Domů
Jaderné elektrárny
Společnost Lightbride demonstruje výrobu palivových tyčí pro malé modulární reaktory

Společnost Lightbride demonstruje výrobu palivových tyčí pro malé modulární reaktory

Společnosti Lightbridge Corporation a Enfission ukázaly výrobní proces a zpracování palivových tyčí Lightbridge, které mohou být využity v malých modulárních reaktorech NuScale Power.

Předvedení zahrnovalo výrobu několika koextrudovaných tyčí použitím vlastní patentované technologie výroby. Design palivových tyčí má zvýšit výkonnost aktivní zóny reaktoru, prodloužit palivovou kampaň, zkrátit dobu odstávek a snížit náklady na výrobu elektřiny.

Jaderné palivo Lightbridge využívá spirálovitě zakrouceného tvaru a unikátní kovovou slitinu; Zdroj: Lightbridge

Technologie koextruze spočívá ve vytlačování jedné vrstvy potrubí uvnitř druhé vrstvy. Využívá se například při výrobě dvou a třívrstvých vodovodních trubek, přičemž každá vrstva může být vyrobena z jiného materiálů s odlišnými vlastnostmi.

Poloviční délka palivové tyče pro SMR

Palivové tyče mají délku 1,8 metru a byly koextrudované z předválených přípravků umístěných uvnitř zirkoniové obálky, která pokrývá jádro palivové tyče. Palivové soubory byly podrobeny zkouškám na ověření odolnosti vůči namáhání průtokem chladiva, včetně teplotních a tlakových změn. Při výrobě palivových tyčí Lightbridge má být využívána slitina uranu a zirkonia.

Konstrukce malého modulárního reaktoru NuScale. Zdroj: www.asme.org

Prezident a výkonný ředitel Lightbridge Corporation a Enfission, Seth Grae, sdělil, že palivové tyče budou vyráběny v USA společnostmi disponujícími patentované technologie a výrobní procesy.

Úspěšná demonstrace výroby znamená významný milník pro společnosti Lightbridge a Enfission. Představuje „první krok k uvedení do praxe“ v realizaci vlastního výrobního procesu a potvrzuje proveditelnost výroby těchto téměř dvoumetrových palivových tyčí.

„Nyní se posouváme rychle vpřed k výrobě koextrudované palivové tyče kompletní délky (cca 3,6 metrů) pro současnou americkou flotilu velkých komerčních jaderných elektráren a těšíme se na aplikaci budoucích vylepšení,“ řekl Seth Grae.

Memorandum z května 2019

Demonstrace proveditelnosti výrobního procesu koextrudace tyčí zahrnuje Memorandum o porozumění mezi firmami NuScale a Enfission z května 2019, kde strany souhlasily se spoluprací na programu vývoje, výzkumu a testování pro budoucí aplikaci palivové technologie Lightbridge v malých modulárních reaktorech NuScale.

Uspořádání bloku s reaktory NuScale; Zdroj: NuScale

Jaderné palivo Lightbridge využívá spirálovitě zakrouceného tvaru a unikátní kovovou slitinu, která podle společnosti dokáže výrazně snížit provozní teploty paliva, zlepšit jeho strukturální integritu a zdokonalit jeho chování při abnormálních podmínkách.

Enfission, dceřiná společnost Lightbridge Corporation a Framatome, byla založena v lednu 2018 pro komerční výrobu palivových souborů založených na této technologii.

Zdroj úvodní fotografie: NuScale

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.