Francouzská energetická společnost EDF oznámila, že její design malého modulárního reaktoru (SMR) Nuward poslouží evropským regulátorům při získávání zkušeností s touto technologií. Přezkumu pod vedením francouzského ASN se bude účastnit i finský regulátor STUK a český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB).
Analýza se bude zabývat mimo jiné národními pravidly udělování licencí a bezpečnostními standardy. Dále pak mají úřady diskutovat postupy a sdílet své dosavadní zkušenosti.
EDF si pak od spolupráce slibuje harmonizaci pravidel v jednotlivých státech při licencování této technologie tak, aby tento proces probíhal v budoucnu rychleji. Zároveň chce společnost identifikovat oblasti, které regulátory zajímají, aby se mohla na proces řádně připravit.EDF prezentuje svůj projekt malého modulárního reaktoru Nuward jako jeden z možných nástrojů pro dosažení uhlíkové neutrality. Elektrárna Nuward má disponovat dvěma lehkými tlakovodními reaktory a celkovým výkonem 340 MWe.
„Společnost EDF s potěšením předkládá svůj reaktor Nuward jako testovací případ pro hodnocení SMR, které předznamenává spolupráci evropských regulátorů. Děkuji francouzskému bezpečnostnímu úřadu ASN a jeho evropským kolegům STUK a SUJB za jejich přístup. Potvrzuji odhodlání EDF přispět k urychlení zavádění SMR po celém světě a hrát zásadní roli při dosažení cíle uhlíkové neutrality do roku 2050,“ uvedl Xavier Ursat, výkonný ředitel skupiny EDF, odpovědný za strojírenství a nové jaderné projekty.
Projekt Nuward představila EDF v roce 2019 s tím, že by chtěla mít finální design hotový v roce 2023. Do roku 2030 by pak měla probíhat koncepční fáze, následovaná výstavbou demonstračního bloku.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se