Jean-Bernard Lévy, generální ředitel společnosti EDF, vyjádřil podporu britskému projektu Hinkley Point C i po včerejším Brexitu. Podle Lévyho projekt nijak nezávisí na politickém propojení Velké Británie a EU, a proto není žádný důvod rozhodnutí měnit.

EDF má v Británii kromě plánů na stavbu jaderné elektrárny dceřinou společnost EDF Energy, která provozuje britská aktiva mateřské společnosti EDF. Ani na jednu z aktivit EDF prý rozhodnutí Velké Británie o opuštění Evropské unie nemá vliv.

Podle generálního ředitele je projekt naprosto nezávislý na propojení Velké Británie a EU. Lévy to odůvodnil i odhodláním britské ministryně pro energetiku, která je zastáncem vystoupení Velké Británie z EU a vyslovila se pro politiku dekarbonizace, zachování výroby elektřiny z jádra a plánů na stavbu jaderné elektrárny.

„Působíme na trzích jako jakákoliv jiná velká společnost, a proto se vždy ujišťujeme, abychom nebyli ani na jedné nebo druhé straně problému. Zachováváme si neutrální pozici….Nejsou zde pro nás žádné důsledky rozhodnutí o vystoupení z EU.“
Jean-Bernard Lévy, Generální ředitel EDF

Hinkley Point výstavba
Výstavba Hinkley Point C Zdroj:edfenergy.com

Odbory EDF i nadále trvají na tom, aby byla stavba odložena do té doby, než bude v provozu jaderná elektrárna ve Flamanville a než bude finanční situace vhodná pro odstartování takto náročného projektu. EDF mimo jiné ve Francii v dalších letech čekají značné náklady na údržbu stávajících jaderných elektráren.

„Brexit dodává další element nejistoty, který nás utvrzuje v přesvědčení, že Hinkley Point C by měl být odložen.“
Marie-Claire Cailletaud, mluvčí francouzské odborové organizace CGT

Podle zdrojů agentury Reuters je snahou generálního ředitele udělit investiční rozhodnutí pro Hinkley Point co nejdříve po schůzce s odborovými organizacemi, které jsou v plánu na 4. července. „Situace bude složitější, protože Hinkley Point C je nyní defakto v jiné zemi, která již nebude členem EU,“ dodává zdroj agentury.

Hinkley Point C
Hinkley Point C infografika

 

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *