Regulátoři v americkém státě Connecticut žádají po společnosti Dominion Energy, která provozuje tamní jadernou elektrárnu Millstone, aby doložila důkazy pro svá tvrzení o hrozbě uzavření elektrárny, pokud nezíská podporu ze strany státu. O státní podporu žádají provozovatelé jaderných elektráren, jejichž ekonomiku provozu ohrožují nízké velkoobchodní ceny elektrické energie, i v dalších státech USA.

Společnost Dominion Energy se snaží získat podporu pro svou jadernou elektrárnu u tamních zákonodárců, kteří by mohli uznat přínos jaderných elektráren jako bezemisních zdrojů. Stát Connecticut již dříve udělil podobný status obnovitelným zdrojům, které mají přispět k plnění environmentálních programů.

Tamní úřad pro energetiku a ochranu životního prostředí a regulační úřadu pro technickou infrastrukturu však podle agentury Reuters ve své zprávě uvedly, že společnost Dominion neprokázala nutnost finanční podpory. Regulátoři nicméně uznali přínos elektrárny v ohledu energetické bezpečnosti státu a jejího příspěvku k plnění klimatických cílů.

„Společnost Dominion prozatím nezveřejnila ověřitelná data týkající se finančního zdraví elektrárny Millstone,“ uvedl Robert Klee, komisař Úřadu pro energetiku a ochranu životního prostředí státu Connecticut.

V Jaderné elektrárně Millstone jsou v současné době provozovány dva výrobní bloky s tlakovodními reaktory o celkovém instalovaném výkonu přesahujícím 2 GW. Bloky dva a tři byly uvedeny do provozu v letech 1975, respektive 1986, prodloužená licence k provozu jim vyprší v letech 2035 (blok 2) a 2045 (blok 3).

Budoucnost jaderné energeticky v USA je nejistá

Provozovatelé jaderných elektráren ve Spojených státech zažívají v posledních letech těžké časy. Americké ministerstvo energetiky očekává, že podíl jaderných zdrojů v energetickém mixu USA klesne během následujících tří desetiletí ze stávajících přibližně 20 % na 11 %. Podle ministerstva je nejvýznamnějším faktorem, který podkopává konkurenceschopnost jádra, rostoucí domácí těžba zemního plynu a s ní spojené klesající náklady na výrobu elektřiny v plynových elektrárnách.

O podporu ze strany jednotlivých států tak žádají i další provozovatelé jaderných elektráren. Některé americké státy, jako například New York a Illinois, se tak již rozhodly jaderné zdroje podporovat. Kromě Connecticutu se o podpoře jedná dále například ve státech Pensylvánie či Ohio.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Millstone, zdroj: Nuclear Regulatory Commission @flick

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *