Domů
Jaderné elektrárny
Zeman: Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané

Zeman: Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to dnes v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

„Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena,“ řekl Zeman.

„Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí,“ poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči – francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Investor stavby, firma Elektrárna Dukovany II, kterou plně vlastní polostátní energetická společnost ČEZ, podle zadání ministerstva nyní osloví vybrané zájemce, aby do konce listopadu předložili souhrnné informace, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky na dodavatele nového jaderného zdroje. Stanovený termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny.

Zeman se domnívá, že bezpečnostní dotazník by měli dostat všichni uchazeči. Je mu „trochu líto“, že tendr bude řešit až nová vláda, což podle něj bude znamenat opoždění zakázky. Kvůli pomalému postupu se podle něj může objevit lokální nedostatek elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
Carlos
11. duben 2021, 14:30

Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena

A jenom někdo kdo se nepoučil z dějin bude zadávat zakázku někomu kdo pro něj a pro jeho přátele představuje riziko. A ČLR pro svět riziko představuje. Ať už je to z pohledu špionáže, znečištění, nepřátelských praktik v ekonomice nebo nově rybářského pirátství.

Ten stát se nesmí podílet na žádném byť jen trochu strategickém projektu v Evropě*, nesmí se dostat to telekomunikací a energetiky. Je třeba aby buď dodržovali pravidla jako každý jiný, nebo aby se s nimi neobchodovalo. Nejde hrát férovou hru, nebo ji předstírat, pokud jeden pravidla dodržuje a druhý je obchází. Za to musí přijít náležitý trest. A ČLR už ani nepředstírá.

Jen aby mu někdo brzo neschoval hustilku a nevypustil kolečka....

*Což znamená že do momentu dokud státy nepřestanou dělat voloviny a nepřestanou si hrát na strategičnost něčeho, tak tam ČLR nemá co dělat

JD
11. duben 2021, 16:44

"Jak jsem se mýlil v energetice" ...

Tento pán se snaží nalézt jakékoliv politikum, prosadit si svojí ekonomickou diplomacii stůj co stůj, postavit pomník svému egu (je jedno jestli to bude elektrárna nebo DOL) a zařadit se po bok našich velikánů.

Není to agent ani kolaborant. Pro hodnocení celé jeho politické kariéry je podstatná jeho povaha, díky které se musí neustále nadřazovat, a lidé, kterými se obklopuje. A to vyvolává odezvu okolí. V kombinaci s nižší emoční a sociální inteligencí tyto reakce špatně interpretuje a hledá příčiny někde okolo. Pro začátek by stačilo, aby přestal ostatní urážet, nálepkovat a napadat a možná by byl výsledkem překvapen. Ale jeho charakter mu to neumožňuje.

Čínu zajímají především inovace a moderní technologie, které budou důležité, a ve kterých chce hrát v budoucnu prim. Belt and Road se pomalu mění na Digital Belt and Road. Evropa i USA mají obdobný zájem a vyklízení těchto pozic kvůli této představě ekonomické diplomacie není úplně šťastná myšlenka.

A to Rusko, se kterým se stavěl Temelín, už není to dnešní Rusko.

Dukovany neřeší nic jiného než náhradu bloků v Dukovanech a moderní energetickou koncepci nelze stavět na bonmotech jako "Proč zabíjet slepici, která snáší zlatá vejce". Nedávná studie Karlovy Univerzity vyčíslila roční náklady na externality, ze kterých vyplývá, že ta vejce až tak zlatá nejsou.

Slyšeli jsme už i jiné názory, že cenu jaderného projektu neurčuje jen overnight cost, ale cena peněz a příprava projektu.

Možnost nestavět zmiňoval v nějakém rozhovoru i pan Beneš (snad někde na hlídacím psovi). Jestli je výstavba nového zdroje ekonomicky špatný nápad, se uvidí okolo roku 2029 a o tom už bude rozhodovat někdo jiný a za jiné situace.

Všechno podstatné už bylo tak nějak řečeno. Klíčový je široce přijatelný konsenzus, na kterém se dá dlouhodobě stavět. K tomu ale musí zmizet podobné individuální tlaky, vytváření mocenských sil a zavést se určitá politická kultura. Zůčastněné strany musí být schopny sednout za stůl a začít spolu věcně komunikovat a alespoň se snažit omezit sběr politických bodíků (v tomto smyslu je pochopitelné rozladění nejen pana Wagnera).

Ale je před volbami.

energetik II
11. duben 2021, 17:56

TO : Carlos

Tohle by platilo, pokud bychom byli lepší jak Čína a to nejsme. USA vyvraždily své původní obyvatele + Vietnam + Korea + Irák + Lybie + Afganistán .....atd. Evropa rozpoutala ve 20 století dvě světové války = 60 milionů mrtvých celkem. V koloniích povraždily evropské státy desítky milionů domorodců. Jsme horší verbež jak Čína.

