U jihočeského letiště by mohla vzniknout továrna na malé modulární reaktory
U jihočeského letiště by mohla vzniknout továrna na malé modulární reaktory. Společnosti ČEZ a britská Rolls-Royce SMR postaví vedle jaderné elektrárny Temelín malý modulární reaktor (SMR). Výstavba by měla začít v roce 2029 a dokončena má být v roce 2034. Rolls-Royce SMR bude také stavět další servisní a vývojová centra, která bude potřebovat pro zajištění včasných dodávek. Díky tomu by mohlo vzniknout na jihu Čech až 3000 kvalifikovaných pracovních míst. Možnosti spolupráce dnes představili zástupci Jihočeského kraje, Rolls-Royce SMR a Skupiny ČEZ.
„Chceme, abychom byli prvním regionem v Evropě, kde vyroste malý modulární reaktor. Jako kraj máme několik výhod. Dlouhodobě tu funguje jaderná elektrárna, a tak je tady vzdělanostní základna lidí, kteří se v oboru pohybují. Za druhé je to jediné místo v Česku schválené pro výstavbu SMR. A za třetí na letišti máme obrovské množství pozemků, které jsou připraveny k průmyslové výstavbě, všechny jsou v majetku kraje, a tak je můžeme nabídnout na vybudování třeba továrny na SMR,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).
Modulární reaktory díky menší velikosti lze ze 70 procent postavit v továrně a zbytek se dodělá na místě. To také může přinést příležitosti pro řadu jihočeských firem. „Neděláme to kvůli jednomu SMR v Temelíně. Děláme to proto, že ČEZ a Rolls-Royce SMR by do budoucna měly tyhle technologie dodávat do všech míst, kde budou vyrůstat. To znamená, že by se nám na jihu Čech mohlo podařit vybudovat továrnu na SMR, zapojit jihočeské firmy do těch dodávek, až se SMR budou vyvážet po celé Evropě,“ dodal Kuba.
Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou SMR pokročilé jaderné reaktory o elektrickém výkonu až 300 MWe na jeden výkonový modul. Jsou rozměrově menší než konvenční jaderné reaktory. Název SMR plyne z procesů jejich výroby, velikosti, modulární konstrukce, tedy složený z určitých částí, a neodkazuje na typ reaktoru a využívaný jaderný proces. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný.
„Malé modulární reaktory nemají nahrazovat velké bloky, ale doplňovat je. Budou významným zdrojem tepla pro města v lokalitách, kde vzniknou. S prvním z nich počítáme právě v Temelíně v první polovině 30. let. Je to nejlepší možný prostor pro pilotní projekt. Souběžně zde ale probíhá i příprava stavby dalších dvou velkých jaderných bloků navazujících na projekt nových jaderných bloků v Jaderné elektrárně Dukovany,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Společnost ČEZ podala 15. listopadu žádost o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro stavbu malého modulárního reaktoru v Temelíně. Předpokládaná životnost je 60 až 80 let, uvádí dokument, podle kterého by měla stavba začít v roce 2029 a skončit o pět let později. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů.
Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2050 vybudovat v České republice s využitím elektráren s technologií od společnosti Rolls-Royce SMR zařízení o výkonu až tři GW. Jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty. SMR by podle dřívějšího vyjádření ČEZ měly sloužit především pro dodávky tepla a měly by vznikat například na území současných uhelných elektráren, například v Prunéřově nebo v Dětmarovicích.
ČEZ a společnost Rolls-Royce SMR podepsaly na konci října strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. V britské firmě koupí zhruba dvacetiprocentní podíl, za nějž zaplatí jednotky miliard korun. Spolupráce, která je připravována na několik desetiletí, počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Nepůjde tak pouze o nákup nebo dodávku hotových zařízení.
Mohlo by vás zajímat:
Tak bylo by to hezké, ale zatím je to jen takový vzdušný zámek.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se