Domů
Jaderné elektrárny
Ukrajina se při výstavbě nových jaderných bloků spoléhá na Bulharsko a USA
Chmelnická jaderná elektrárna Ukrajina. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Ukrajina se při výstavbě nových jaderných bloků spoléhá na Bulharsko a USA

Ukrajina se připravuje na výstavbu dalších jaderných bloků. Pro dodávky samotné technologie se spoléhá na Bulharsko. Primární ambicí rozšiřování jaderné flotily je nemožnost Zaporožské elektrárny vyrábět dostačující množství elektřiny. Elektrárna je momentálně okupovaná Ruskými vojáky a hrozí, že do pár měsíců přestane elektrickou energii produkovat úplně.

Rozhodnutí má padnout v červnu tohohle roku, Informuje zpravodajský portál Reuters. Předmětem by měly být dva jaderné reaktory ruské výroby typu VVER-1000 dovezené z Bulharska. Nové reaktory mají být postaveny v Chmelnické jaderné elektrárně  na západní Ukrajině.

Bulharsko tyto dva reaktory koupilo od Ruska před šesti lety za účelem výstavby jaderné elektrárny Belene. Projekt byl však předčasně ukončen, protože Bulhaři neměli dostatek financí a technické znalosti na dokončění projektu bez ruské podpory.

Dle vyjádření šéfa ukrajinského jaderného státního podniku Energoatom, Petra Kotina, je země schopna zahájit spouštěcí práce na novém reaktoru za dva až tři roky, což je zároveň doba, která je potřeba pro výrobu turbíny. Její výrobu mám mít na starosti společnost General Electric.

První ze dvou reaktorů má být připraven k instalaci ihned. Druhý reaktor má naplánovanou výstavbu později, kdy ale Kotin neuvedl. Země si navíc plánuje pro tyto bloky vyrábět i vlastní palivo.

Ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko a prezident ukrajinské společnosti Energoatom, Petro Kotin, při návštěvě ukrajinského závodu na výrobu jaderného paliva. Zdroj: Energoatom

Zdá se však, že původně stanovená pořizovací cena 600 milionů dolarů se má navýšit. Kotin na téma navyšování ceny řekl, že: "Na bulharské straně je neustálá touha dosáhnout pro sebe větších výhod, než je těchto 600 milionů dolarů, a čím více času uplyne, tím vyšší budou ceny." Podle něho ale Ukrajina pořád počítá s původní cenou.

Energoatom má v úmyslu postavit ještě další dva reaktory v Chmelnické jaderné elektrárně. Ty ale už budou založené na americkém reaktoru AP-1000. Podle poskytnutých informací se začátkem dubna zahájí betonové práce pro dva nové bloky.

Osud Záporožské jaderné elektrárny je nejistý

Rusko získalo kontrolu nad Záporožskou elektrárnou v únoru 2022, šest jaderných reaktorů v této elektrárně je tak nyní nečinných. Právě proto se Ukrajina snaží kompenzovat ztrátu své Ruskem okupované elektrárny novými bloky.

Země se nyní spoléhá na jadernou energii ze tří provozovaných elektráren s celkem devíti rektory, včetně dvou reaktorů, které jsou v současnosti v provozu v Chmelnické elektrárně.

Na adresu neschopnosti Ruska znovu zprovoznit elektrárnu Záporoží se Kotin vyjádřil, že na rozdíl od Ruska je Ukrajina schopna uvést Záporožskou elektrárnu zpět do provozu.

„[Rusové] stále říkají, že elektrárnu znovu spustí, ale nemohou ji technicky uvést do provozu, protože nemají žádné elektrické vedení, vodu a personál,“ řekl Kotin s tím, že Moskva to nechtěla uznat.

Kotin uvedl, že Energoatom, který si ponechal personál, který provozoval Záporoží, bude připraven elektrárnu znovu uvést do provozu po její „de-okupaci“ a že na to již vycvičil speciální týmy.

Podle šéfa Energoatomu může elektrárna za současných podmínek provozovat pouze jeden reaktor, a to také ne déle než jeden měsíc a poté se bude muset vypnout. Dodal, že k znovuspuštění musí být buď přestavěna zničená přehrada Kakhovka, nebo musí být postavena čerpadla pro zásobování vodou z Dněpru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Zdeves Pavel
26. březen 2024, 14:11

Ukrajina má dluh více jak čtyři ročních hdp. Průmysl a klasická energetika je v troskách a západ to za své obnovovat nebude. Kdo by ty další stovky mld. USD asi poskytl? Kdo to bude stavět, když práce schopna část obyvatelstva je likvidována.

Mex
26. březen 2024, 15:32

Je třeba věřit. Ne se ptát.

Ivan
26. březen 2024, 16:00

ta země je lidově řečeno ve srač**ch a oni uvažuji o stavbě JE, na co?

Martin P
27. březen 2024, 08:09

Mně je takové uvažování sympatické. Myslí dlouhodobě, energii budou potřebovat a stavba AP 1000 by mohla víc motivovat USA k zbrojní podpoře. Nezabalili to, i když to nemají jednoduché. Doufám, že pěkně "podojí" zmražená ruská aktiva jako reparační nástroj.

U nás jsme v závětří a přešlapujeme. Jestli tahle naše vláda potřebuje rehabilitaci u příštích voleb, tak skrz odvážná rozhodnutí s dlouhodobou perspektivou. Něco, co ANO nepředvedlo za svých 8 let.

Vítězslav Novák
29. březen 2024, 17:50

Záporožskou JE "odpojila" od sítě Ukrajina - a hodně se o to snažila.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se