Domů
Jaderné elektrárny
Stanjura: Česko by mohlo mít deset až 12 malých modulárních reaktorů
Švédský demonstrační malý modulární reaktor chlazený olovem (Zdroj: LeadCold)
Zdroj: LeadCold

Stanjura: Česko by mohlo mít deset až 12 malých modulárních reaktorů

Dětmarovice (Karvinsko) – Česko by mohlo mít až 12 malých modulárních reaktorů, které by měly v budoucnu nahradit výrobu elektřiny z uhelných elektráren. Stavět by se mohly začít nejdříve za 12 let. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po návštěvě Elektrárny Dětmarovice. Právě tam by podle společnosti ČEZ mohl jeden takový reaktor vzniknout.

Stát s modulárními reaktory počítá jako s důležitou součástí svého přechodu na bezemisní energetiku. „Malé modulární reaktory jsou trend, který sleduje ČEZ i vláda. Myslíme si, že to může být budoucnost jaderné energetiky. Podle předběžných odhadů by takových zdrojů mohlo v Česku být deset až 12. A je logické, že zvažujeme lokality, kde už nyní elektrárny fungují. Především kvůli rozvodům vyrobené elektrické energie,“ řekl.

Podle Stanjury zatím není jasné, kdo by do země měl takovou technologii dodávat. „Prototypů vzniká po světě více. Budeme jednat s těmi, které budou perspektivní,“ uvedl s tím, že toto řešení bude důležité pro zajištění stability dodávek elektřiny v Česku.

ČEZ v minulých měsících uzavřel memoranda o spolupráci v malých modulárních reaktorech s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec. Na rozvoji technologie chce spolupracovat i Moravskoslezský kraj, Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava a společnosti Veolia Energie ČR a Witkowitz Atomica.

Witkowitz Atomica do vývoje investovala nižší stovky milionů korun a zatím projekt financuje z privátních zdrojů. Reaktor, který vyvíjí, má stanoven výkon na 175 megawattů tepelné energie, což odpovídá zhruba 50 megawattům elektrické energie. To odpovídá používanému výkonu v běžných teplárnách u středních měst.

Malé modulární reaktory se podle expertů na jadernou energetiku od velkých jaderných bloků liší především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. Cena staveb zatím jasná není, závislá bude na řadě podmínek.

Člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač už dříve uvedl, že malé modulární reaktory nejsou náhradou velkých jaderných bloků, ale doplněním energetického mixu ČR jako vhodná náhrada uhelných elektráren a velkých tepláren.

Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku, která je jedinou černouhelnou elektrárnou v Česku, bude využívat uhlí déle, než se předpokládalo. Skupina ČEZ, která elektrárnu provozuje, tam původně chtěla tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 megawattů odstavit nejpozději po letošní topné sezoně. Vzhledem k situaci na energetických trzích ale jejich provoz prodloužila. „Nyní minimálně o rok,“ řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

V elektrárně pracuje 200 lidí. Všech by se ale ztráta pracovního místa netýkala. Tři desítky lidí by zůstaly v sekci zabývající se výrobou tepla. Podobný počet zaměstnanců by měl na starost likvidace uzavřených bloků. Pro ostatní se společnost bude snažit uplatnění jinde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Richard Vacek
29. březen 2023, 14:23

Je uklidňující, když člověk vidí, jak nejen naši ministři, ale i bruselští politici počítají se zdroji energie, které neexistují.

Slavomil Vinkler
29. březen 2023, 20:07

Přece chválí císaři nové šaty, co se divíte.

hellokitty
29. březen 2023, 16:49

take politicke sluby "za 12 let" su najlepsie, to uz u koryta davno nebude, takze ked sa to nesplni, tak z toho nikto nebude vyvodzovat zodpovednost

Zdeves Pavel
29. březen 2023, 20:21

Bože, ten nerozumí ani těm financím a teď ještě energetika.

Petr
29. březen 2023, 22:23

Kravinky, kravinky.

