Westinghouse spojí síly s CORE POWER při stavbě plovoucích jaderných elektráren
Společnosti Westinghouse a CORE POWER se domluvily na spolupráci při vývoji plovoucích jaderných elektráren. Disponovat mají mikroreaktorem eVinci s elektrickým výkonem 5 MW. Výhodou reaktoru je, že dokáže bez přestávky dodávat energii po dobu osmi let i v těžko přístupných oblastech. První plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov spustilo Rusko před 5 lety.
Americká energetická společnosti Westinghouse oznámila uzavření strategického partnerství se společností CORE POWER zabývající se využitím jaderných technologií na moři. Společně mají za cíl spolupracovat na vývoji plovoucí jaderné elektrárny využívající jaderný mikroreaktor eVinci.
"Bez jaderné energetiky neexistuje uhlíková neutralita. Série elektráren na klíč využívajících mikroreaktor Westinghouse eVinci vytváří skutečnou příležitost rozšířit jadernou energetiku jako dokonalé řešení pro uspokojení rychle rostoucí poptávky po čisté, flexibilní a spolehlivé elektřině dodávané včas a v rámci rozpočtu. Naše jedinečné partnerství se společností Westinghouse mění hru v tom, jak zákazníci nakupují jaderné technologie,“ řekl Mikal Bøe, generální ředitel CORE POWER.
Jaderný mikroreaktor eVinci od Westinghouse disponuje výkonem 5MWe/14MWt a bez potřeby výměny paliva dokáže pracovat na plný výkon 8 let. Jeho kompaktní rozměry umožní přepravu nejen na lodích, železnici, ale také po silnici do odlehlých lokalit bez dopravní a energetické infrastruktury.
Rozvoj plovoucích jaderných elektráren
Westinghouse na vývoji transportovatelné plovoucí jaderné elektrárny spolupracuje od roku 2019 také se společností Prodigy Clean Energy. Svůj reaktor eVinci nechává prověřovat kanadským jaderným regulátorem, protože právě v Kanadě plánuje do roku 2030 spustit pilotní reaktor. Cílem eVinci je také nahradit používání dieselgenerátorů v odlehlých či špatně dostupných lokalitách.
„Touto průlomovou dohodou demonstrujeme životaschopnost technologie eVinci pro inovativní případy použití. A to když je potřeba energie ve vzdálených lokalitách nebo v oblastech s omezeným prostorem. Těšíme se na naše partnerství se společností CORE POWER, které přinese jedinečné výhody mikroreaktorů eVinci do námořních a pobřežních aplikací,“ řekl Jon Ball, prezident eVinci Technologies ve Westinghouse.
První komerční plovoucí jadernou elektrárnu provozuje Rusko na Čukotce. Elektrárna Akademik Lomonosov disponuje dvěma reaktory KLT-40S a celkovým elektrickým výkonem 70 MW. Elektřinu a teplo dodává od roku 2019 a na přelomu loňského a letošního roku se již dočkala první výměny jaderného paliva.
Mohlo by vás zajímat:
Jak by se dnes takové SMR schované v podzemí hodily Ukrajincům a ne jenom jim. Dobré poučení pro budoucnost.
existují střely co dokáží proniknout desítky metrů pod povrch, muselo by to být pěkně hluboko s přikryto silnější vrstvou monolitu, při havárii a ztrátě napájení by byl problém s dochlazováním, ikdyž konstrukce smr slibují pasivní dochlazení, bude se provádět obtížněji ve velké hloubce
Hornatou krajinu máme dost, jen je třeba ji využít ke svému prospěchu, takže nejmenší řešitelný problém. Tunely jsme se zdárně naučili budovat v obojím smyslu jak by mnozí dokázali doplnit.
Realita je taká že nevieme postaviť ani sklady na jadrový odpad. Každá vláda to odkladá. Je to nepopulárne .
"Sklady na jadrový odpad" už dávno stojí.
Je to především zbytečné.
Sklady jaderného odpadu i dlouhodobé úložiště je nutné provozovat (dlouhodobé i postavit) nejen kvůli odpadům z JE.
Jsou také odpady z lékařství, průmyslu (např. diagnostiky) a výzkumných JR.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se