Domů
Komoditní trhy
BNEF: Prudký pokles cen emisních povolenek byl způsoben hlavně spekulanty
Emise
Zdroj: Pixabay

BNEF: Prudký pokles cen emisních povolenek byl způsoben hlavně spekulanty

Prudký pokles cen emisních povolenek, který začal v den invaze Ruska na Ukrajinu a pokračoval až do 7. března, byl podle analytiků z BloombergNEF (BNEF) způsoben zejména spekulativními obchody. Podle BNEF by nicméně měla mít válka na Ukrajině ve finále spíše podpůrný vliv pro růst cen emisních povolenek s tím, jak bude drahý plyn nahrazován uhelnými zdroji s vyššími měrnými emisemi CO2. 

Cena emisních povolenek s dodáním v prosinci letošního roku ještě během února atakovala hranici 100 EUR/t CO2, nicméně namísto pokoření této hranice přišel po ruské invazi na Ukrajinu doslova volný pád, který se zastavil až 7. března na 58,3 EUR/t CO2. Mezi 23. únorem a 7. březnem tak cena klesla o téměř 40 %. Během následujícího týdne povolenky část ztráty smazaly, když jejich cena vzrostla k 80 EUR/t CO2.

„Spekulativní obchody, spíše než tržní fundamenty, byly pravděpodobně hlavním důvodem tohoto poklesu s tím, jak se investoři rozhodli vybrat zisky. Maržové výzvy (anlg. margin calls - pozn. redakce) a likvidita potřebná pro ostatní aktiva, jako je plyn, také způsobily ztrátu podpory pro uhlík. Zatím však není jasné, jak moc válka poničí poptávku ze strany průmyslu," uvedl BNEF.

Podle analytiků z BNEF by nicméně měla mít válka na Ukrajině, která vedla mimo jiné k prudkému růstu ceny zemního plynu, spíše podpůrný vliv pro růst ceny emisních povolenek, jelikož drahý plyn by měl být do určité míry nahrazen zdroji spalujícími uhlí, které mají vyšší měrné emise CO2.

Příležitost pro vodík?

Vysoké ceny zemního plynu by kromě částečného návraty k uhelným zdrojům mohly podle BNEF otevřít dveře projektům zaměřeným na výrobu "zeleného" vodíku či čpavku.
„V současné době je v provozu pouze několik projektů na zelený čpavek či vodík a nové investice jsou schvalovány spíše na základě dlouhodobých očekávání než krátkodobých cen. V dohledné budoucnosti by nicméně mohly trhy se zemním plynem čelit vyšším cenám a zelený vodík a čpavek by tak mohly být považovány za atraktivní alternativu za plyn jak z environmentálního hlediska, tak z pohledu energetické bezpečnosti,“ dodal BNEF.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
JVr
18. březen 2022, 11:32

Tak to jsem zvědav, jestli odpovědné orgány EU potvrdí, že spekulativní kapitál má skutečně vliv na povolenky a jestli s tím komise něco udělá. Toto už je do očí bijící a jestli zas vyhlásí, že ne, tak je zřejmé komu tečou do kasičky od koho penízky...

Stále jsem přesvědčen, že povolit spekulování s něčím jako jsou povolenky je velká chyba. JE to nástroj ke snižování emisí, nikoliv něco na čem má někdo vydělávat penízky do kasičky. Většina firem využívající fosilní paliva potřebuje nějakou předvídatelnost nákladů a také nějaký čas na změnu, toto je přesně to, co současné povolenky nenabízejí.

Uvidíme kam se to dál pohne. Když se podívám do historie, tak minulý rok, povolenky kolem 50€ a předpovědi, že prý "dosáhnou" až 70€ do roku 2030... a hle, uběhl ani ne rok a ony stojí 100€ a předpokládá se další růůůůůst..., pokud se bude držet trend 100% za rok, tak budou v roce 2030 stát spíše 25000€...?

Emil
18. březen 2022, 11:39

Evropská komise při zavádění rezervy tržní stability v roce 2016 předpokládala cenu emisní povolenky v roce 2030 na úrovni 38-42 €:

"The EU emissions trading scheme (EU ETS) benchmark allowance price is projected to reach €38-42/t CO2 equivalent (CO2e) by 2030, assuming implementation of existing policies agreed at EU and member state level, according to the European Commission."

redshawadvisors. com/european-commission-sees-e40-eu-ets-price-by-2030/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se