Švédsko vyvíjí malý jaderný reaktor chlazený roztaveným olovem
Většina stávajících konceptů malých reaktorů je zaměřena na vývoj tlakovodních systémů. Švédsko však sází na roztavené olovo. Demonstrační blok reaktoru SEALAR by mohl být v provozu již v roce 2030.
Společnosti Uniper Sweden, LeadCold a Royal Institute of Technology (KTH) budou spolupracovat při výzkumu možnosti výstavby demonstračního malého modulárního reaktoru LeadCold SEALER. Jedná se o olovem chlazený malý modulární reaktor (SMR), jenž by měl být postaven v lokalitě Oskarhamn. Společnosti již požádaly o financování výstavby nejaderného prototypu pro testování a hodnocení materiálů a technologií.
Společnost Uniper sdělila, že spolupráce je navržena jako společný podnik a je otevřena mnoha různým hráčům jak z průmyslu, tak i z akademické půdy. Dalším cílem a krokem spolupráce je umožnit komerční využití těchto reaktorů ve Švédsku do roku 2030.
Projekt je podpořen akademickou půdou prostřednictvím univerzity KTH. Ta je mimo jiné zapojena také do projektu Sunrise, který se zabývá udržitelným jaderným výzkumem ve Švédsku. Kromě KTH jsou do projektu Sunrise zapojeny také univerzity Luleå a Uppsala. Projekt Sunrise již nyní získal dotaci v hodnotě 6 milionů dolarů na návrh a vývoj materiálů, technologie a provedení bezpečnostních analýz pro olovem chlazený jaderný reaktor.
„Prostřednictvím této iniciativy podniklo Švédsko konkrétní krok k vývoji technologie a získání znalostí v oblasti nové pokročilé jaderné energetiky,“ informovala společnost Uniper.
V rámci vývoje reaktoru SEALER bylo požádáno o grant v hodnotě 15 milionů dolarů, v rámci kterého bude postaven nejaderný prototyp reaktoru SEALER. Prototyp by měl být provozován po dobu 5 let od roku 2024.
Konstrukce reaktoru SEALER je navržena pro různé aplikace. Pro využití v arktických podmínkách je modul tvořen 2,8 tunami oxidu uraničitého obohaceného na 19,9 % s elektrickým výkonem mezi 3 a 10 MW. Provozní doba jednoho modulu by měla být mezi 10 a 30 lety. Po skončení provozu by byla celá komponenta reaktoru transportována do přepracovacího závodu.
Projekt SEALER počítá však i s klasickým připojením do sítě. V takovém případě by jeden výrobní blok obsahoval 21 tun nitridického paliva obohaceného na 12 %. Díky tomu by bylo možné reaktor provozovat nepřetržitě po dobu až 25 let.
„Vidíme jasnou roli jaderné energetiky v budoucím energetickém systému. Investujeme proto do vývoje jaderných zařízení budoucnosti ve spojení se společností LeadCold. Ta disponuje patenty na návrh a materiály reaktoru SMR chlazeného roztaveným olovem,“ sdělil Johan Svenningsson, generální ředitel společnosti Uniper.
„KTH se těší na rozšíření spolupráce se společnostmi Uniper a LeadCold. Vývoj zařízení je přímo v souladu s dlouhodobou strategií, kterou podnikáme při řešení projektu Sunrise. Navíc představuje další krok k vývoji jaderné technologie na Švédské půdě,“ dodal Pär Olsson, vedoucí katedry fyziky na KTH.
Zdroj úvodního obrázku: energiforskmedia.blob.core.windows.net
Mohlo by vás zajímat:
Ať už někdo takový experimentální reaktor nakreslí na papír, tak je dalako k realizaci. I kdyby to bylo realizováno, tak ve Švédsku stejně další jaderné elektrárny nebudou stavět. Veřejnost je proti a možnost dalšího rozvoje obnovitelných zdrojů tu je.
Sdělte, jakou máte představu obnovitelného zdroje na cca 1 měsíc, kdy nefouká a nesvítí ve na severu tj Švédsku.
O to jestli svítí vůbec nejde. Protože Švédsko fotovoltaiku využívá minimálně, tak to není důležité. Stačí, když se zamyslíte nad tím, co píšete. S tím měsíčním nefoukáním to nebude zase tak horké a biomasa a voda můžou energii dodávat stále. Samozřejmě do budoucna se musí počítat s větším využitím bateriových a především vodíkových systémů. Na kratší výkyvy tu máme špičkové a přečerpávací elektrárny a inteligentní sítě.
Mlžíte. Měsíc nefoukání je normálka. Baterie jsou dobré tak na 2 hodiny. Biomasa ve Švédsku je nesmysl. Spálili by si své lesy nebo Amazonii. Pěstovat kuku nemohou. Voda v zimě není ani v Norsku. Zkuste definovat exaktně, z podkladů a s čísly.
