V Belgii padají rekordy. Trh reaguje na očekávaný nedostatek dostupného výkonu

DomůKomoditní trhyV Belgii padají rekordy. Trh reaguje na očekávaný nedostatek dostupného výkonu

Na očekávaný nedostatek dostupného výkonu v Belgii reaguje cena elektřiny na tamním velkoobchodním trhu. Kontrakty na dodávku elektřiny v listopadu se pohybují na historických maximech a stále rostou. Listopadová cena elektřiny se tak nyní obchoduje na trojnásobku obvykle dosahovaných hodnot.

Cena listopadového kontraktu se vyšplhala na belgickém trhu s elektřinou z pondělních již rekordních 170 €/MWh až na středečních 185,50 €/MWh. Jedná se o reakci trhu na očekávaný nedostatek disponibilního výkonu v Belgii. Za posledních 7 let se přitom v říjnu pohybovala průměrná cena listopadového kontraktu v rozmezí 49 – 64 €/MWh.

Vývoj průměrných velkoobchodních cen elektřiny s dodávkou následující měsíc v Belgii. Zdroj: my.elexys.be

Nejistota ohledně zajištění dodávek elektřiny v Belgii se již projevila na nejvyšší dosažené průměrné ceně dodávek na následující měsíc za posledních 8 let. Tato cena v říjnu dosáhla hodnoty 79,88 €/MWh. Listopadová hodnota pak bude určitě ještě vyšší.

Na roční maxima se během tohoto týdne dostal také kontrakt na první čtvrtletí 2019, když jeho cena překročila hranici 101 €/MWh. Současná situace v Belgii nahrává tomu, aby si již nyní obchodníci zajišťovali ceny pro přelom roku 2019 a 2020. Díky rostoucí poptávce tak cena elektřiny s dodávkou ve 4. čtvrtletí 2019 dosáhla letošního maxima 65,78 €/MWh.

Za růstem ceny stojí jádro a chybějící rezervy

Za dramatickým růstem cen na trhu s elektřinou stojí listopadová dostupnost pouze jediného ze sedmi belgických jaderných reaktorů. V této souvislosti byla společnost Electrabel nařčena bývalým zaměstnancem, že záměrně odložila údržbu jaderných elektráren, v jejichž budovách byl zaznamenán problém s betonovou konstrukcí. Společnost tento výrok odmítla.

Situaci komplikuje i fakt, že se belgické ministerstvo energetiky rozhodlo poprvé po 5 letech nezajišťovat strategickou rezervu pro nadcházející zimu.