Láďa
11. duben 2021, 20:29

Rozhodně jsme větší sebemrskači. Jinak opsáno ze Sputniku?

energetik II
12. duben 2021, 09:40

TO : Láďa

Kolik cizích kolonií obsadila Čína za posledních 150 let ?? A kolik tam zabila lidí ?? Kolik černých otroků vyvezla do USA ? Nevím, proč by se tedy měla "sebemrskat". To nad koloniální říší Británie Slunce nezapadalo , měla své kolonie na všech kontinentech.

Láďa
12. duben 2021, 10:20

To není o tom co bylo před sto lety ale o tom co se děje teď. A kdo to nevidí nabíhá si se zavřenýma očima na vidle.

Carlos
12. duben 2021, 11:51

To, co se dělo stovky let dozadu je irelevantní, velmi irelevantní zejména z důvodu že jsme zjistili že je to špatné. To že se tak chová režim ve vzbouřených provinciích neznamená že se mu to bude tolerovat protože jsme to také dělali. Naopak, víme kam to vede, víme že je to špatné, tak je nejvýše vhodné se postarat o to aby se tak nedělo. Navíc tam není jediná polehčující okolnost (jako třeba náboženství), ale je to odporný racionální kalkul.

Zapletal
13. duben 2021, 00:53

Energetiku 2, každej ať mluví sám za sebe. Ty války nevytvořila současná Evropa, ale totaliťáci. A ten bordel vytvořila říše zla Sovětský Svaz a pak to ostatní museli hasit. Stop fake news.

Lada Vondra
12. duben 2021, 03:21

Pane Carlos, šíříte pouze protičínskou propagandu, jelikož nejvýkonnější reaktor 3. generace na světě s názvem Hualong one byl vyvinut v Číně, a má zhruba o 30% vyšší účinnost, než reaktory od konkurenčních výrobců. Bohužel se politická objednávka stává jediným kritériem, který rozhoduje o vítězi ve výběrových řízeních.

Emil
12. duben 2021, 09:06

Když už máte potřebu velebit Hualong One, tak můžete říci, že to je nejrychleji stavěný nebo nejlevnější blok 3. generace, ale určitě ne nejvýkonnější (tím je francouzský EPR), a rozhodně ne s o 30 % vyšší účinností. Účinnost jednotlivých typů reaktorů 3. generace se liší v jednotkách procent.

pr
12. duben 2021, 09:07

O 30% vyšší účinnost. Čeho přesně? Za jakou cenu?

energetik II
12. duben 2021, 09:49

TO : Lada Vondra

Souhlas. To my ,Západ, jsme dnes největší ideologové pod sluncem a politikaření je naším denním chlebíčkem. Číně a Rusku je ideologické politikaření vzdálené. Rosatom postaví svůj VVER-1200 jak v zemích NATO /Turecko, Maďarsko/ tak EU /Finsko/ , tak v zemích spřátelených = Bělorusko , tak rozvojových /Indie, Bangladéš,Egypt,.../ To samé Čína , Hualongy staví v Pakistánu, ale má na ně i objednávku z Anglie. Čína si doma nechala beze strachu postavit AP-1000 z USA, EPR-1750 z Francie, VVER-1000 z Ruska. To jenom my máme pořád - "nějaké bobky".

Láďa
12. duben 2021, 10:29

Tak předně protičínskou propagandu šíří hlavně sama Čína tím jak se chová. Hovořit by mohli nejen její sousedé. Klídně sněte dál.

Carlos
12. duben 2021, 11:59

Carnot Vám těch 30% nedovolí. To jste mimo provozní zónu tlakovodních reaktorů. ETE má účinnost asi 30 %, navýšení o 9 % se dostanete do oblasti nadkritických nebo superkritických elektráren.

Sepsání toho co ten stát dělá, fakt není protičínská propaganda. Jestli si myslíte že je OK zabíjet lidi na orgány, stavět koncentráky, zotročovat lidi, plundrovat ryby u Jižní Ameriky než aby nakoupili potraviny na světových trzích, ničit pole lidí v zemích kde staví dálnice, kradení patentů... je špatně, tak máte hodně narušené vnímání zla. Dělat toto stát v Evropě, nebo America, tak už se s ním nikdo nebaví a možná je už jeho vláda dávno odstraněna ostatními.

Rosatomne
11. duben 2021, 15:49

Bezpečnostní dotazník neměl dostávat nikdo. Žádnou jadernou elektrárnu totiž stavět nepotřebujeme. Svět jde cestou moderních a čistých technologií.

A.O
11. duben 2021, 17:25

A to je dle vás co? Zdroje, které vyrábějí dle počasí a teoreticky z nich ČR může pokrýt maximálně něco kolem 75%

Vinkler
11. duben 2021, 18:53

Poručíme větru dešti a slunci. Eletriky pak bude dost. Založme státní plánovací komisi počasí a slunečního svitu.

A.O
12. duben 2021, 10:02

A co takto rovnou samostatné ministerstvo počasí? :-)

Milan
12. duben 2021, 12:33

To jste zaspal dobu. EU uz takového kašpárka má: Frans Timmermans - komisař pro klima.

