Domů
Jaderné elektrárny
Vláda příští týden odstartuje tendr na výstavbu nového bloku v Dukovanech

Vláda příští týden odstartuje tendr na výstavbu nového bloku v Dukovanech

Vláda dá v příštím týdnu prostřednictvím ministerstva průmyslu pokyn k zahájení tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Konečného výběru se nebudou moci zúčastnit čínské a ruské firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to dnes řekl České televizi. Již dříve předseda vlády uvedl, že vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024.

Bezpečnostní charakteristiky a záruky na výběrového řízení dodavatele stavby nového bloku projednala koncem února Bezpečnostní rada státu. S tím, aby ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) podnikl kroky potřebné k vyhlášení tendru, vláda souhlasila 2. března.

Síkela tehdy uvedl, že současné bloky elektrárny Dukovany je třeba odpojit nejpozději v roce 2045. Současně s vypsáním tendru Česko podle Síkely zahájí proces notifikace veřejné podpory projektu u Evropské komise. Schválení by mělo trvat zhruba dva a půl roku.

Prezident Miloš Zeman loni v září podepsal takzvaný nízkouhlíkový zákon. Ten mimo jiné prostřednictvím bezpečnostních záruk počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína, které byly mezi zájemci o přihlášení se do tendru, mezi tyto státy nepatří.

Mezi uchazeče na stavbu nového bloku v Dukovanech tak patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse.

Předseda vlády již dříve uvedl, že vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024. S vydáním stavebního povolení se počítá v roce 2029. Zkušební provoz je podle něj nutné spustit v roce 2036.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawatt (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Petr prochaska
13. březen 2022, 16:30

Stavební povolení v roce 2029, vzhledem k povolování staveb v ČR to bude pravděpodobně o hodně pozdeji.

Zkušební provoz 2036, takže doba výstavby pouhých 7 let. Ve Finsku staví francouzi JE 17 let a stále ještě není hotová. Dokončení tedy někdy po roce 2040 a to už můžou být přebytky OZE. Aby se JE vyplatila, tak je potřeba, aby jela neustále a ne jen v zimě.

Kdyby nevyřadili rusy, tak by JE ještě ekonomicky mohla vyjít. Takto ekonomicky nevyjde. Takže buď se nepostaví nic - nejpravděpodobnější varianta. Nebo se vybere někdo typu Westinghouse a bude to průšvih, který se pravděpodobně ani nedostaví.

Emil
13. březen 2022, 16:45

Ve Finsku se stavělo 16 let a 7 měsíců a hotovo je, elektrárna již dodává elektřinu do sítě. Jak dlouho se stavělo ve Finsku není určující pro to, jak dlouho se bude stavět u nás. Není žádný důvod aby elektrárna vyráběla jen v zimě.

Petr prochaska
13. březen 2022, 17:57

Jo pardon, oni ji spustili včera.

V sobotu 12. března 2022 v 10:00 GMT (11:00 SEČ) byl reaktor připojen k národní síti na úrovni 103 megawattů," oznámila společnost TVO, která je provozovatelem elektrárny. Až výroba elektřiny dosáhne normální úrovně, což se očekává v červenci, bude reaktor s výkonem 1650 megawattů dodávat přibližně 14 procent finské elektřiny, dodala společnost.

Tak snad nebudou komplikace a od července pojede na plný výkon.

Emil
13. březen 2022, 18:21

Na plný výkon momentálně plánují dostat se koncem května, od konce července je plánovaný komerční provoz.

Jiří
13. březen 2022, 16:45

Po roce roce 2040, kdy nebudou žádné uhelné elektrárny, minimum plynových, staré Dukovany a asi i Temelín už to budou mít za sebou, mnoho průmyslových odvětví přejde na vodík a o benzínové auto už skoro nezavadíte, si myslíte, že budou takové přebytky OZE, že nová jaderná elektrárna nebude mít důvod vyrábět? To myslíte zcela vážně?

Že to bude průser souhlasím, ale o 100 % výroby energie z OZE nesní ani ti nejzelenější ze zelených.

