Domů
Jaderné elektrárny
Výstavba ruské jaderné elektrárny Kola 2 začne v roce 2028
Zdroj: КольскаяАЭС / public domain

Výstavba ruské jaderné elektrárny Kola 2 začne v roce 2028

Ruský Rosatom plánuje zahájit výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Kola 2 v roce 2028 s uvedením prvního bloku do provozu do roku 2034. Termíny oznámil ředitel jaderné elektrárny Kola, Vasily Omelčuk, na online tiskové konferenci 18. června.

Stávající jaderná elektrárna Kola disponuje čtyřmi reaktory VVER-440. Reaktorové bloky 1 a 2 jsou modely V-230 a bloky 3 a 4 jsou typu V-213. Všechny uvedené bloky nyní disponují prodlouženou provozní licencí do roku 2033, 2029, 2027 a 2029. Rosatom uvedl, že nová JE Kola 2 se bude skládat ze dvou reaktorů VVER-600.

Ředitel jaderné elektrárny Kola Vasily Omelčuk. Zdroj: Rosatom

Náhrada stárnoucích reaktorů

Omelčuk uvedl, že bude potřeba nahradit stávající dosluhující reaktorové bloky, přičemž rozhodnutí o výstavbě JE Kola 2 bylo učiněno již na konci devadesátých letech minulého století, „ale nebylo realizováno“. Současně bylo vybráno místo pro nové bloky a proveden předběžný výzkum.

Jaderná elektrárna Kola. Zdroj: Rosenergoatom

Jaderná elektrárna Kola je první svého druhu, která byla vybudována v drsném arktickém prostředí, dodal Rosatom. Dnes elektrárna přenáší vyrobenou elektřinu přes 5 energetických linek a poskytuje stabilní elektrické dodávky pro severní část Karelské republiky, kde se nachází většina průmyslových podniků v regionu, stejně jako více než polovině spotřebitelů z poloostrova Kola.

Nahrazení dosluhujících kapacit neumožní podle Rosatomu pouze ekonomický a sociální rozvoj v regionu, ale také otevře příležitosti pro zavedení nových průmyslových projektů prostřednictvím uskutečněných investic.

Neobvyklý design VVER-600

Podle Světové jaderné asociace (WNA) provozovatel elektrárny Rosenergoatom, který je dceřinou společností Rosatomu, v lednu 2012 oznámil, že nahradí jadernou elektrárnu Kola 2, nacházející se přibližně 10 km jižně od stávající jaderné elektrárně v Murmanském regionu a na pobřeží jezera Imandra, dvěma reaktory typu VVER-TOI spuštěnými do roku 2020.

Později, v listopadu 2013, zařadil do Energetického regionálního plánu dva reaktorové bloky VVER-1200. Následně ale v září 2014 posuzoval Rosatom design reaktorů střední velikosti VVER-600 nebo VBER-600 pro výstavbu v oblasti Kola. Vládní nařízení poté zvolilo projekt výstavby jednoho reaktoru VVER-600 s termínem dokončení do roku 2030.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zásadní otázka české energetiky: K čemu je nám skutečně dobrý Temelín?
4. říjen 2022, 15:30
Budou německé jaderné elektrárny přece jen zapojeny do sítě? Co stojí za rozhodnutím „zeleného“ ministra hospodářství a klimatu?
29. září 2022, 14:40
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se