Tištěné komponenty palivového souboru prošly počátečními radiačními testy

DomůJaderné elektrárnyTištěné komponenty palivového souboru prošly počátečními radiačními testy

Využití 3D tisku v jaderné energetice není žádnou novinkou. Kromě tisku komponent je v národních laboratořích Oak Ridge ve vývoji také kompletní tištěná aktivní zóna plynem chlazeného reaktoru. Hlavní výhodou 3D tisku je rychlejší a snazší výroba prototypových zařízení. Framatome nyní plánuje tisk komponent jaderného paliva ze speciální slitiny.

Palivové elementy vyráběné společností Framatome pomocí technologie 3D tisku dokončily první etapu ozařování ve švýcarské jaderné elektrárně Gösgen. Tyto experimentální komponenty vyrobené ze speciální nerezavějící oceli a slitiny niklu byly ozařovány v tlakovodním reaktoru o výkonu 1010 MW elektrických. Jejich ozařování je naplánováno na pět kampaní elektrárny, přičemž první ozařování začalo již v roce 2019.

Společnost Framatome sdělila, že komponenty ozařované v elektrárně budou poté hodnoceny. Na základě výsledků hodnocení bude stanoveno jejich chování v reálných provozních podmínkách.

Tištěné komponenty pro prototyp plynem chlazeného reaktoru v Oak Ridge
Tištěné komponenty pro prototyp plynem chlazeného reaktoru v Oak Ridge Zdroj: ORNL

Projekt výroby palivových souborů byl zahájen v roce 2015 v laboratoři vyvíjející prototypové technologie v německém Erlangenu. Projekt se zaměřuje na vývoj výroby komponent palivových souborů pomocí 3D tisku. Komponenty jsou tištěny z nerezavějící oceli a slitiny niklu. Projekt spojuje experty pro vývoj paliva z USA, Francie a Německa.

Společnost Framatome sdělila, že projekt je také podporován Evropskou unií a programem amerického ministerstva energetiky. Společnost spoléhá na mezinárodní laboratoře a společnosti uznávané pro vědecký pokrok ve výrobě 3D tištěných komponent jaderného paliva.

Velice nás zajímají inovace a příležitosti, které nabízí nová technologie výroby komponent jaderného paliva,“ sdělil Gaëtan Girardin, vedoucí oddělení jaderných technologií v jaderné elektrárně Gösgen.

Neustále zkoumáme technologický pokrok, který zvyšuje efektivitu a výkonnost našich elektráren. Právě proto jsme se rozhodli jako první představit tyto experimentální komponenty v našich energetických reaktorech.

Společnost Framatome plánuje spustit průmyslovou výrobu 3D tištěných komponent pro tlakovodní reaktory, varné reaktory a VVER reaktory. Tato technika je také pravidelně využívaná i pro jiné jaderné aplikace. Technologie 3D tisku se využívá pro rychlou výrobu prototypových komponent a výrobu testovacích komponent palivových souborů, či zařízení pro inspekci palivových souborů. 3D tisk je využíván i pro neenergetické aplikace, například při výrobě terčů pro výrobu lékařských izotopů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay