Domů
Komoditní trhy
Bartoš: Speciální tarif na energie by měl být hotový do konce srpna
Zdroj: Pixabay

Bartoš: Speciální tarif na energie by měl být hotový do konce srpna

Speciální tarif na energie pro slabé domácnosti a některé provozy by měl být hotový a připraven k projednání nejpozději do začátku topné sezony, tedy do konce srpna. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes uvedl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara však firmy dosud neznají žádné parametry připravovaných programů, vláda s nimi detaily neprojednávala.

Připravovaný zvláštní tarif na energie má podle vlády pomoci nízkopříjmovým rodinám a vybraným provozům s rostoucími náklady na energie. Zároveň má motivovat k úsporám při spotřebě.

Bartoš dnes uvedl, že nejzazším termínem pro projednání programu je začátek topné sezony. Podle něj by pomoc měla být rozdělená podle jednotlivých tříd tarifů pro plyn a elektřinu. Zároveň by měl mít program motivační prvky, kdy po spotřebě určité hladiny energie by začal platit už znovu standardní tarif. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) už dříve řekl, že pomoc by měla být co nejadresnější, nikoliv plošná, aby ji čerpaly i bohatší příjmové skupiny.

Přípravu zvláštního energetického tarifu ovšem kritizoval bývalý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Podle něj trvá příliš dlouho a občané jej pocítí nejdříve ke konci roku. Zároveň kritizoval to, že dosud nebyly podmínky programu nijak představeny.

To se nelíbí ani firmám. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara firmy stále neznají parametry připravovaných programů. „Kdybych znal detaily podle jakého klíče se bude ta podpora rozdělovat a kolika firmám pomůže, byl bych mnohem klidnější. Ale my ty detaily neznáme,“ řekl Špicar.

Bartoš dnes také sdělil, že neviděl nabídku, kterou podle Hospodářských novin učinil státu majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač. Web deníku na začátku května uvedl, že podnikatel nabídl vládě ke koupi levnější proud ze svých uhelných elektráren. Návrhem se podle webu měla zabývat porada ekonomických ministrů. „Nejsem si vědom, že by někde na stole ležela nějaká nabídka,“ řekl ministr, který patří mezi členy porady.

Elektřina v dubnu podle dat Českého statistického úřadu meziročně zdražila o 30,1 procenta, cena plynu stoupla proti čtvrtému měsíci loňského roku o 44,2 procenta.

Premiér Petr Fiala (ODS) tento týden při interpelacích ve Sněmovně řekl, že stát chce na pomoc občanům použít i dividendy energetické společnosti ČEZ, ve které je stát se 70 procenty akcií majoritním akcionářem. Vláda zároveň připravuje změny v dozorčí radě ČEZ. Bartoš dnes uvedl, že Piráti budou do rady nominovat analytika Janusze Konieczného z Nadačního fondu boje proti korupci. Nominaci akceptoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který podle Bartoše chtěl, aby mezi nominovanými nebyli lidé, kteří jsou aktivní v politice. Mezi dalšími oficiálně navrženými kandidáty jsou hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), Radovan Vávra, Radim Jirout, Jiří Kadrnka a Vít Doležálek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Karel Navratil
5. červen 2022, 18:17

Když loni Babiš rozdával podnikatelům miliardy, tak to bylo špatně, nyní Fiala nechá podniky zkrachovat a lidi propustit, nikdo neprotestuje...

Ladislav Novák
7. červen 2022, 10:34

Tak zaprvé Fiala nemůže obratem ruky změnit špatná rozhodnutí vlád, které vládly řadu let před ním,

zadruhé nemůže vyhlásit válku hloupostem z Bilionového tunelu OZE a Green Dealu EU/EK, už jenom proto, že třeba Lidovci v jeho koalici včetně Pirátů jsou těchto nesmyslů ideovými zastánci,

a zatřetí, i kdyby to náhodou vyzkoušel, jako třeba zrušení nesmyslného přidávání MEŘO do nafty, tak jej shodí dotační mafie, která je na příjmech z těchto zelených tunelů do rozpočtu existenčně závislá. Tak se to stalo vládě Petra Nečase, který se rozhodl zeleným fotovoltaickým tunelářům zatnout tipec, aby státní rozpočet nezbankrotoval...

Tady nejde o nějakých pár milionů z Čapího hnízda, ale o stovky a tisíce miliard, které končí rozkradeny v konkrétních kapsách, pro občany "černých dírách na peníze", které jim žádný užitek nepřinesou.

Ondřej
5. červen 2022, 18:57

Tři měsíce budou připravovat něco, co se bude teprve projednávat. Přitom za týden může být vše dohodnuto i napříč ministerstvo Neboli přeloženo: Každý měsíc, který neplatíme, je dobrý. A vyjděme s tím až před volbami. Ti mají pracovní nasazení jako hrom.

Richard Vacek
5. červen 2022, 19:44

Dávky pro Ukrajince obratem, pro našince stačí sliby že snad někdy na svatého Dyndy.

K zajištění toho, aby i ti nejchudší měli nějakou elektřinu, snad stačí obratem schválit, že první kWh denně je zdarma. Smart elektroměry, které to umožňují jsou za pár peněz a vzhledem k přicházející nouzi bude tak jako tak potřeba něco elektřiny pro každého zajistit. Pokud teda současná vláda nechce vytvořit skupinu, které bude znát elektřinu jen z vyprávění.

