Domů
Jaderné elektrárny
Temelín koupil nové zařízení do tréninkového centra, má pomoci s údržbou parogenerátorů

Temelín koupil nové zařízení do tréninkového centra, má pomoci s údržbou parogenerátorů

Jaderná elektrárna Temelín koupila za 25 miliónů korun kopii důležitého zařízení do tréninkového centra. Pracovníci na něm budou nacvičovat údržbu a kontroly parogenerátorů v jaderné části elektrárny. Temelín tak chce posílit dovednosti svých zaměstnanců i dodavatelů. Tréninkovým centrem projde ročně kolem 500 lidí. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

„Chodit sem budou noví pracovníci i zkušení matadoři. Parogenerátory jsou klíčovou součástí jaderné elektrárny, a proto je důležité, aby personál, který se o jejich stav stará, měl tyto činnosti perfektně zvládnuté,“ řekl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Parogenerátor je zařízení v jaderné části elektrárny, kde vzniká pára, která následně roztáčí turbínu.

Práce kolem parogenerátorů dělají specialisté při každé odstávce. Trvají přibližně tři týdny. Zaměřují se na tloušťku a celistvost 11.000 trubiček.

V tréninkovém centru se nacvičují také rentgenové či ultrazvukové kontroly nebo svařování. Pracovníci přitom musí splnit kromě jiného i evropské normy, absolvují také atestační zkoušky. „Splnění norem nám nestačí. Kvalifikovaní pracovníci musí projít i specifickým tréninkem, teprve pak u nás můžou pracovat. Tím také eliminujeme zbytečné opakování některých operací,“ uvedl v tiskové zprávě člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Zmíněný výcvik absolvuje v Temelíně za rok asi 500 lidí, z Dukovan, Temelína i pracovníci dodavatelských firem. Nabízí i certifikované svářečské kurzy pro pracovníky z jiných oborů.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,86 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 0,2 TWh.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.