Zde energy-charts. info/charts/power/chart.htm?l=de&c=DE&interval=month&source=sw koukněte na duben - květen a další měsíce, na moři mají instalováno cca 55GW.
Pane Vinkler, přece musíte vědět že to jsou vodní elekrárny ve Švédsku, to je dominující zdroj, sice ne tolik jako v sousedním Norsku, ale spolu s místní biomasou je to přes 50%. A to zacpe díry kdy vítr nefouká.
Ale souhlasím, že na severu Švédska a v placatém Finsku by se mohly uplatnit malé jaderné elektrány, stejně tak jako na severu Ruska.
Staré velké JE zavřou, to je jisté, z ekonomických důvodů a protože je většina Švédů nechce.
Pane Vaněček.
Vím, že 5 MW instalovaný výkon standardní elektrárny na štěpku spotřebuje 100 tisíc tun biomasy ročně. Nějaká elektrárna-teplárna na odpadní dřevo je dobrá, ale nahradit 5 GW by bylo 100 milionů tun za rok. Vy jste technik, kde to chcete ve Švédsku brát?
Ještě podotýkám, že 100 tisíc tun je zhruba těžba Lesů města Brna a lesů Mendelovy university za rok. Dřeva ne odpadu.
Pane Vinkler, cituji z webu:
Ve Švédsku je celkem 45 velkých vodních elektráren (s instalovaným výkonem 100 MW a více). Švédsko vyrobí 69 966 GWh elektrické energie z vodních elektráren, což je asi 43,9% z celkové produkce elektrické energie.
70TWh, nestrašte tím Vaším "to néééjde"
Já neříkal že nemají Vodní E, ani nestrašil. V zimě je to ale s vodou i v Norsku i v Rakousku i Švédsku horší. Ono v zimě netaje.
Pane Vinkler, ano je to horší, i rok od roku se to liší. To víte-příroda. Ale snad nejste jaderný nebo zelený fundamentalista a těch 5 či 10% v ročním úhrnu povolíte vyrábět i z plynu? Kvůli tomu (pár týdnů či 2 měsíce), přece nebudete 20 let budovat jadernou elektrárnu která bude 95% svého času vyrábět nad tržní cenou= bude pro investora ztrátová.
Postačí 15 krát levnější plynová, třeba na Norský plyn.
Jak je "většina Švédů nechce" je vidět tady, skutečnost je jako obvykle opačná, nechce je jen 16 % obyvatel:
www. analys. se/engelska/opinion-polls/
Zase Emil "ohýbá" skutečné výsledky průzkumu (resp řady průzkumů v letech 2006-2020), viz jeho odkaz.
Většina Švédů chce ponechat dosloužit staré JE, ale budovat nové chce jen menší část Švédů.
Cituji:
"Of the respondents 39 percent are positive towards building new nuclear power plants.
31 percent want to use the existing reactors but do not want new ones built,
16 percent want to phase out nuclear power with political means, and 14 percent are undecided."
Takže, i když v tomto posledním průzkumu hodně Švédů vyslovilo podporu nové výstavbě (39%) oproti starším průzkumům,
31+16=47% nechce už stavět nové reaktory.
Proč pořád lžete? Proč zkreslujete skutečnost, viz diskuse o blackoutu v Texasu?
Jak Vám mají lidé věřit ohledně Dukovan II?
Emil nic neohýbá, Emil vyvrací tvrzení "Staré velké JE zavřou, to je jisté, z ekonomických důvodů a protože je většina Švédů nechce. Důkaz nepravdivosti tvrzení je v průzkumu, kde je chce zavřít jen 16 % Švédů. O nových reaktorech jsem vůbec nic nepsal, takže jediný kdo tu lže jste vy.
Zabudli ste na rieky, biomasu,batérie lebo aj voda je OZE. Slnko svieti už miliardy rokov. Slnko je najlepšia JE. Voda tečie tisícročia. Táto kombinácia už dnes dokáže v Škandinávii zabezpečiť min 70 %
To není pravda naopak po letošní zimě se ukázalo že JE, jsou pro Švédsko nepostradatelné a opoziční strany volají po jejich urychlené výstavbě....
Akorát to dokázalo, že potřebují postavit nějaká přenosová vedení, to bude určitě levnější a rychlejší než něčí jaderné sny.
Honzo,
nemáš někoho do koho by šlo trošilinku rýpnout a podstrčit mu ideu multiterminal HVDC vedení 3x +-150kV Boguszów - Poříčí - Neznášov? mohlo by to usnadnit vývoz proudu z elektrárny v Poříčí a také přivést výkon do sítě 400kV.
Než úplně nové reaktory možná. Ale šílená anabáze se stavbou v Německu ukazuje, že pro Švédsko jsou jejich tradiční jaderné reaktory rozhodně snazší a levnější řešení, než vzdušné zámky v podobě naráz se objevivšího nového vysokonapěťového vedení ze vzdálených severských pustin Švédska až na druhé straně umístěný průmyslový jih.