Turby
5. červen 2022, 21:08

Smart elektromery nejsou a hned tak nebudou protoze ty vyrobene v cine jsou z bezpecnostniho hlediska udajne neprijatelne a v EU jich ted nikdo nedokaze vyrobit dost a za rozumnou cenu protoze nejsou polovodice vcetne modemu. Nemci sve chytre elektromery uz take odpiskali.

Pro predstavu, ted kupujeme pro klicove produdukty nektere STM32 za desetinasobek puvodni ceny od prekupniku. Tedy pokud mame to stesti, ze nejake maji. O ostatnich polovodicich ani nemluve. Neni skoro nic a nezavazne dodaci lhuty jsou rok az rok a pul.

Michal K.
6. červen 2022, 10:49

co tak pocuvam, tak ten nedostatok neni len vo vasom sektore. asi nas cakaju "krasne" casy

Ivica Bojič
6. červen 2022, 09:25

Je to přece naprosto srovnatelné, člověk, který musí bez peněz a majetku utéct ze země a to, že vy musíte zaplatit o 1500kč na zálohách víc. Napište dopis Adolfu Vladimíroviči Putlerovi, ať přestane útočit na demokratickou zemi, hned ceny začnou klesat. Stěžujete si na následek, ne na příčinu.

Michal K.
6. červen 2022, 10:47

kecate nezmysly.

ceny energii stupali uz dlho pred tym ako zacala invazia.

pletete si dojmy a pojmy

Láďa
6. červen 2022, 10:59

Neplete. Byla to příprava na válku abychom byli povolnější. A někteří již jsou. Rozvoj oze je významná část cesty jak nebýt závislý na rozmarech despoty.

Peter Zachara
6. červen 2022, 11:07

uz si v tej tvojej rozpravke vymenil diabla za despotu? Zem je stale placata?

Michal K.
6. červen 2022, 11:13

mna bachorky nezaujmaju.

ked pozriem na grafy cien tak jednoznacne vidim, ze ceny energii stupali aj pred invaziou.

a ako OZE zbavuje od zavislosti nad dovozom energii zo zahranicia vidime na priklade Nemecka.

Ivica Bojič
6. červen 2022, 11:33

Vy kecáte nesmysly, nevím, co z těch fabulací máte. Ceny samozřejmě rostou neustále, no tyto extrémy jsou samozřejmě v 90% vina ruska a zbytek neschopných vlád, které zařízly jakékoliv možnosti diverzifikace. Naposledy to byl Bureš a jeho zaříznutí STORM 2. Ceny začaly bláznit "cvičením" nenaplněním zásobníku plynu před zimou, a to převážně těch ruských v Evropě, další velký skok byl když začal rus "cvičit" na hranicích a teď jsme s plynem na 100USD za MWh. Naprosto PŘESNĚ grafy vývoje cen korespondují s akcemi ruska. To že cena před okupací rostla o pár procent za posledních 10 let je nesrovnatelné s růstem o stovky procent za půl roku.

Michal K.
6. červen 2022, 13:26

ja tieto hoaxy a dezinformacie moc nemusim.

O lacne energie sa maju hlavne starat nasi politici a nie batuska Putin. To mate popletene.

A medzitym u nas:

echo24. cz/a/SqSSv/green-deal-povede-k-dalsimu-zvysovani-cen-energii-a-surovin-priznala-sefka-ecb-lagardeova

Michal K.
6. červen 2022, 13:35

ja som napisal, ze ceny energie rastli aj pred invaziou.

Co nakoniec pisete aj vy. Tak neviem, kde je ten nezmysel a fabulacia.

O lacne energie sa maju hlavne starat nasi politici a nie batuska Putin. To mate popletene.

A medzitym u nas:

echo24. cz/a/SqSSv/green-deal-povede-k-dalsimu-zvysovani-cen-energii-a-surovin-priznala-sefka-ecb-lagardeova

Richard Vacek
6. červen 2022, 13:40

Ceny snad reagují hlavně na prohlášení EU. I tady byl článek o tom, jak do měsíce poté, co EU vyhlásila embargo na ruské uhlí, jeho cena stoupla o 50%. Další dodavatelé totiž nejsou a když se EU se svou vysokou spotřebou obrátí jinam, má to katastrofální vliv na cenu.

Ten vliv je takový, že i Rusko díky tomuto tržnímu zvýšení cen dosahuje při nižším exportu vyšších tržeb.

Karel Navratil
7. červen 2022, 08:26

Ceny plynu začaly růst loni na podzim, když se zjistilo, že zásobníky jsou poloprazdne.... Většina nákupcu čekala, že se plyn zlevní po otevření plynovodu Nord 2,coz se díky USA nestalo....

Peter Zachara
6. červen 2022, 12:13

a na cesku republiku kolko kg chemtrailsu vypusta ten Putin?

Láďa
6. červen 2022, 13:03

Peter a co takhle přidat nějaká relevantní data. Ivica je tady uvádí přesně. Zkuste také argumentovat fakty.

Peter Zachara
7. červen 2022, 08:17

pri diskusii s klamarom je zbytocne predkladat data, su ako tie povestne perly sypane …

Ladislav Novák
7. červen 2022, 10:42

Potíž je, že ignorujete dlouhodobé imperiální plány Putinova Ruska, které jsou dobře známé a byly podrobeny rozsáhlým analýzám.

Někdy stačí se jednoduše zeptat: Cui bono? Komu to prospělo? Odpověď je jasná...

Láďa
7. červen 2022, 10:51

Tak že nemáte. Dík za potvrzení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se