Domů
Jaderné elektrárny
Výbory státu New Jersey schválily návrh zákona pro podporu jaderné energie

Výbory státu New Jersey schválily návrh zákona pro podporu jaderné energie

Návrh zákona, který by uznal přínosy jaderných elektráren v New Jersey v oblasti životního prostředí a palivové diverzity, byl schválen odpovědnými senátními a sněmovními výbory. Návrh zákona bude nyní projednáván samotnými zákonodárci.

Zmíněný návrh zákona byl představen 14. prosince, senátní Výbor pro životní prostředí a energetiku státu New Jersey a Výbor pro telekomunikace a veřejné služby jej jednomyslně schválily tuto středu. K hlasování o návrhu ve sněmovně a senátu může dojít začátkem příštího roku.

Navrhovaná legislativa – Sněmovní návrh číslo 5330 and Senátní návrh 3560 – nařizuje Správní radě pro veřejné služby v New Jersey vytvořit program „Nuclear Diversity Certificate“ (NDC). Podle návrhu by NDC reprezentovalo atributy elektrické energie vyrobené ve způsobilé jaderné elektrárně v oblasti ekologie a palivové rozmanitosti. Jaderné zdroje, které by od Správní rady obdržely tento certifikát, by pak každoročně obdržely finanční podporu od veřejné správy.

Aby jaderná elektrárna mohla tuto podporu obdržet, musí splnit hned několik podmínek.

Pro získání certifikace musí mít elektrárna licenci na provoz přinejmenším do roku 2030 a dále musí prokázat, že je „významným a materiálním přínosem“ pro rozmanitost a odolnost státního energetického mixu. Dále musí prokázat, že významně přispívá ke zlepšování kvality ovzduší minimalizací emisí. Pomoc navíc obdrží pouze ty elektrárny, kterým by bez relevantní finanční pomoci hrozilo uzavření. Elektrárny, které jsou již příjemcem jakékoli jiné peněžní či úvěrové pomoci, která je chrání před předčasným uzavřením, certifikaci neobdrží. Poslední podmínkou je zaplacení poplatku ve výši až 250 tisíc dolarů za správu systému.

„Program, který uznává a kompenzuje jaderné elektrárny podobným způsobem jako ostatní bezemisní zdroje energie v takovém rozsahu, který zabrání ztrátě jaderných zdrojů, jež ve státě pokrývají přibližně 40 % spotřeby elektřiny občanů a společností, by prohloubil zájem našeho státu v oblasti ochrany životního prostředí a udržování různorodého energetického mixu.“ – Z návrhu zákona

Americké jaderné elektrárny, zvláště ty, které jsou provozovány na deregulovaných trzích, se potýkají s ekonomickými výzvami plynoucími z krátkodobého charakteru konkurenčního trhu a konkurenci ze strany nízkonákladových plynových zdrojů a federálně dotované větrné energetiky. New Jersey je jedním z několika států USA, které podnikají, nebo zvažují, opatření pro zachování hodnot, které momentálně trh neuznává.

Zdroj úvodní fotografie: Peretz Partensky

Komentáře

(1)

Jan Veselý

25. prosinec 2017, 21:30

Takže 3.4 GW výkonu JE o stáří reaktoru 31-40 let si vylobbovaly (možnou) dotaci. Pikantní na celé situaci je to, že podle dat EIA se jádro a zemní plyn dělí přibližně rovným dílem o cca 95% produkce elektřiny v New Jersey. Nic, co by se aspoň přibližně blížilo palivové rozmanitosti.

A pokud nejsou jaderné reaktory s dávno splacenou investicí schopny si vydělat na provozní náklady a opravy, tak jim už asi fakt není pomoci.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.