Domů
Jaderné elektrárny
V Dukovanech skončila odstávka druhého bloku zahájená loni v listopadu
Jaderná elektrárna Dukovany

V Dukovanech skončila odstávka druhého bloku zahájená loni v listopadu

V Jaderné elektrárně Dukovany skončila plánovaná odstávka druhého bloku spojená s výměnou části paliva. Začala loni 19. listopadu. Elektřinu začal tento blok znovu dodávat v pondělí ve 22:18, kdy bylo připojené do přenosové sítě první turbosoustrojí, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Druhou turbínu připojili energetici dnes v 09:15.

Dukovanská elektrárna má čtyři bloky. Další odstávka se bude týkat prvního bloku, podle plánu začne 19. února.

Štěpnou reakci ve druhém bloku obnovili operátoři v neděli, na plný výkon by se měl blok dostat v závěru týdne. „Tato odstávka byla mimořádně náročná. Zvládli jsme ji v 81 dnech, ale práce ještě zdaleka nekončí. Nejméně do konce týdne nás čeká řada kontrol a testů spojených s postupným zvyšováním výkonu,“ uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín v dnešní zprávě.

Ve druhém bloku energetici během odstávky vyměnili za čerstvé víc než čtvrtinu paliva. Prováděli rozsáhlé revize a servis zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci technologií. Kontrolovali mimo jiné i tlakovou nádobu reaktoru, čistili jeden z parogenerátorů a měnili komponenty obou parních turbosoustrojí.

Ilustrační foto

Práce provázela rozsáhlá opatření proti šíření koronaviru. „Aktuálně počty zaměstnanců v izolaci a karanténě klesají, na úrovni celé společnosti se pohybují kolem jednoho procenta,“ uvedl Bezděk.

Firma ČEZ podle dnešní zprávy koordinuje odstávky i mezi oběma českými jadernými elektrárnami. V Temelíně začne odstávka v dubnu.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín zvýšily vloni meziročně výrobu o tři procenta, měly druhou nejvyšší výrobu od svého zprovoznění. Do přenosové soustavy dodaly v součtu 30,73 terawatthodin (TWh) elektřiny. Temelín loni vyrobil 15,86 TWh, Dukovany 14,87 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516