Žádná nová stavba jaderného reaktoru v 1H 2016, zklamala Čína

DomůJaderné elektrárnyŽádná nová stavba jaderného reaktoru v 1H 2016, zklamala Čína

V prvním pololetí letošního roku nebyla odstartována stavba žádného jaderného reaktoru. Odvětví zažívá útlum po událostech v japonské Fukušimě. Vyplývá to ze studie mapující světový jaderný sektor.

Jaderná energetika jako odvětví prochází po jaderné havárii v japonské Fukušimě útlumem, který nyní spolu s dalšími faktory způsobil, že v první pololetí letošního roku nedošlo k odstartování stavby žádné nové jaderné elektrárny. Žádná nebyla odstartována ani v Číně, kde se v posledních letech staví nejvíce.

V loňském roce byl zmíněný ukazatel na 8 jaderných reaktorech (za celý rok 2015), z toho výstavba šesti z nich začala v Číně. Pokles nových výstaveb v Číně je jedním z důvodů, které jsou příčinou slabé první poloviny tohoto roku.

Nové stavby jaderných elektráren do 1. 7 2016

Celý rok bez jediné započaté výstavby jaderného reaktoru byl naposledy zaznamenán v roce 1995. Stejně tak klesá počet jaderných reaktorů, které jsou v současnosti ve výstavbě. Nyní se podle reportu staví 58 reaktorů, ještě v roce 2013 to bylo 67. Z 58 reaktorů ve výstavbě je nyní 21 v Číně.

Do uvedených statistik může v druhé polovině roku promluvit i Evropa, kde se očekává investiční rozhodnutí ke stavbě britské JE Hinkley Point C. Tam jsou nyní plánovány dva reaktory EPR od francouzské Arevy. Investiční rozhodnutí je ale opakovaně odkládáno již více než rok.

Jaderná energetika v Číně v investicích zaostává za obnovitelnými zdroji. Za rok 2015 bylo do sektoru obnovitelných zdrojů investováno 100 mld. dolarů, zatímco do šesti nových staveb jádra dosáhly investice pouze 18 mld. dolarů.

Investice do jednotlivých zdojů elektřiny Zdroj: World nuclear report

Z obnovitelných zdrojů celkově vyrobila Čína v loňském roce 185 TWh elektrické energie, z jaderných elektráren 161 TWh. Výroba solárních elektráren loni dosáhla na 39 TWh, z předloňských 23 TWh.

Celé odvětví trpí zejména kvůli poslední havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě, která se promítla do bezpečnostních opatření pro jaderné elektrárny. To má pochopitelně efekt i na výši investičních nákladů elektráren.