Petr
29. březen 2023, 22:24

Dá-li Bůh, žádný jaderný reaktor už u nás nevznikne.

Slavomil Vinkler
30. březen 2023, 07:11

Bohdá bez energie nezhyneme.

Pravoslav Motyčka
29. březen 2023, 22:36

Malé reaktory budou dražší než vy velké , stát by měl udělat podmínky pro výstavbu dálkových teplovodů z Temelína a Dukovan. Pro srovnání tyto 2 zdroje vypustí ročně 201PJ tepla do vzduchu. Pro srovnání výroba tepla v teplárnách v ČR je cca 74PJ. Vláda se nám tady snaží namluvit že máme šetřit přitom slon v místnosti tj vypouštění tepla do vzduchu z jaderných elektráren je zcela ignorován. Stát místo toho dotuje teplárny a tím spalování fosilních paliv připravuje se jejich přechod na plyn. Přitom miliony lidí by mohly mít dlouhodobě levné teplo právě z Temelína a Dukovan. Mimochodem v topné sezóně tyto elektrárny vypustí 134PJ tepla to je o 80% více tepla než vyrobí všechny teplárny v ČR.

Slavomil Vinkler
30. březen 2023, 07:06

Zapomínáte na zákon o zachování hmoty a energie a 1. termodynamická zákon. Hmota a energie nevzniká jen se přeměňuje. tedy vše vytvořil velký třesk. Energie se jen přeměňuje a pokud lidé chtějí energii ve správné formě na správném místě ve správný čas, platí se jen za lidskou práci a energie.

Energie v chladící věži je zdarma, dopravená do města musí zaplatit horkovod a jeho provoz. To pak není žádná láce.

Slavomil Vinkler
30. březen 2023, 07:10

lidskou práci a investice

Milan Vaněček
30. březen 2023, 09:03

Z Vašeho rozboru je jasně vidět, jak jsou nesmyslné velké jaderné zdroje,

je to obrovské plýtvání teplem, které potřebujeme především v zimě, a které není nikdo schopen v realitě od těch obrovských zdrojů tepla rozvést ke spotřebitelům.

Ale přesto jsou stále prosazovány do nových a novějších energetických koncepcí ČR. Proč??

Emil
30. březen 2023, 09:39

1) To se týká všech velkých tepelných zdrojů a nikoliv jen těch jaderných.

2) Zkuste si odpovědět na otázku, co se s tou energií stane v případě, že se s ní nebude "plýtvat" ve velkých jaderných zdrojích. Pak přijdete na to, že ve skutečnosti o plýtvání nejde. Na rozdíl od stejného chování v případě jiných paliv. Je to podobné jako byste označoval za plýtvání třeba ještě méně účinnou výrobu elektřiny ze slunečního záření.

3) Do nových a novějších energetických koncepcí jsou prosazovány proto, že žádný lepší disponibilní nízkoemisní zdroj nemáme.

Milan Vaněček
30. březen 2023, 13:19

Mluvil jsem o plýtvání ve velkých (nad půl GWe) jaderných reaktorech, u malých se to nechá úspěšně řešit, výroba elektřiny i tepla.

Emil
30. březen 2023, 13:25

A já zase o tom, že se to netýká jen velkých jaderných zdrojů ale obecně všech velkých zdrojů, a také o tom, proč to ve skutečnosti plýtvání není.

Milan Vaněček
30. březen 2023, 14:43

Proč to ve skutečnosti plýtvání není jste nedokázal. Pan Motyčka (22:36) krásně na číslech ukázal, jak obrovské je to plýtvání.

Emil
30. březen 2023, 14:52

Není to plýtvání když si odpovíte na otázku, co by se s tou energií jinak stalo kdyby se aspoň tímto způsobem nevyužila. Stejně jako u slunečního záření. Taky to asi nepovažujete za plýtvání. Nebo ano?

