Domů
Jaderné elektrárny
Zahájení výstavby jaderné elektrárny Sizewell C dostalo zelenou
Projekt dvou nových bloků s reaktory typu EPR vedle elektrárny Sizewell B s jedním tlakovodním blokem od společnosti Westinghouse a Sizewell A se dvěma domácími bloky s reaktory typu Magnox. Zdroj: EDF Energy
Zdroj: EDF Energy

Zahájení výstavby jaderné elektrárny Sizewell C dostalo zelenou

Projekt Sizewell C obdržel souhlas k zahájení stavební fáze nových jaderných reaktorů (Development Consent Order – DCO). EDF Energy ve spolupráci s britskou vládou plánuje v lokalitě Suffolk ve Spojeném království postavit dva reaktory EPR 1600.

EDF Energy podala žádost o DCO v květnu 2020. Souhlas, který vyplývá ze žádosti o vydání licence na umístění jaderného zařízení, posuzuje Úřad pro plánování. Ten zároveň určuje, zda je navrhovaný projekt v souladu s národní legislativou a územním plánováním. Projekt získal od úřadu povolení k výstavbě v červenci 2022. Přestože ihned začaly přípravné práce, muselo být před zahájením stavební fáze podle DCO splněno mnoho povinností.

V současné době se spouští reaktor EPR jako blok Olkiluoto 3 ve Finsku (zdroj TVO). V současné době se spouští tlakovodní reaktor EPR 1600 jako blok Olkiluoto 3 ve Finsku. Zdroj: TVO

Požadavky stanovené v dokumentu Deed of Obligation, zahrnující činnosti od mapování klíčových silničních tras po vytvoření řídících skupin, jsou nyní všechny splněny a může tak začít formální stavební fáze projektu, oznámila společnost EDF Energy.

Podpora místní komunity a zapojení soukromých investorů

Formální zahájení výstavby zpřístupní balíček financování podpory lokality ve výši 250 milionů GBP (7,2 miliardy Kč). Tento balíček bude k dispozici během stavební fáze projektu v několika rozvojových oblastech. Financování bude zahrnovat 23 milionů GBP na komunitní projekty, 100 milionů GBP na podporu životního prostředí, 12 milionů GBP na rozvoj cestovního ruchu a 12 milionů GBP do fondu pro bydlení k podpoře soukromého bydlení a turistického ubytování.

Aby místní obyvatelé mohli nadále vyjadřovat svůj názor na projekt během výstavby, byla založena nová občanská fóra Sizewell C. Zde mohou obyvatelé diskutovat o klíčových otázkách s projektovým týmem. Existují čtyři hlavní fóra, která jsou nezávisle řízena a pokrývají hlavní témata projektu relevantní pro místní komunitu. Na těchto fórech budou občany zastupovat zastupitelstva měst a obcí, a jako pozorovatelé se mohou jednání účastnit i místní obyvatelé.

V září 2023 spustily britská vláda, Sizewell C a EDF proces navýšení kapitálu, aby do projektu přilákaly soukromé investory. Ačkoli zahájení stavební fáze nezávisí na konečném rozhodnutí o investici (FID), konstruktivní diskuse s kvalifikovanými potenciálními investory pokračují a k rozhodnutí dojde pravděpodobně během roku 2024.

Význam Sizewell C pro region a Spojené království

„Toto je významný moment pro náš projekt v Suffolku a velký krok pro britskou energetickou bezpečnost," řekli Julia Pykeová a Nigel Cann, ředitelé projektu Sizewell C. „Měli jsme opravdu úspěšný rok a usilovně jsme spolupracovali s místními partnery a organizacemi, abychom byli připraveni učinit další krok v tomto projektu.

„Sizewell C bude klíčovým prvkem britského energetického mixu. Je to mnohem více než elektrárna, zejména pro tento region. Vstup do stavební fáze bude pro oblast přelomový. Pomůže zvýšit zaměstnanost a dovednosti pracovníků, zlepší místní životní prostředí a rozvine nové čisté technologie." Ředitel Asociace jaderného průmyslu Tom Greatrex uvedl, že výstavba Sizewell C bude znamenat desetitisíce nových pracovních míst v lokalitě a celé Velké Británii a potenciálně přinese miliardy investic do regionu.

Britský energetický průmysl a energetická bezpečnost

Ministr pro jadernou energetiku, Andrew Bowie, při návštěvě staveniště Sizewell C uvedl: „Toto je významný milník pro Sizewell C a naše ambice poskytovat do roku 2050 výkon až 24 GW z nízkouhlíkové jaderné energie. Přichází poté, co jsme oznámili největší rozvoj jaderné energetiky za posledních 70 let, který pomůže snížit účty a posílit naši energetickou bezpečnost. Východní Anglie získá tisíce nových pracovních a učňovských míst, což se odráží i na podpoře nových jaderných projektů."

Výstavba JE Hinkley Point C. Zdroj: EDF

Podle schváleného projektu bude elektrárna Sizewell C disponovat dvěma tlakovodními reaktory EPR se souhrnným instalovaným výkonem 3,2 GW, což je ekvivalent spotřeby přibližně šesti milionů domácností. Mělo by jít o "kopii" elektrárny Hinkley Point C, která je momentálně ve výstavbě v britském Somersetu.

"Sizewell C přinese 1500 učňovských míst a podpoří tisíce pracovních míst v celé zemi, přičemž nejméně jedna třetina ze 7900 pracovníků na stavbě bude pocházet z místní oblasti," uvedla společnost Sizewell C." Celý projekt má mít dopad nejen na navázané dodavatelské řetězce, ale také na udržení a rozvoj jaderného know-how pro další jaderné projekty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Michal K.
18. leden 2024, 12:36

Clovek by cakal, ze budu stavat OZE, ktore im nasekaju kvanta lacnej elektriny, ako tvrdia mnohi zastanci OZE.

A oni takto, idu do vystavby jadra.

Kazdopadne gratulacia.

Lukáš
18. leden 2024, 12:50

Nie lacnej elektriny, ale elektrinu zadarmo ako sa tu tvrdilo ;)

miro novak
18. leden 2024, 13:09

ako tvrdili ekonomicki analfabeti

Karásek
18. leden 2024, 22:42

Sizewell C bude stejný propadák jako Sizewell B. Ten se stal v Británii terčem posměchu.

Emil
19. leden 2024, 09:30

Jestli "Sizewell C bude stejný propadák jako Sizewell B", tak bude britská vláda štěstím bez sebe, protože postavit za 6,5 roku a 5,5 miliardy liber v dnešních cenách zdroj s dostupností 85 %, s živnotností minimálně 60 let a nízkými provozními náklady je jako trefit jackpot.

Třeba vy jste tu taky (právem) terčem posměchu, označil byste se proto taky za "propadák"?

Karásek
19. leden 2024, 21:18

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Terčem posměchu Emile bych byl kdybych psal to co vy.
.

Emil
22. leden 2024, 20:33

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ne, to jste vy, kvůli tomu že se nezmůžete na víc než takovéto ideologicky zaměřené plky s nulovou informační hodnotou.
.

Petr
19. leden 2024, 09:18

Už se těším na slavnostní stříhání pásky v roce 2041.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se