Petr prochaska
13. březen 2022, 18:10

Jenže ČR je součástí evropské sítě. Peksu sice všichni kritizovali, když říkal, že se k nám bude elektřina dovážet. Nicméně on má pravdu. Před 12 lety byli solární baroni a solární panely téměř začínaly. A dnes, před chvílí jsem se díval na https://app.electricitymap.org/zone/DE

a většina západní Evropy uhlí a plyn nyní skoro nepotřebuje. Přečerpávačky se používají na čerpání v poledne místo noci. A co bude za 15 let, když výkon OZE bude 2x vyšší, možná i více? A to je teprve březen, pravda sice neděle.

Jan Veselý
13. březen 2022, 18:19

Nějakých 100% z OZE není až tak důležitých. Důležité je, že se dá úspěšně předpokládat, že 3/4 roku nebo i více těch 100% (a více) budou dělat. V tomto prostředí postrádají nové JE jakýkoliv ekonomický smysl.

Emil
13. březen 2022, 18:54

To je spíš vaše zbožné přání, než že se to dá "úspěšně předpokládat".

Jan Veselý
14. březen 2022, 12:31

Chápu Emile, vy nechcete. Ale ekonomika hovoří jasně a gosudar Vladimír Vladimírovič teď udělal OZE skvělou reklamu.

Emil
14. březen 2022, 13:17

Nechápete, pane Veselý, a ekonomika o žádných 100 % 3/4 roku jasně nehovoří. Opět jde jen o vaše zbožná přání.

Jan Veselý
14. březen 2022, 13:43

Ale jo, Emile. Zkušenostní křivku u FVE, VtE a bateriové akumulace neokecáte. Navíc je to využívání místních zdrojů energie, kde cena výroby není závislá na náladách globálního trhu ani cizích frivolních autokratů.

Emil
14. březen 2022, 14:00

Zkušenostní křivka o žádných 100 % 3/4 roku vůbec nic neříká, takže zatím tu vidím něco "okecávat" jedině vás. A připomínám že zkušenostní křivce navzdory nám již čtvrtým rokem ceny z německých aukcí minimálně u těch VtE nikam neklesají, naopak oproti roku 2018 cca o 50 % narostly.

Jan Veselý
14. březen 2022, 18:53

Zkušenostní křivka dokáže velice přesně predikovat budoucí ceny. U mnou zmíněných technologií je očekávatelné, že cena jejich výroby bude pod palivovými náklady tepelných elektráren spalujících cokoliv. Možná budou i pod provozními náklady JE. Z toho lze lehce vydedukovat, že jedinou rozumnou investiční strategií je postavit tolik FVE a VtE, kolik systém snese a zbytek doplnit nějakou pružnou výrobou. To při relativně malé akumulační kapacitě v bateriích umožňuje po velkou část roku pokrýt 100% elektřiny z OZE.

Viděl jsem modely oblastí v USA, kde se jim podařilo namíchat 100% OZE trvale, za velmi výhodnou cenu.

Tady to je.

Jimi
14. březen 2022, 09:19

Ja teda se 100% oze pocitam. Nejen na elektrinu ale celkovou energii. V zapadni Evrope 2060, v Cesku 2070.

Milan
14. březen 2022, 11:42

No, pocitat muzete ve svém fiktivním světě. V tom reálném platí fyzikálními zákony.

Jan Veselý
14. březen 2022, 12:20

A jaký fyzikální zákon by 100% podíl OZE v energetice porušoval a jak? Neberte to osobně, ale udělal jsem špatnou zkušenost s lidmi, kteří se ohánějí fyzikálními zákony, aniž by jen chápali co to je. Takže máte příležitost nebýt jedním z nich.

energetik
13. březen 2022, 17:17

Vzhledem k další nutné veřejné podpoře tohoto tunelářského nesmyslu který ani nebude s velkou pravděpodobností dokončen, očekávám že nabídky budou tedy veřejné a že se dozvíme o kolik nás mají v plánu okrást a co přiznají a co zatají, i když to zatajené se dozvíme asi až později, to budou asi ještě tak troje volby odhaduji. Ale už se na ten záchvat pohrdavého smíchu při pohledu na tu sumu moc těším.

