Domů
Komoditní trhy
Ázerbájdžán zvýší letos vývoz plynu do EU o více než deset procent
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Ázerbájdžán zvýší letos vývoz plynu do EU o více než deset procent

Komoditní trhy
3 komentáře
19. červenec 2024, 18:03
ČTK

Ázerbájdžán zvýší v letošním roce export zemního plynu do Evropy na 13 miliard metrů krychlových z loňských 11,8 miliardy metrů krychlových. Uvedl to dnes ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev, informuje agentura Reuters. Plyn z Ázerbájdžánu má Evropské unii pomoct nahradit ruský plyn.

EU po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 podepsala s Ázerbájdžánem smlouvu o zdvojnásobení dovozu plynu do roku 2027 až na 20 miliard metrů krychlových ročně. Minulý měsíc však Ázerbájdžán uvedl, že není k dispozici infrastruktura a dostatečné financování, které by toto rozšíření umožnily. Nyní Alijev řekl, že země může dohodnutého cíle dosáhnout.

Alijev také dodal, že země musí urychlit jednání o dodávkách plynu s novými partnery a zvýšit dodávky plynu na stávající trhy. Mezi nové trhy podle něj patří Slovinsko a Slovensko.

Pro EU se potřeba zajištění zdrojů energie z jiných zemí než z Ruska stala naléhavější po ruské vojenské invazi na Ukrajinu z února 2022. Dodávky plynu z Ázerbájdžánu jsou v centru pozornosti také proto, že koncem letošního roku vyprší pětiletá smlouva o tranzitu ruského plynu do Evropy mezi Moskvou a Kyjevem. Ukrajina uvedla, že smlouvu neprodlouží. V současnosti plynovodem přes Ukrajinu proudí ročně do Evropy téměř 15 miliard metrů krychlových ruského plynu, před invazí to bylo 150 miliard metrů krychlových.

Agentura Bloomberg v červnu s odvoláním na své zdroje uvedla, že představitelé některých evropských vlád a podniků jednají se svými ukrajinskými protějšky o tom, jak v příštím roce tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy zachovat. Podle zdrojů se vedou rozhovory mimo jiné o možnosti, že evropské podniky budou potrubím vedoucím z Ruska přes Ukrajinu dovážet plyn nakoupený v Ázerbájdžánu. Ukrajina by podle Bloombergu měla být této variantě nakloněna, protože potřebuje příjmy z poplatků za tranzit plynu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Stehlik
19. červenec 2024, 20:03

Není jasné, kde chce Ázerbájdžán miliardy kubíků plynu navíc vzít. S navýšením těžby na hlavním plynovém nalezišti Šach Deniz v Kaspickém moři se nepočítá. Nejmenovaná země dohodla smlouvy o navýšení plynu do Azerbajdžanu.

Dopadne to jako vždy , bude proudit zdemokratizovaný plyn , ale pod jinou hlavičkou . Vlk se nažral , koza zustala celá .

Petr
19. červenec 2024, 23:26

To jsou strašné kecy. Proč by to AZ dělal, když má plynu dost a chce nahradit Rusko v pozici dodavatele do EU?

intfor
20. červenec 2024, 13:32

K dodávce plynu jsou potřeba dvě základní věci. Jednak samotná surovina, její těžba, a jednak přeprava, buď potrubím, nebo lodí. Plyn z Azerbajdžánu může být dopravován do EU potrubím buď přes Ru, nebo přes Gruzii a Turecko. Kapacita jihokavkazského plynovodu AZ-GE-TR je 24 miliard metrů krychlových, takže by jej EU potřebovala vlastně téměř celý jen pro sebe, aby jí AZ mohl dodat 20 miliard.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se