USA zakázaly dovoz uranu z Ruska, který dosud poháněl americké reaktory
Americký prezident Joe Biden v pondělí podepsal zákon zakazující dovoz obohaceného uranu z Ruska, které bylo dosud významným dodavatelem paliva pro americké jaderné elektrárny. Jde o nejnovější krok Washingtonu ve snaze odstřihnout se od ruského hospodářství na pozadí ruské agrese na Ukrajině. Podle Bílého domu je to také pozitivní impulz pro jadernou energetiku v USA.
Rusko je nejvýznamnějším světovým výrobcem obohaceného uranu a dodávky z této země dosud tvořily asi 24 procent jaderného paliva používaného v amerických elektrárnách, napsala agentura Reuters. I proto zřejmě zákaz dovozu přišel mnohem později než stejný postup vůči ropě a plynu z Ruska, který Kongres schválil krátce po ruské invazi z února 2022.
„Je to trochu neuvěřitelné, že to trvalo tak dlouho,“ řekl deníku The Washington Post (WP) viceprezident těžařské společnosti Uranium Energy Scott Melbye, který zároveň vede sdružení amerických dodavatelů uranu Uranium Producers of America.
„Ale jsme zkrátka rádi, že jsme se sem dostali,“ dodal.
Zákaz dovozu ruského jaderného paliva vstoupí v platnost po 90 dnech. Umožňuje však vládě vyhlásit výjimky v případech, kdy by bez ruských dodávek hrozily odstávky reaktorů. Zároveň přiděluje 2,7 miliardy dolarů (přes 60 miliard Kč) uvolněných už dříve Kongresem na podporu amerických firem zpracovávajících uran.
„Tento nový zákon obnovuje vůdčí postavení Ameriky v jaderném sektoru… Nastartuje nové kapacity pro obohacování ve Spojených státech a vyšle průmyslu jasnou zprávu, že jsme odhodláni dlouhodobě podporovat růst našeho jaderného sektoru,“ uvedl v prohlášení poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Krok podle něj také posílí energetickou a ekonomickou bezpečnost USA snížením závislosti na ruských energiích.
WP uvádí, že vývoz uranu je pro Rusko jeden z posledních významných zdrojů peněz z USA. Americké společnosti za palivo ročně platí zhruba miliardu dolarů Rosatomu, tedy ruské státní společnosti řídící jadernou energetiku.
Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov na schválení zákazu reagoval slovy, že krok vyvolává otřesy v mezinárodních ekonomických vztazích, ovšem nepřinese kýžený výsledek. „Život ukázal, že ruská ekonomika je připravená na jakékoli výzvy a rychle reaguje na nové problémy,“ citoval Reuters z jeho prohlášení vydaného ambasádou na sociální síti Telegram.
Mohlo by vás zajímat:
A pak, že jsou dotace jen v EU a jen na OZE.
Tak tohohle konkrétně je mi líto, pálil se tak uran z jaderných zbraní.
Ten program "Megatons to megawatts" už ovšem skončil před deseti lety, v poslední době šlo o normální komerční obohacování přírodního uranu. Program byl sice velmi úspěšný, ale na druhou stranu téměř zlikvidoval domácí společnosti, zabývajících se obohacováním uranu, které jeho nízké ceně nemohly konkurovat. To se teď americká vláda snaží napravit.
Odpověď čeká na schválení.
A to tvrdil někdo konkrétní, nebo jen stavíte slaměné panáky? Jde totiž hlavně o poměr (nebo spíš totální nepoměr) dotací, které tečou do jednotlivých technologií:
Je typické, že tenhle "výzkum" platily peníze z té suverénně nejdotovanější energetické suroviny - ropy.
Až na to že to není žádný "výzkum" ale pouhé shrnutí čísel od amerického Ministerstva energetiky (U.S. DOE), na které máte odkaz hned v první větě, takže dost špatný pokus ta čísla shodit.
Odpověď čeká na schválení...
Jojo - taková Saudská Arábie - to je šíleně dotovaný stát! Vždyť bez dotací by ani litr ropy zajisté nevyprodukoval!
@Vítězslav Novák 15. květen 2024, 15:42
Celkem jste to trefil, SA je "šíleně dotovaný" stát, ze zisků z prodeje ropy a plynu.
Pane Líska, pro vás je každá platba dotace?
@Antonín Mikeš 15. květen 2024, 16:40
Ne, proč?
No tak pokud SA prodává ropu a dostává za to dotace místo plateb, tak je každá platba dotací nebo jak tomu mám rozumnět?
@Antonín Mikeš 16. květen 2024, 08:55
Ne, nerozumíte.
Napsal jsem "SA je "šíleně dotovaný" stát, ze zisků z prodeje ropy a plynu."
Tím je myšleno, že na ziscích z ropy a plynu je celá SA postavená a naprosto existenčně na nich závislá.
Spousta věcí by bez "dotací" z petro peněz nemohla v SA existovat.