Jako kdyby toho bylo dosud málo:

Více než 51 miliard korun již stálo odstraňování škod po těžbě a zpracování uranu v České republice. Vyplývá to ze zprávy, se kterou se seznámila vláda 9. března.

Ta zároveň rozhodla o uvolnění dalších nezbytných miliard na sanaci následků po chemické těžbě uranu v oblasti Stráže pod Ralskem, která si až doposud vyžádala přes 34 miliard korun. Předpokládaná celková potřeba finančních prostředků pro další pětileté období 2023–2027 je v této oblasti vyčíslena na více než 8 miliard korun. Do roku 2037, do kdy zde mají sanační práce probíhat, ale přinejmenším třikrát tolik.

Za dobu provozování chemické těžby uranu v oblasti severočeské křídy od roku 1968 do roku 1996 bylo do podzemí prostřednictvím technologických roztoků vtlačeno téměř 4,1 mil. tun kyseliny sírové, 320 tis. tun kyseliny dusičné, 111 tis. tun čpavku a 26 tis. tun kyseliny fluorovodíkové. To způsobilo obrovské znečištění a zamoření podzemních rezervoárů vod. Ještě i dnes na základě provedené aktuálních rizikové analýzy: „existuje reálné extrémně vysoké a nepřijatelné riziko expozice, jak vodních zdrojů hromadného zásobování obyvatel pitnou vodou v okolí měst Mimoň a Doksy, tak i vodních a na vodu vázaných ekosystémů horní Ploučnice a jejích přítoků.“ Za posledních dvacet let, kdy zde probíhají sanační práce, již bylo z podzemních vod „vyvedeno“ 1,7 milionu tun radioaktivních látek, 1,1 milionu tun síranů a přes 30 milionů tun sloučenin amoniaku.

Nejde však o jediné toxické pozůstatky po působení uranového průmyslu v Česku. V krajině zůstává 368 odvalů po hornické těžbě uranové rudy o objemu 48 milionu m3 a 18 odkališť s radioaktivním rmutem o celkovém objemu 55,7 milonu m3.

Přes vysoký účet, který nám vystavila těžba a zpracování uranu, chystá Ministerstvo průmyslu a obchodu její pokračování. I přes velmi malé zásoby, které nemají výraznější šanci přispět k naší energetické bezpečnosti, trvá snaha státního podniku DIAMO získat povolení Ministerstva životního prostředí pro průzkum ložiska uranu Brzkov na Vysočině s cílem přípravy otevření nového uranového dolu. Ten by si společně s novou úpravnu uranu vyžádal investici několika miliard korun. Výhledově jsou pak zkoumány i zásoby uranu v severočeské křídě těžitelné opět cestou chemického loužení.

A pak že prý levná jaderná energie.

Jaroslav Studnička
13. březen 2022, 19:05

Poslední větou v kontextu příspěvku jste předvedl skutečně, že jste pouze a jen rádobyenergetik.

energetik
13. březen 2022, 20:38

Tak ono je levná i ta uhelná když se nepočítají oběti a škody musí řešit někdo jiný. To se to potom krásně "podniká". Ale tam naštěstí vnikly alespoň ty emisní odpustky jako taková spíše symbolická kompenzace.

Jaroslav Studnička
13. březen 2022, 21:09

Ještě, že známe vaši "objektivitu".

nikdo
13. březen 2022, 19:43

Zato OZE žádnou veřejnou podporu nečerpají www.solarniasociace.cz/cs/pro-verejnost/dotacni-programy www.oppik.cz/dotacni-programy/eko-energie-obnovitelne-zdroje

www.enovation.cz/eu-dotace/operacni-program/optak/obnovitelne-zdroje-energie-optak/

Chemická těžba uranu je samozřejmě hnus a je to pozůstatek po bezohledných komunistech v dnešní době by tohle už nikdo aspoň u nás nepovolil.

OZE také pro svou výrobu a přepravu nepotřebují těžit žádný materiál ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-vinkler-rub-obnovitelnych-zdroju-energie

hellokitty
14. březen 2022, 10:55

tie dotacie na OZE su stale smiesne nizke v porovnani s tym co stale dostava fosilny priemysel

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se