Domů
Jaderné elektrárny
Zájemce o dostavbu Dukovan slibuje u dalšího projektu cenu nižší až o čtvrtinu
Nad Hinkley Pointem se stahují mraky. Pochybností o projektu za desítky miliard euro přibývá. Rozhodnutí o jeho realizaci se tak oddaluje. Autor: Jens Roesner, flickr.com

Zájemce o dostavbu Dukovan slibuje u dalšího projektu cenu nižší až o čtvrtinu

Podle energetické společnosti EDF, která se mimo jiné zajímá i o dostavbu bloků jaderné elektrárny Dukovany, je společnost schopna postavit další dva jaderné bloky ve Velké Británii s reaktorem typu EPR až o 5 mld. liber levněji, tedy o 25 %. EDF to prohlásila v souvislosti s plánovaným projektem Sizewell C ve Velké Británii.

Společnost EDF i přes nedávné problémy s výstavbou a uváděním na trh nového jaderného reaktoru EPR stále patří mezi nejvýznamnější společnosti v oboru. V souvislosti se zájmem o další projekty ohlásila, že další britské reaktory EPR bude schopna vybudovat výrazně levněji.

Odkazovala při tom na současný projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C, který má vyjít celkem na cca 20 mld. britských liber (cca 23 mld. EUR). Údajně by byla EDF schopna při realizaci stejného projektu (např. právě již zmiňovaný Sizewell C), vybudovat elektrárnu s náklady nižšími až o 25 %.

Náklady na oba bloky o instalovaném výkonu 3300 MW by se mohly pohybovat kolem 15 mld. liber, tedy stále kolem 5300 EUR/kW instalovaného výkonu (cca 130 000 Kč/kW). I přes snížení ceny o 25 % by tedy cena za kW byla více než dvojnásobná oproti ceně výstavby JE Temelín, která byla v letech 2000-2002 dokončena za cca 50 000 Kč/kW.

Snížení ceny může být zajímavé i pro další projekty, které by mohla EDF v budoucnu realizovat. Takovým projektem by mohl být i nový blok v jaderné elektrárně Dukovany, kde společnost taktéž projevila zájem o výstavbu. V případě reaktoru typu EPR, jehož výkon dosahuje 1650 MWe, však nadále zůstává otázkou, zda není k současně provozovaným blokům výkonově příliš velký.

Výstavba elektrárny Taishan-1; Zdroj: MAAE

U dostavby bloků v ČR se sice nedá předpokládat, že by snížení ceny dosahovalo takové úrovně, jako u dalších bloků v Británii, přesto je možné odhadovat, že další zkušenost s výstavbou by mohla být pro projekt pozitivní. V současné době, kdy na trhu existuje řada reaktorů s minimem reálných aplikací, může být každá dodatečná zkušenost výhodou.

Nelze však nezmínit, že současné zkušenosti EDF s výstavbou reaktoru EPR jsou spíše negativní. Projekty ve Francii, Finsku i Číně jsou zpožděné a cenově jsou oproti původnímu plánu výrazně výše. Finský projekt Olkiluoto 3 bude opožděn minimálně o 10 let a reaktor v Číně, který měl být prvním EPR v provozu, by měl být rovněž zpožděn a dokončen až v průběhu tohoto roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se