Domů
Jaderné elektrárny
USA: Zrušení zákazu financování zahraničních jaderných projektů má zemi pomoci v konkurenceschopnosti
Zdroj: Pixabay

USA: Zrušení zákazu financování zahraničních jaderných projektů má zemi pomoci v konkurenceschopnosti

Americká vládní agentura DFC, která slouží jako tamní rozvojová banka, přistoupila ke zrušení zákazu financování zahraničních jaderných projektů, přičemž se plánuje zaměřit na pokročilé jaderné technologie na rozvíjejících se trzích. Financování je zásadní položkou pro jaderné projekty vzhledem k jejich delší době realizace. Finance vládní agentury by tak měly americkému průmyslu pomoci například v konkurenci ruským a čínským technologiím.

Spojené státy se v posledních letech snaží dostat do popředí svůj jaderný průmysl, přičemž řadu příležitostí nabízí převážně zahraniční trhy. Jednou z podstatných překážek rozvoje jaderné energetiky je nicméně náročné financování, které může projekty značně prodražit. V tomto ohledu mohou pomoci rozvojové banky a státní financování, které obvykle nabízí příhodnější podmínky než soukromý sektor.

Americká vládní agentura U.S. International Development Finance Corporation (DFC), která slouží jako investiční a rozvojová banka, tak v minulém týdnu podle serveru S&P Platts zrušila zákaz financování jaderných projektů v zahraničí. Zákaz pro financování byl historickým pozůstatkem, jelikož agentura vznikla v loňském roce sloučením dvou institucí, pro které zákaz platil. Zrušení zákazu předcházel měsíc trvající konzultační proces, přičemž 98 % ze zhruba 800 obdržených připomínek, mimo jiné ze strany akademické sféry, odborníků, zástupců průmyslu či členů kongresu, zrušení podpořilo.

„Modernizace politiky DFC s cílem nabídnout financování jaderných projektů podporuje rozvojový mandát agentury, posiluje zahraniční politiku USA a uznává pokroky v technologii, která by mohla posílit dopad jaderné energetiky obzvláště na rozvíjejících se trzích. Například pokročilé jaderné technologie vyvíjené a používané ve Spojených státech, včetně malých modulárních reaktorů (SMR) a mikroreaktorů, budou mít výrazně nižší náklady než tradiční jaderné elektrárny a mohou být vhodné pro rozvojové země,“ uvedla agentura při zahájení konzultačního procesu pro zrušení zákazu financování.

Podle Jeremyho Harrella, jednatele společnosti ClearPath, jež se zaměřuje na podporu rozvoje nízkouhlíkových technologií a klimatickou politiku, je tento krok extrémně důležitý pro konkurenceschopnost amerického průmyslu. Ten totiž čelí konkurenci zejména ruského a čínského jaderného průmyslu a jejich financování.

Projekty v oblasti jaderné energetiky by podle Harrella mohly být financovány až ve 30 různých zemích, které projevily zájem o rozvoj jaderné energetiky, včetně Alžírska, Brazílie, Egyptu, Ghany, Indie, Jordánska, Keni, Mexika, Maroka, Nigeru, Nigérie, Jihoafrické republiky, Súdánu, Tuniska, Ugandy, Ukrajiny, Vietnamu či Zambie.

Komentáře

(1)

Dotazník

29. červenec 2020, 14:57

Obdivuhodné, v USA trvá konzultační proces JEDEN měsíc, u nás tak 5 let!!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.