Je fajn, ze to nezávisí jen na vás.
ad Vinkler: Švédsko má od severu k jihu 1500 km. Z Malmö je na severní konec země dál než do Říma. Fakt si myslíte, že je možné, aby ve Švédsku měsíc v kuse nefoukalo?
Lesy pokrývají 69% plochy Švédska, tj. ~310 000 km2, více než 4x Česko.
Ano, myslím že bude občas i období, kdy nebude ve Švédsku dlouhodobě foukat.
Na druhé straně to bude cca měsíc v roce. Lze použít i plyn, ale bude to ekonomická plynovka na 500-1000h ročně?
A proč si to myslíte? Umíte to něčím doložit nebo se vám to jen tak nějak vylíhlo v hlavě? Já psal o těch km, protože to znamená, že Švédsko je přes tři různá klimatická pásma. Pro ten váš případ, že ve Švédsku měsíc nefouká vítr, považuji za nereálný.
A z trochu jiného soudku o větrnících.
Neodpověděl jste na mojí otázku. Než začnete psát další nesmysly, držte se prosím tématu.
Na googlu je mapa. Ta ukazuje, že hodně větrno ke jen na jihozápadě.
Co se týče ekologie, na ekolistu je zrovna teď článek o vlivu větrníků na soby. Dal bych odkazy, ale nová blokáda všeho to vyhazuje.
Dejte za tečky mezery vyhoďte protokol a www.
A Googlu je mapa? To jako vážně?
No tak podívejte se na jejich situaci v minulé vlně mrazů a máte odpověď na Vaší otázku. V Texasu před zhroucením sítě jely VTE na 6% výkonu.
Aha, zase nemáte nic.
Mám, ale bohužel, musíte si to vyhledat sám, neboť současná Pravidla mi odkaz vyhodí, no.
Jmenuje se to větrná mapa Evropy, například.
Já sem odkazy dávám pořád. Nevymlouvejte se. Akorát si musíte počkat než to někdo z redakce odsouhlasí ke zveřejnění.
Pane Veselý, možné to není. Bude to tak, že vedle dní bez větru budou dny, kdy je pohyb vzdušných mas tak malý, že je využit instalovaný výkon VtE na pár procent.
BTW, vy jste také nic moc nedoložil. Snad jen jisté znalosti zeměpisu.
A mají hoši ze Švédska propočítané zvýšení ztrát energie vynaložené na čerpací práci, když budou čerpat do reaktoru roztavené olovo ?
Nerozumím vašemu dotazu. Každá elektrárna má vlastní spotřebu - pohon například čerpadel. Parní mívají tak do 10%. I FV má, ale to je méně.
No, řekl bych, že je "trochu" rozdíl mezi čerpáním roztaveného olova a vody.
Ale vůbec ne to je dáno čerpací výškou a hustotou. No olovo je sice těžší, ale nepotřebuje být vysoce stlačeno jako voda, tedy malá čerpací výška. Dokonce olovo je kov a jde čerpat i elektromagneticky a nemusí tam být kolo.
Mluvíte o primárním okruhu ?
Sekundární okruh s olovem nemůže být. Z olova moc nejde udělat stroj na výrobu EE. To je zatím parní turbína.
V primárním okruhu kryje cirkulační čerpadlo hlavně tlakové ztráty,které vznikají průtokem chladícího media přes reaktor, parogenerátor a potrubní napojení s armaturami a regulačními členy.To není EN v parní elektrárně, v níž opravdu musíte silně zvýšit tlak vody - např. o 16 MPa
Opravdu vám nerozumím co hledáte. Pokud si dáte vyhledat typy jaderných reaktorů na googlu, dostanete mnoho schemat a ve všech uvedených je nakonec jako výrobce EE parní turbína. U varných je to přímo na primáru, u ostatních na sekundáru. Odkazy neuvedu, nefungují v nynější podobě cenzury.
Asi se vzbudili,ale i tak jo.V Rusku ,už je ve výstavbě asi 5 let.Rusko je na toto absolutní špička .Letos by měla být uvedena do provozu.Je to system pohonu jaderných ponorek.
Na výstavbě se podílejí i české firmy.Dejte si odkaz Nová ruská jaderná elektrárna chlazená olovem./SVBR-100 ,Ruská firma AKME-Engineering / BREST-OD-300
mnohým diskutujícícm nejde o zajištění strategické EE, ale napadat vše, co znamená pokrok i o krok, ale hlavně být proti všemu a všem racionálním řešením,.....možná i krizi EE (ta jistě přijde) prohloubit.
Musí se tvářit inovativně, aby mohli vysomrovat nějaké dotace
Musí se tvářit inovativně, aby mohli vysomrovat nějaké dotace
Myslím, že se píše vysorosovali. Nejsou to socky.
Koukam, ze i Švedové mají ono RVHP myšlení ;-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se