Milan Vaněček
30. březen 2023, 15:22

Slunce není zdroj energie vytvořený člověkem. Slovo plýtvání (ano je neskutečně velká energie vyzařovaná do okolí) zde nemá smysl.

Jaderná (=tepelná) elektrárna je vytvořená člověkem a zde je nutno se zamyslet nad plýtváním (penězi, energií).

Kladně hodnotím, že některé jaderné projekty 4, generace se nad tím zamyslely a snaží se to plýtvání omezit.

Emil
30. březen 2023, 16:21

Fotovoltaická elektrárna je také vytvořená člověkem stejně jako jaderná, tento argument neobstojí.

Milan Vaněček
30. březen 2023, 17:06

Ve fotovoltaice můžete tu termální energii využít a dosáhnete účinnosti využití sluneční energie i přes 80%, pro Vaši informaci například

pv-magazine.com/2023/03/24/german-manufacturer-achieves-80-overall-efficiency-with-new-pvt-solar-module/

Můj doktorand z let cca 2000-2005 Jirka Špringer (uvidíte ho tam na fotce) je tom startupu Chief Technology Officer. A už ty panely skutečně vyrábí.

Zapamatujte si PV=fotovoltaika,

PVT=fotovoltaický plus termální panel na ohřev užitkové teplé vody v jednom panelu.

Ve fotovoltaice už máte maximální účinost přeměny sluneční energie na elektrickou až 50% u specielních multispektrálních článků pro sluneční koncentrátory

a pracuje se na tom, aby nové FV panely, bez mechanického sledování slunce na obloze, měly podobnou účinnost.

Pokrok (v OZE a ve fotovoltaice zvlášť) nezastavíš.....

Je jen potřeba být informován o nejnovějším vývoji a nejnovější výrobě.

Emil
30. březen 2023, 17:46

V jaderné elektrárně také můžete tu jadernou energii využít a dosáhnete účinnosti využití energie i přes 80%, ani tento argument neobstojí.

Milan Vaněček
30. březen 2023, 17:53

Účinnost jaderné elektrárny (využití vazební energie jádra, uvolněné štěpením), pro výrobu elektřiny je jen několik procent.

Je to obrovské plýtvání, zvláště když si uvědomíte, že, jak psal pan Motyčka, cituji:

"Přitom miliony lidí by mohly mít dlouhodobě levné teplo právě z Temelína a Dukovan. Mimochodem v topné sezóně tyto elektrárny vypustí 134PJ tepla to je o 80% více tepla než vyrobí všechny teplárny v ČR".

Emil
30. březen 2023, 18:14

1) Ne, takto účinnost definována není.

2) Miliony lidí by mohly mít teplo i z jiných tepelných elektráren v ČR, teplo vypouštějí bez užitku všechny velké tepelné elektrárny a v jejich případě skutečně o plýtvání jde, protože se tam pálí výrazně dražší palivo než je to jaderné a ještě má jeho pálení nesrovnatelně vyšší ekologické dopady. To vás ale zjevně vůbec netrápí, vám jde jen o to vždy a za každou cenu hejtovat jádro, že?

Slavomil Vinkler
31. březen 2023, 06:47

Hlavní je, že v Česku a ani jinde na světě neexistují jak schválené projekty, tak fabriky na sériovou výrobu malých jaderných reaktorů a aspoň 20 let nebudou. Co do té doby? Umíme jen velké.

FrantišekZ
31. březen 2023, 14:02

A víte jaká je teplota vody v kondenzátoru? Tím se opravdu topit nedá. V případě horkovodů se stejně odebírá pára za (myslím) VT.

Slavomil Vinkler
2. duben 2023, 13:20

Ale ne, z NT dílu. Potřebuje se asi 130? °C. To je takový kondenzátor s přetlakem asi 2,5 či 3,5 bary.

J. Svoboda
30. březen 2023, 06:46

Jaké jsou ztráty při dopravě tepla na větší vzdálenosti?

Slavomil Vinkler
30. březen 2023, 07:08

No celkem nízké, uváděli několik (10?)procent.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se