v elektrárně Krško (JEK). Závěry analýz se týkají povodňové bezpečnosti, odpadového hospodářství, hodnocení finančních a bezpečnostních rizik spojených s dovozem jaderného paliva, ale také velikosti jaderného bloku.

Závěry pracovní skupiny ukazují, že rozvoj malých modulárních reaktorů (SMR) je pro slovinskou jadernou energetiku v krátkodobém horizontu nedostatečný. Aby bylo možné plně čerpat výhody sériové výroby, je potřeba vybudování dodavatelského řetězce a získání zkušeností z pilotních provozů, což je podle skupiny otázka dalších 20 let.

Současné plány na nový jaderný blok počítají s tím, že vláda vydá konečné rozhodnutí do roku 2028. Zahájení výstavby má následovat nejpozději v roce 2032.

Analýza porovnání předpokládané časové osy projektu JEK2 s předpokládaným rozvojem technologie modulárních reaktorů ukázala, že v době předpokládaného podpisu smlouvy s dodavatelem by byly v provozu pouze tři pozemní SMR a další tři by měly být ve výstavbě. Všechny tyto reaktory jsou navíc projekty první svého druhu. Přestože použití technologie SMR pro projekt JEK2 nepovažujeme v požadovaných časových rámcích za vhodné, budeme nadále intenzivně sledovat vývoj této technologie,“ uvádí skupina ve svých závěrech.

Slovinci také sledují plánované bloky v České republice. A to zejména s ohledem na odhad ceny, za jakou je možné nový jaderný blok postavit. Z výsledků nabídek na dostavbu Dukovan usuzují, že jejich očekávání nákladů je zatím realistické.

Zapojení široké veřejnosti do rozhodnutí

Slovinský premiér se v roce 2022 zavázal, že před schválením výstavby nového jaderného bloku v zemi proběhne referendum, ve kterém budou moci občané vyjádřit svůj názor. Aby mohli občané učinit informované rozhodnutí, organizuje pracovní expertní skupina takzvanou roadshow a představuje jadernou energetiku veřejnosti. Putovní prezentace probíhá ve velkých slovinských městech od konce srpna do konce září.

"Odborníci graficky prezentují široké veřejnosti ucelené informace o jaderné energetice. Pokoušejí se tak přispět k informovanosti veřejnosti a rozumné diskusi o projektu JEK2 a o budoucnosti slovinské energetiky. Zastavení se koná na deseti místech po celém Slovinsku," uvádí GEN energia.

Slovinsko má v současné době na svém území jediný tlakovodní jaderný blok o výkonu 730 MW v elektrárně Krško. Slovinsko ji plánuje provozovat ve spolupráci se sousedním Chorvatskem až do roku 2043.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Richard Vacek
9. září 2024, 15:59

Rozumný přístup. Malé modulární reaktory propagují ti, kteří žádné reaktory nechtějí.

Josef
9. září 2024, 17:06

Jestli to nebude tím, že malé modulární reaktory jsou něco jako Yeti

Vítězslav Novák
9. září 2024, 17:39

Slovinsko upřednostní holuba v hrsti před mnoha vrabci na střeše...

Ajrocket
9. září 2024, 17:41

A tím holubem v hrsti je velký reaktor.

Vítězslav Novák
9. září 2024, 19:33

Přesně tak.

Miloslav Černý
9. září 2024, 19:15

Srovnatelný současný stav v porovnání s námi na počet obyvatel. U nás kolem 4 GW s možností prodloužení, u nich 5 krát méně a na víc se společným provozem s Chorvatskem. To jasně ukazuje, že na výstavbu nového jaderného mamuta netřeba tlačit vůbec na pilu. Navíc úplně jiný přístup k obyvatelstvu včetně referenda. Do té doby už budou vyřešeny všechny stávající nedostatky se SMR a otázkou bude zůstávat jestli jich bude vůbec zapotřebí při nastálem pokračujícím trendu v rozvoji OZ v celém jejich spektru. A to nám začíná už stále častěji klepat na dveře ta stále odsouvaná fůze.

Vítězslav Novák
9. září 2024, 19:36

Plédujete za referendum k JE?

A co takhle referendum k OZE, k povolenkám a spekulacím s nimi, k vypovězení smluv na levné a spolehlivé dodávky energetických surovin, ...?

Tam obyvatelstvo musí držet kolektivní hubu?

Miloslav Černý
10. září 2024, 11:54

Tento směr je v souladu s EU a pochybuji, že by většina obyvatelstva měla zájem z ní vystoupit, když přínosy převažují nad zápory a to hlavně nejenom s pohledu bezpečnostního, ikdyž to byl prvotní hlavní důvod jejího vzniku. Bez komplexního posouzení bychom se moc dopředu ne posunuli, leda tak více východním směrem, možná se počítáte mezi tyto příznivce.

Emil
10. září 2024, 12:46

Aha, takže najednou je potřeba komplexní posouzení, "úplně jiný přístup k obyvatelstvu včetně referenda" by nás posunul "více východním směrem", ač jsou v souladu s EU oba směry. Ukázkový dvojí metr.

Miloslav Černý
10. září 2024, 19:46

Vyložením karet na stůl posuzujete jako dvojí metr jenom vy a podobně smyšlející. Takže za takový postup se musím ohradit, což na těchto stránkách není nic neobvyklého.

Emil
10. září 2024, 19:57

Ne, já neposuzuji jako dvojí metr "vyložením karet na stůl", já posuzuji jako dvojí metr fakt, že jednou referendum kvitujete jako "úplně jiný přístup k obyvatelstvu" a podruhé je najednou místo něj potřeba "komplexní posouzení", podle toho co se vám zrovna hodí do krámu. Jako kdyby snad u jaderné elektrárny "komplexní posouzení" potřeba nebylo. Ohrazovat se můžete jak chcete, nic tím nezměníte.

Milan Horak
10. září 2024, 12:47

Je to směr v souladu se zelenou ideologií, podávanou masám tak, že obyvatelstvo vetšinou neví o co jde. Prijde na to az bude pozde. Zápory OZE jsou bagatelizovány a výhody vyzdvihovány. To je politika Bruselu. Bezpecnost se dá dosáhnout rozumejsi cestou než zákazy a příkazy.

Jirka Líska
10. září 2024, 13:07

@Milan Horak 10. září 2024, 12:47

Informací ohledně OZE i v mainstream médiích je dostatek.

V mediích jsou naopak často titulky na negativa OZE.

Jako blackouty, zdražování, referenda, požáry atd. .

Jak známo, negativní zprávy na titulkách více lákají čtenáře.

Obyvatelstvo většinou možná neví, protože je jim to jedno a nezajímají se o to.

Jirka Líska
9. září 2024, 21:07

Vítězslav Novák 9. září 2024, 19:36

Referenda kvůli umístění OZE jsou celkem častá.

Co se týká povolenek, tak k daním se referenda nedělají:-)

Ty levné a spolehlivé dodávky myslíte s teroristickým ruským státem, který nás má na druhém místě seznamu nepřátel?

---

Jste přímým důkazem toho, že obyvatelstvo držet hubu nemusí.

Máme zastupitelskou demokracii, máte možnost to změnit ve volbách.

Petr prochaska
9. září 2024, 20:55

Slovinsko má jedinný reaktor, který je starší než jakákoliv JE u nás. Nový blok má sloužit jako náhrada stávajícího. U nás je situace jiná, i po skončení životnosti Dukovan stále ještě budeme mít dalších minimálně 20 let 2GW z Temelína.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se