Domů
Komoditní trhy
10 let příprav vrcholí: EU ETS se od 21. září propojí se švýcarským trhem
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

10 let příprav vrcholí: EU ETS se od 21. září propojí se švýcarským trhem

Evropský systém emisního obchodování EU ETS umožní od konce srpna společné obchodování se Švýcarskem. Transakce mezi oběma trhy bude možné provádět od 21. září. Evropská komise si od propojení obou trhů slibuje vyšší likviditu obchodování a tím pádem přesnější stanovení ceny emisí CO2. 

Propojení obou trhů předvídala smlouva mezi Švýcarskem a Evropskou unií, která je účinná od počátku tohoto roku. Celý proces vyjednávání podmínek zabral téměř deset let. Švýcarsko se stalo první zemí, která se k EU ETS připojila.

Od počátku tohoto roku je již možné povolenky z jednoho systému použít ke splnění povinností ve druhém systému. Nyní se propojení rozšiřuje o možnost směny povolenek.

Prozatím bez nepřetržitého vypořádání kontraktů

Právě napojení obou systémů, které bylo nejdříve nutné zpracovat, nyní umožní obchodovat povolenky mezi oběma systémy. Současné je napojení označováno pouze za dočasné, protože ještě neumožňuje nepřetržité vypořádání obchodovaných kontraktů.

Aktuálně je sice možné v libovolný den emisní povolenky obchodovat, jejich převod ovšem probíhá pouze v předem definovaných dnech. Do konce tohoto roku se jedná o deset obchodních dní, kdy je možné povolenky převádět. První je plánován na 28. září.

Systém umožní převod povolenek dvakrát měsíčně. Výjimka je pouze v září, kdy dojde k převodu pouze jednou, a v polovině prosince. V polovině prosince bude převod možný dvakrát týdně, kvůli vyšší likviditě na kontraktu s doručením v prosinci.

Aktuálně jsou vypsány termíny pro vypořádání obchodů pouze do konce roku. Komise ovšem předvídá, že termíny vypořádání kontraktů budou rozšířeny nejpozději na konci listopadu. Každý z termínů, s výjimkou nepředvídaných událostí, by měl být totiž znám nejméně měsíc předem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se