USA zahájily komerční testování jaderného paliva ze silicidu uranu. Má vyšší odolnost při haváriích

DomůJaderné elektrárnyUSA zahájily komerční testování jaderného paliva ze silicidu uranu. Má vyšší odolnost při haváriích

Hlavní testy palivových souborů od společnosti EnCore, které obsahují uranové palivové pelety ze silicidu, byly poprvé zavezeny do reaktoru komerční jaderné elektrárny. Palivo bylo vyvinuto ve spolupráci s americkým ministerstvem energetiky v rámci programu vývoje paliva se zvýšenou odolností vůči haváriím. Dva palivové soubory byly zavezeny do druhého bloku Jaderné elektrárny Byron společnosti Exelon v průběhu plánované odstávky.

Kombinace zirkoniového a chromového opláštění

Soubory mají zirkoniové opláštění pokryté navíc chromem pro zvýšenou odolnost vůči oxidaci a korozi, vyšší hustotu palivových pelet ADOPT (Westinghouse’s chromia and alumina doped UO2 pellets) pro vylepšenou provozní ekonomii a palivové pelety ve formě silicidu. Uranový silicid má vyšší hustotu štěpného materiálu a vyšší tepelnou vodivost než klasická keramická směs oxidu uraničitého UO2, přičemž přináší výhody vyšší bezpečnosti a lepší provozní ekonomie díky delším palivovým kampaním a flexibilitě provozu. Silicidové pelety pro pilotní zkoušku palivových souborů vyrobily Národní laboratoře v Idahu.

Palivové soubory EnCore s vyšší odolností vůči haváriím od společnosti Westinghouse; Zdroj: Westinghouse

“Palivo EnCore od společnosti Westinghouse bylo vyrobeno pro budoucí jaderný průmysl. Jsme velmi hrdí, že jsme dosáhli tohoto důležitého milníku. Poskytování inovativních produktů, řešení a služeb našim zákazníkům je hlavním cílem všechny našich aktivit a těší nás, že jsme uzavřeli partnerství se společností Exelon s cílem dosáhnout vyšší účinnosti a spolehlivosti díky této nové technologii,” uvedl prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse, Patrick Fragman.

Odolnější jaderné palivo do roku 2026

Cílem společnosti Westinghouse a amerického ministerstva energetiky je připravit palivo odolnější vůči vážným jaderným haváriím pro průmyslové použití do roku 2026. Prioritou program na vývoj těchto odolnějších palivových souborů je výrazné omezení produkce vodíků, který se tvoří reakcí zirkoniového pokrytí při extrémních teplotách.

ATF, ruská verze paliva se zvýšenou odolností vůči haváriím spojených se ztrátou chladiva, pro tlakovodní reaktory; Zdroj: TVEL

Framatome, General Electric a GNF také vyvíjí své verze jaderného paliva s vyšší odolností při haváriích za finanční pomoci amerického ministerstva energetiky. Všechny tři společnosti nyní testují své palivo uvnitř komerčních reaktorů. Palivové soubory typu IronClad a ARMOR od firmy GNF byly zavezeny do reaktoru prvního bloku Hatch v březnu 2018 a Framatome zavezl své první testovací palivové soubory do reaktoru elektrárny Vogtle 2 v březnu 2019.

Podklady pro pozdější získání licence

Palivové soubory zůstanou v reaktorech až 6 let a jejich vlastnosti budou sledovány mezi jednotlivými palivovými cykly každých 18 až 24 měsíců. Některé testovací soubory mají být poté použity v přechodných testech, které pomohou určit bezpečné provozní limity každého typu paliva, uvedlo americké ministerstvo energetiky. Sesbíraná data společnosti použijí při žádosti o licencování ze strany Americké jaderné regulační komise.

Autor úvodní fotografie: Nuclenor