Tenhle souhrn vypichnul rok 2022, kde fosilní zdroje opravdu nedostali moc. Ale když se podíváte na ten link na původní zdroj dat, tak kdyby se to vzalo v souhrnu 3016-2022, tak jsou fosilove na cca 30% (Bajlaj voko) obnovitelných.
1) V roce 2022 klesly oproti předchozím rokům jen dotace do uhlí, dotace do ropy a plynu byly naopak nadprůměrně vysoké.
2) O fosilních zdrojích tu řeč nebyla, reagoval jsem na srovnávání dotací do vybudování obohacovacích kapacit z článku s dotacemi do OZE, které jsou na úplně jiné úrovni, zvlášť když je přepočítáme na množství získané energie, jak je vidět na posledním obrázku toho shrnutí.
Samozřejmě těch posledních 10 let plyne mnohem více dotací (v USA hlavně daňové úlevy) do fotovoltaiky. Před tím po 60 let plynula většina dotací do jaderné energetiky (fotovoltaika neexistovala jako "velká energetika") a po více než 100 let do fosilních zdrojů.
Fotovoltaika má "co dohánět", ale nebude rozhodně potřebovat tolik dotací po 60 let či po století,
postačí jí jen dalších 10 let a akumulaci ještě o 10 let více.
Ušetří se tím velké množství prostřdků pro investice do dalších moderních technologií...
Technický pokrok nezastavíš, neustále zrychluje, to je realita.
To je odpověď pro všechny přátele jádra. Popis historické reality.
Ještě tak kdyby to nebyly jen další Vaněčkovy výmysly...
Vůbec nezáleží na to co si myslí pan Vaněček, to je popis historické reality, ti mladí to asi neznají, my pamětníci to víme.....
Ne, to není "popis historické reality" ale jen tradiční ničím nepodložené výmysly a věštby budoucnosti.
Žádné dotace do jaderné energetiky neplynuly, jaderná energetika vytvářela zisky a z těch platila daně. Takže JE "dotovala" stát. V Americe si uranový průmysl prakticky zlikvidovali (pardon - outsourcovali ho), takže pokud se chtějí vrátit ke schopnostem, které kdysi měli, třeba obohacování uranu, musí do toho stát investovat. Což ale nejsou dotace, investice se vrátí. Pokud si ji zase nezlikvidují nějakým americkým Green Dealem.
Samozřejmě, že do fotovoltaiky už dlouho proudí masivní dotace. Zvláště, když se ty dotace přepočítají na jednotku vyrobené elektřiny.
První FV boom totiž nastal počátkem roku 1958, když byla vypuštěna první umělá družice napájená solárními panely. FV panely byly totiž potřeba nejvíce na napájení špionážních družic. A na tom se rozhodně nešetřilo a to ve všech zemích, které chtěly něco znamenat.
Odkaz na historii FV:
Některé zajímavé milníky FV:
Objev FV jevu - 1839 Edmond Becquerel
1876 - první získání elektřiny z FV článku
1883 - první střešní solární elektrárna
1905 - teorie FV A. Einstein
1954 - první solární článek na bázi křemíku
1958 - Vanguard, FV panely na umělé družici
Petře to co se pokoušíte srovnat v rámci vašeho boje proti jádru nejsou dotace do jádra jako se dotují oze, ale podpora domácích firem na obohacování uranu aby se nemusel dovážet, je to jako kdybyste chtěl podporovat domácí výrobu fotovoltaických panelů místo dovozu z Číny
To proto, že USA ztratily kompetence ve zpracování uranu, v USA funguje jediná továrna na jeho obohacování, a ta patří Francouzům.
V rámci programu Megatuny na megawatty nakoupily USA 500 tun uranu z demontovaných ruských jaderných hlavic a nechaly si jej přeměnil od ruského TVELu na palivo pro jaderné reaktory. USA palivo jen nakoupily.
Naproti tomu USA nedokázaly splnit svou část smlouvy a vybudovat závod na přeměnu jejich zbraňového plutonia na MOX palivo pro reaktory, tak se na to prostě vykašlaly.
USA si dávají hodně pozor, aby je sankce nebolely - takže do r. 2028 smějí dovézt 460-470 tisíc tun obohaceného uranu ročně. Prozatím dovážely v r. 2020: 453 tis. tun, 2022: 588 tis. tun, 2023: tis. tun. Předzásobily se.
A i po r. 2028 může ministerstvo obchodu vydávat povolení "pokud to bude odpovídat zájmům USA".
Pro doplnění - v r. 2023 Rusko zásobilo obohaceným uranem celkem 1/3 světového trhu a utržilo nijak závratné 2.7 mld USD, takže podstatný zásek do ruského rozpočtu by toto opatření neudělalo, ani kdyby nebylo těch výjimek.
Komentář čeká na schválení. Taky vás tahle poznámka tak štve?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se