Domů
Jaderné elektrárny
Výstavba ruské jaderné elektrárny Kola 2 začne v roce 2028
Zdroj: КольскаяАЭС / public domain

Výstavba ruské jaderné elektrárny Kola 2 začne v roce 2028

Ruský Rosatom plánuje zahájit výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Kola 2 v roce 2028 s uvedením prvního bloku do provozu do roku 2034. Termíny oznámil ředitel jaderné elektrárny Kola, Vasily Omelčuk, na online tiskové konferenci 18. června.

Stávající jaderná elektrárna Kola disponuje čtyřmi reaktory VVER-440. Reaktorové bloky 1 a 2 jsou modely V-230 a bloky 3 a 4 jsou typu V-213. Všechny uvedené bloky nyní disponují prodlouženou provozní licencí do roku 2033, 2029, 2027 a 2029. Rosatom uvedl, že nová JE Kola 2 se bude skládat ze dvou reaktorů VVER-600.

Ředitel jaderné elektrárny Kola Vasily Omelčuk. Zdroj: Rosatom

Náhrada stárnoucích reaktorů

Omelčuk uvedl, že bude potřeba nahradit stávající dosluhující reaktorové bloky, přičemž rozhodnutí o výstavbě JE Kola 2 bylo učiněno již na konci devadesátých letech minulého století, „ale nebylo realizováno“. Současně bylo vybráno místo pro nové bloky a proveden předběžný výzkum.

Jaderná elektrárna Kola. Zdroj: Rosenergoatom

Jaderná elektrárna Kola je první svého druhu, která byla vybudována v drsném arktickém prostředí, dodal Rosatom. Dnes elektrárna přenáší vyrobenou elektřinu přes 5 energetických linek a poskytuje stabilní elektrické dodávky pro severní část Karelské republiky, kde se nachází většina průmyslových podniků v regionu, stejně jako více než polovině spotřebitelů z poloostrova Kola.

Nahrazení dosluhujících kapacit neumožní podle Rosatomu pouze ekonomický a sociální rozvoj v regionu, ale také otevře příležitosti pro zavedení nových průmyslových projektů prostřednictvím uskutečněných investic.

Neobvyklý design VVER-600

Podle Světové jaderné asociace (WNA) provozovatel elektrárny Rosenergoatom, který je dceřinou společností Rosatomu, v lednu 2012 oznámil, že nahradí jadernou elektrárnu Kola 2, nacházející se přibližně 10 km jižně od stávající jaderné elektrárně v Murmanském regionu a na pobřeží jezera Imandra, dvěma reaktory typu VVER-TOI spuštěnými do roku 2020.

Později, v listopadu 2013, zařadil do Energetického regionálního plánu dva reaktorové bloky VVER-1200. Následně ale v září 2014 posuzoval Rosatom design reaktorů střední velikosti VVER-600 nebo VBER-600 pro výstavbu v oblasti Kola. Vládní nařízení poté zvolilo projekt výstavby jednoho reaktoru VVER-600 s termínem dokončení do roku 2030.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.