Rosatomne
11. duben 2021, 20:07

ČR může pokrýt potřebu EE ze 100 procent z OZE, ale jde o to za jakou cenu. 75 procent by bylo pěkné a možná i dostačující.

Miloslav Černý
12. duben 2021, 09:43

Jenom na okraj. Z dostupných zdrojů v roce 1930 bylo v naší zemi přes 14500 malých vodních elektráren. Se současnými novými vírovými průtokovými nejúčinnějšími turbínami pro nízké spády od 1 m by jich bylo ještě mnohem více. Na jednotku výkonu by musely překonat s přehledem uhlí plyn i jádro, co se týká nákladovosti na obnovu i provozem. Výhoda spočívá v plošném rozmístění, ve stabilnějším celoroční stálém výkonu. A bez nadsázky tu máme novou JEDU bez nebezpečného jaderného odpadu.

Carlos
12. duben 2021, 13:39

Ale výkon byl v desítkách kW a to to rozhazovaly velké elektrárny jako Vyšší Brod, Strž, Štvanice...

Ano, potenciál je ale spíš než jejich obnova je to spíš na nové posouzení lokalit. Někde zanikly příslušné splavy, došlo k regulacím atd. Jinde se postavily nové třeba počátkem tisíciletí ale už jsou dnes zase zastaralé, nebo zdaleka nevyužívají lokalitu ideálně. Jinde by bylo třeba zase lepší využít plavebních a odlehčovacích kanálů. Na hledání synergie se dlabe, ŘVC, pokud je mi známo třeba u Přelouče nejedná s majitelem MVE jestli by měl zájem vybudovat novou s asi dvojnásobným spádem a navýšit tak produkci. Neřeší se MVE na Hořínském kanále kapacita těch cca 20 kubíků tam je.

A novou JEDU tu mít nebudeme, asi by na to nestačil ani odtok z území.

Carlos
12. duben 2021, 14:04

Ještě doplním, při souhrnném odtoku cca 340 kubíků na hlavních tocích by bylo třeba aby ta voda překonala cca 500m spádu. A obávám se že prostě to tu nemáme. Jakýsi pomyslný dosažitelný spád tu je jenom asi 300m. Tedy asi 1000MW pro průtočné elektrárny. Ale dá se s tím samozřejmě pracovat celkem pěkně.

Miloslav Černý
12. duben 2021, 16:30

To je přesně ono. Jestliže vložená investice dá ve výsledku nejlevnější energii s min kontraverzními důvody, tak ta musí mít prioritu s celkové dané částky. Pak se teprve přechází na další. A v principu není nejdůležitější ani ten výkon, i když ty stovky MW stálejšího výkonu tak zanedbatelné zase nejsou. Dalo by se také pracovat do určité míry s regulací výše hladin, která by před větší vodou byla dána do původního stavu. S vytvářením vhodných jinak nevyužívaných zátopových oblastí umožní větší zadržení vody v krajině v době sucha, zajistí větší přirozené čištění vody a lepší podmínky pro tvorbu rybí populace.

Arimatejský
11. duben 2021, 18:21

Maximálně ještě 700 dní. Někdy čas utíká pomalu.

energetik
12. duben 2021, 07:06

Tak to nevím jestli to vydrží, už teď ztrácí rozum.

pr
12. duben 2021, 09:10

Vždy se vyplatí nepodceňovat lidi. Těžko říci zda rozum, ale soudnost určitě. V každém případě chudák lev. Ten si leccos nezaslouží.

energetik II
12. duben 2021, 09:52

Zeman je už dnes vozíčkářem. Včera ohlásil, že předávat státní vyznamenání v říjnu přijede na invalidním vozíku.

Jan Veselý
12. duben 2021, 12:04

Diabetická neuropatie je svinstvo. To bych nepřál ani nejhoršímu nepříteli.

Energetik 007
13. duben 2021, 09:45

Do výběrového řízení měli být obesláni pouze Čína a Rusko protože ostatní nesplňují záruky: doba výstavby, konečná cena a dlouhodobý servis (Korea)

energetik II
14. duben 2021, 09:50

S tím souhlas. Vybereme si jen ty, kterým se dnes stavby reaktorů nedaří a kteří sami s jádrem v podobě velkých reaktorů doma definitivně končí /USA,Francie, Korea/. Už roku 2025 nebude Západ stavět sám jediný velký reaktor.

energetik II
14. duben 2021, 09:57

Jak se píše ve sloupečku napravo, tak francouzská EDF má nyní takové problémy s financemi, že stát bude muset vykoupit nejméně za 10 mld. Euro drobné akcionáře podniku a firmu plně zestátnit. Potíže EDF se stále jen hromadí a hromadí. EDF je nyní v podstatě ve finančním krachu. Bez záchrany státem zbankrotuje. A tato firma po vyřazení Ruska a Číny se uchází o Dukovany- 5.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se