Domů
Jaderné elektrárny
Britská vláda posunula termín povolení pro jadernou elektrárnu Sizewell C
Zdroj: John Fielding

Britská vláda posunula termín povolení pro jadernou elektrárnu Sizewell C

Rozhodnutí o schválení plánů na novou jadernou elektrárnu Sizewell C ve Spojeném království proběhne do 20. července. Britské Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie potřebuje více času na analýzu žádosti. Pokud bude projekt realizován, bude elektrárna disponovat dvěma bloky typu EPR s celkovým instalovaným výkonem 3,2 GW. Zemi by měla elektrárna pomoci například při plnění cílů uhlíkové neutrality do roku 2050.

Zástupce Parlamentu Spojeného království Paul Scully na konci minulého týdne oznámil, že Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie vydá rozhodnutí o povolení ke stavbě elektrárny Sizewell C později. Původní termín byl v pátek 8. července, nově by se měla vláda vyjádřit do 20. července.

"Je to proto, aby měl státní tajemník dostatek času na zvážení žádosti. Rozhodnutí o stanovení nové lhůty pro tuto žádost nijak nesouvisí s jejím udělením nebo zamítnutím," uvedl Scully v písemném prohlášení.

Žádost o povolení k výstavbě podala dceřiná společnost EDF - NNB Generation Company. Podle britských zákonů by měla rozhodnutí obdržet do tří měsíců od obdržení zprávy zkušebního orgánu, nebo do nově stanoveného termínu - což se nyní také stalo.

Budoucnost Sizewell C

Energetická strategie britského premiéra Borise Johnsona počítá s mohutným rozvojem jaderné energetiky v zemi. Finální investiční rozhodnutí pro velkou jadernou elektrárnu plánoval současný premiér do konce volebního období v roce 2024. I přes ohlášenou rezignaci Johnsona na pozici šéfa Konzervativců a jeho konec jako premiéra je pravděpodobné, že směřování energetické strategie nezasáhnou zásadní změny, na její podobě se členové Konzervativní strany shodují.

Britská vláda v současné době také reviduje model financování obdobných projektů. Financování nyní rozestavěné elektrárny Hinkley Point C je založeno na modelu tzv. contract for difference. Pro Sizewell C už by to pak mohl být model založený na tzv. regulační bázi aktiv, který umožňuje financování již během výstavby.

Na projektu Sizewell C pracuje francouzská energetická společnost EDF, která zde plánuje postavit dva jaderné bloky typu EPR s instalovaným výkonem 3,2 GW. Po zprovoznění by měla elektrárna dodávat nízkoemisní elektřinu 6 milionům domácností a pomoci Spojenému království  k dosažení uhlíkové neutrality.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Deziluze z malých jaderných reaktorů? Americký NuScale sliboval levnou elektřinu, ale nevyšlo to
1. prosinec 2022, 15:30
Jaderný obr na Vysočině. Francouzi ukázali, jak by vypadaly Dukovany v jejich režiii
1. prosinec 2022, 12:36
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se