Domů
Jaderné elektrárny
Westinghouse pracuje na plovoucí jaderné elektrárně s mikroreaktorem eVinci
Plovoucí jaderná elektrárna Prodigy Westinghouse s reaktorem eVinci
Zdroj: Westinghouse

Westinghouse pracuje na plovoucí jaderné elektrárně s mikroreaktorem eVinci

Společnosti Westinghouse a Prodigy Clean Energy spolupracují na vývoji trasportovatelné plovoucí jaderné elektrárny. Pilotní projekt elektrárny s mikroreaktorem eVinci vznikne do roku 2030 v Kanadě. Modulární reaktor od společnosti Westinghouse disponuje elektrickým výkonem 5 MW nebo tepelným výkonem 14 MW. 

Americká společnost Westinghouse na svém blogu představila svou pokračující spolupráci na plovoucí jaderné elektrárně. Od roku 2019 na projektu TNPP (transportable nuclear power plant) spolupracuje se společností Prodigy Clean Energy. Cílem úvodní studie bylo najít spolehlivý a čistý zdroj energie pro odlehlé lokality bez energetické infrastruktury, kde běžně pracují dieselagregáty.

„Zájem o vývoj tohoto projektu a o jeho úspěch je veliký, a to nejen mezi našimi společnostmi, ale také ze strany zainteresovaných stran, které si uvědomují strategické výhody jaderné energetiky. Naše iniciativa dále rozšíří možnosti poskytovat trvalou energii v oblastech, kde by výstavba jaderných projektů byla tradičně považována za ekonomicky nebo technicky nepraktickou,“ uvedl Jon Ball, prezident eVinci Technologies pro Westinghouse.

V návaznosti na úvodní studii přišly společnosti s návrhem elektrárny Prodigy Microreactor Power Station, která může disponovat jedním nebo více mikroreaktory eVinci od Westinghouse. Tato elektrárna má být v budoucnu vyráběna na jednom místě a do cílové lokality přepravována po vodě, a to jak k instalaci přímo na pobřeží, tak i na souši.

Využití jaderného mikroreaktoru

Jaderný mikroreaktor eVinci disponuje výkonem 5MWe/14MWt a Prodigy počítá s jeho životností po dobu 60 let. Reaktor využívá k přenosu tepla z aktivní zóny kapalný sodík a při provozu má jen málo pohyblivých částí. Bez výměny paliva tak může vyrábět energii více než osm let.

„Kompaktní design mikroreaktoru eVinci a zjednodušené provozní požadavky jej činí optimálním pro integraci do elektrárny Prodigy. Naše technologie umožňuje nasazení eVinci, což urychlí dodávku čisté, spolehlivé a cenově dostupné energie v komerčním měřítku do vzdálených regionů,“ řekl Mathias Trojer, prezident a generální ředitel společnosti Prodigy Clean Energy.

Obě společnosti nyní plánují dokončit návrh elektrárny pro mikroreaktor eVinci. Zároveň pracují na modelu jaderného dozoru při výrobě a přepravě elektrárny a postupech v licencování. Cílem pak je první  pilotní projekt v Kanadě do roku 2030.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Michal K.
29. leden 2024, 09:38

trocha mi to pripomina rusku plavajucu elektraren Akademik Lomonosov, aj ked ta ma vacsie vykony (tusim 2x reaktor o vykone 35MW). A bola spustena nejako okolo 2019.

Kazdopadne pri oboch projektoch by som rad vedel nekake ekonomicke cisla za tym. Napriklad kolko moze stat vyrobena MWh elektriny.

Mex
29. leden 2024, 20:34

No, ten Lomonosov je takový "normálnější". Rusové šli asi spíš na praktické využití, a ne na nějaké novinky za každou cenu.

Takže použili osvědčené tlakovodní reaktory. Myslím, že za základ vzali nějaký vojenský reaktor. Ale museli ho samozřejmě zvětšit, protože v civilním sektoru se nesmí používat tak silně obohacené palivo jako v armádě.

Podobnost bude asi jen v tom, že oboje je na lodi.

Ekonomicky ti asi nebude zas taková sláva. Cena energie zřejmě vyjde o dost hůř, než ve velké běžné jaderce. Lidí i kolem toho malého reaktoru musí běhat hodně, ale výkon je s velkou jaderkou nesrovnatelný.

Ale zrovna v tom Rusku to má možná smysl v tom, že tak dostanou jadernou energetiku i někam na dálný sever, kde je možná jinak dost těžké postavit nějakou normální elektrárnu.

Vítězslav Novák
29. leden 2024, 14:10

Rusové uvádějí, že plovoucí JE jsou určené pro oblasti, kde by stavba klasické JE (nebo jiné elektrárny) byla složitá a/nebo drahá. Samozřejmě záleží také na tom, kolik takových elektráren se postaví a na kolik se tedy rozpočítají náklady na vývoj. V současnosti si Číňani staví první korpus ze 4, do kterého Rusové dodají kompletní energetické vybavení. A jedná se o dodávkách do Latinské Ameriky, Afriky a Asie (mimo Čínu - tam už jsou objednávky ve stavbě).

Velké JE taková maká zařízení ekonomicky konkurovat nemohou. jejich výhodou je, že je vyrobí v loděnicích (ten barž - "korpus"), "reaktorový ostrov" se vyrobí v továrně a dodá en blok.

Karásek
29. leden 2024, 19:51

Americký plovoucí Černobyl?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se