Analytici snižují odhad růstu spotřeby zemního plynu v Evropě, ceny dále klesají

DomůKomoditní trhyAnalytici snižují odhad růstu spotřeby zemního plynu v Evropě, ceny dále klesají

Růst evropské spotřeby zemního plynu v roce 2020 bude o dvě třetiny nižší, než se původně předpokládalo, v důsledku poklesu spotřeby elektrické energie a poklesu průmyslové aktivity vyvolaném bojem proti šíření koronaviru. Nižší růst poptávku bude znamenat další tlak na již nyní extrémně nízké ceny plynu. 

Norská společnost Rystad Energy upravila svůj výhled v oblasti růstu poptávky po zemním plynu v Evropě v roce 2020 z původních 6 miliard metrů krychlových na 2 miliardy metrů krychlových. Spotřeba plynu v Evropě by tak letos podle Rystad Energy měla dosáhnout 556 mld. m³.

Pouze v březnu a v dubnu by v důsledku opatření zavedených proti šíření koronaviru měla očekávaná spotřeba plynu poklesnout o 4,1 mld. m³. Z uvedené hodnoty má připadnout 0,7 mld. m³ na Německo, 0,5 mld. m³ na Itálii, 0,6 mld. m³ na Spojené království a 0,4 mld. m³ na Francii.

„Jelikož lidé zůstávají doma a podniky utlumují výrobu, spotřeba poklesne jak v sektoru výroby elektřiny, tak v průmyslu, službách i domácnostech,“ uvedla společnost Rystad Energy.

Predikce Rystad Energy nezahrnují od května žádná opatření proti šíření koronaviru podobná těm současným, což s sebou přináší další poměrně pravděpodobné riziko poklesu spotřeby plynu v Evropě a dalšího tlaku na ceny plynu.

„Karanténní opatření přicházejí v době, kdy jsou evropské ceny plynu na rekordně nízkých hodnotách v důsledku kombinace přebytku nabídky v regionu a nízké poptávky po plynu způsobené mírnou zimou a historicky rekordní úrovní naplněnosti podzemních zásobníků plynu,“ dodal Rystad Energy.

Spotové ceny plynu na největším evropském obchodním bodě TTF se v pátek propadly pod hranici 8,5 EUR/MWh. Cena kontraktu na rok 2021 se přiblížila hranici 12 EUR/MWh.