Švédsko vyvíjí malý jaderný reaktor chlazený roztaveným olovem

DomůJaderné elektrárnyŠvédsko vyvíjí malý jaderný reaktor chlazený roztaveným olovem

Většina stávajících konceptů malých reaktorů je zaměřena na vývoj tlakovodních systémů. Švédsko však sází na roztavené olovo. Demonstrační blok reaktoru SEALAR by mohl být v provozu již v roce 2030.

Společnosti Uniper Sweden, LeadCold a Royal Institute of Technology (KTH) budou spolupracovat při výzkumu možnosti výstavby demonstračního malého modulárního reaktoru LeadCold SEALER. Jedná se o olovem chlazený malý modulární reaktor (SMR), jenž by měl být postaven v lokalitě Oskarhamn. Společnosti již požádaly o financování výstavby nejaderného prototypu pro testování a hodnocení materiálů a technologií.

Společnost Uniper sdělila, že spolupráce je navržena jako společný podnik a je otevřena mnoha různým hráčům jak z průmyslu, tak i z akademické půdy. Dalším cílem a krokem spolupráce je umožnit komerční využití těchto reaktorů ve Švédsku do roku 2030.

Projekt je podpořen akademickou půdou prostřednictvím univerzity KTH. Ta je mimo jiné zapojena také do projektu Sunrise, který se zabývá udržitelným jaderným výzkumem ve Švédsku. Kromě KTH jsou do projektu Sunrise zapojeny také univerzity Luleå a Uppsala. Projekt Sunrise již nyní získal dotaci v hodnotě 6 milionů dolarů na návrh a vývoj materiálů, technologie a provedení bezpečnostních analýz pro olovem chlazený jaderný reaktor.

Vizualizace dispozičního plánu elektráren SEALAR se čtyřmi výrobními bloky, každý s výkonem 55 MW elektrických
Vizualizace dispozičního plánu elektráren SEALER se čtyřmi výrobními bloky, každý s výkonem 55 MW elektrických Zdroj: LeadCold

Prostřednictvím této iniciativy podniklo Švédsko konkrétní krok k vývoji technologie a získání znalostí v oblasti nové pokročilé jaderné energetiky,“ informovala společnost Uniper.

V rámci vývoje reaktoru SEALER bylo požádáno o grant v hodnotě 15 milionů dolarů, v rámci kterého bude postaven nejaderný prototyp reaktoru SEALER. Prototyp by měl být provozován po dobu 5 let od roku 2024.

Konstrukce reaktoru SEALER je navržena pro různé aplikace. Pro využití v arktických podmínkách je modul tvořen 2,8 tunami oxidu uraničitého obohaceného na 19,9 % s elektrickým výkonem mezi 3 a 10 MW. Provozní doba jednoho modulu by měla být mezi 10 a 30 lety. Po skončení provozu by byla celá komponenta reaktoru transportována do přepracovacího závodu.

Projekt SEALER počítá však i s klasickým připojením do sítě. V takovém případě by jeden výrobní blok obsahoval 21 tun nitridického paliva obohaceného na 12 %. Díky tomu by bylo možné reaktor provozovat nepřetržitě po dobu až 25 let.

Vidíme jasnou roli jaderné energetiky v budoucím energetickém systému. Investujeme proto do vývoje jaderných zařízení budoucnosti ve spojení se společností LeadCold. Ta disponuje patenty na návrh a materiály reaktoru SMR chlazeného roztaveným olovem,“ sdělil Johan Svenningsson, generální ředitel společnosti Uniper.

KTH se těší na rozšíření spolupráce se společnostmi Uniper a LeadCold. Vývoj zařízení je přímo v souladu s dlouhodobou strategií, kterou podnikáme při řešení projektu Sunrise. Navíc představuje další krok k vývoji jaderné technologie na Švédské půdě,“ dodal Pär Olsson, vedoucí katedry fyziky na KTH.

Zdroj úvodního obrázku: energiforskmedia.blob.core.windows.net

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují