Francouzská Areva a EDF oznámily prodloužení testování mechanických vlastností reaktorové nádoby reaktoru Flamanville 3. Testy měly být původně provedeny na dvou vzorcích, nyní budou rozšířeny o třetí.

Informaci o nálezu anomálií ve struktuře oceli v některých částech reaktorové nádoby vydal v dubnu Francouský regulační úřad (ASN). Přítomnost oblastí s vysokou koncentrací uhlíku v oceli, která vede k menší než očekávané mechanické odolnosti materiálu, odhalily chemické a mechanické testy provedené Arevou v roce 2014. Testy proběhly na víku nádoby identickém s víkem použitým ve Flamanville. Oba testované komponenty, víko a dno reaktorové nádoby, byly vyrobeny ve Francii.

Počáteční analýzy provedené na dvou dílech podobným těm použitým ve Flamanville 3 ukázaly, že na jednom díle oblasti s vysokou koncentrací uhlíku sahají přes polovinu tloušťky stěny.

ASN v prosinci prohlásil, že považuje plán testování navrhnutý Arevou za v zásadě přijatelný, a že nemá žádné námitky proti zahájení nových sérií mechanických a chemických testů. V těchto sériích testování byla oblast pro odběr vzorků a další testy rozšířena na dvě třetiny celkové tloušťky.

Počet vzorků se zdvojnásobí

Areva a EDF ve středu ve společném prohlášení oznámily, že ASN navrhli rozšířit plán testování o třetí díl s cílem zvýšit důkladnost testů. Dle společného prohlášení ASN tento krok schválil.

Společnosti dále poznamenaly, že plánované změny zdvojnásobí počet testovaných vzorků. Celkem bude testováno 1200 vzorků, testování má probíhat do konce roku 2016. Výsledky testů budou pro ASN zásadním vodítkem v rozhodnutí o způsobilosti dotčených komponentů k provozu.

Práce na reaktoru číslo 3 v areálu Flamanville v Normandii začaly v roce 2007. Kupole reaktorové budovy byla namontována v červenci 2013 a nádoba reaktoru byla instalována v roce 2014. Reaktor měl původně začít komerční provoz v roce 2013, díky průtahům se nyní očekává jeho spuštění ke konci roku 2018.

Zdroj úvodního obrázku :Pierre-Alain Dorange

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *