Domů
Jaderné elektrárny
Soud: Ikata 3 musí být znovu odstavena

Soud: Ikata 3 musí být znovu odstavena

Ve středu tohoto týdne zrušil vrchní soud v japonské Hirošimě rozhodnutí soudu nižší instance, které ponechávalo v provozu třetí blok jaderné elektrárny Ikata. Elektrárna tak bude muset být opět nuceně odstavena. Tato rozhodnutí značně komplikuje plány japonské vlády a energetických společností na obnovení japonského jaderného programu.

Jadernou elektrárnu Ikata potkal v roce 2011 podobný osud jako všechny japonské jaderné elektrárny. Třetí blok jaderné elektrárny byl odstaven v rámci pravidelného cyklu odstávek v dubnu roku 2011. V důsledku Fukušimské nehody v témže roce bylo rozhodnuto o tom, že blok nebude uveden zpět do provozu.

Provoz ve třetím bloku elektrárny byl obnoven 12. srpna 2016, plného výkonu bylo dosaženo 22. srpna. Podmínkou obnovení provozu bylo splnění zpřísněných bezpečnostních opatření a udělení licence od japonského Úřadu pro jadernou bezpečnost.

Provozovatel podcenil možná rizika, varují občané

Na opětovné zprovoznění elektrárny podali žalobu čtyři občané z města Matsuyama a Hiroshima 11. března minulého roku. Poukazovali na to, že provozovatel při hodnocení možných rizik podcenil možnou sílu zemětřesení v dané lokalitě. 30. března letošního roku byla tato žádost zamítnuta soudem. Soud tak potvrdil rozhodnutí Úřadu pro jadernou bezpečnost.06

Žalobci se nicméně dovolali k vrchnímu soudu, který tuto středu uznal jejich námitky. Ikata 3 musí být z rozhodnutí soudu odstavena nejméně do září příštího roku.

Společnost Shikoku Electric, provozovatel elektrárny, trvá na tom, že elektrárna splnila všechny bezpečnostní opatření. S rozhodnutím soudu tak pochopitelně nesouhlasí.

Blok je aktuálně v plánované odstávce, znovu uveden do provozu měl být v lednu příštího roku.

Ze 42 japonských jaderných elektráren je v současné době v provozu pouze 5. Jejich přehled je pro přehlednost uveden v následující tabulce.

NázevInstalovaný výkon [MW]TypProvozovatel
Sendai 1890PWRKyushu Electric
Sendai 2890PWRKyushu Electric
Ikata 3890PWRShikoku Electric
Takahama 3870PWRKansai Electric Power Company
Takahama 4870PWRKansai Electric Power Company

Japonské jaderné elektrárny v provozu, zdroj wiki

Zdroj úvodní fotografie: Newsliner

Komentáře

(2)

Pavel Veselý

26. říjen 2021, 14:18

Kdo umí ten umí. My vybereme jen toho kdo nic už neumí.

Pavel Veselý

26. říjen 2021, 14:21

Typická ukázka soudcokracie v praxi. Vyjádření odborných úřadu ji nezajímá.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.