Domů
Komoditní trhy
Cena uranu se kvůli nepokojům v Kazachstánu výrazně zvyšuje
Uranový koncentrát, nazývaný také "žlutý koláč" (yellowcake). Zdroj: IAEA
Zdroj: IAEA

Cena uranu se kvůli nepokojům v Kazachstánu výrazně zvyšuje

Cena uranu se na světových trzích prudce zvyšuje, jenom za středu vzrostla o více než osm procent. Trh tím reaguje na protesty v Kazachstánu, který je největším producentem tohoto radioaktivního kovu na světě. Země se snaží dostat pod kontrolu nepokoje, které si vyžádaly oběti na životech a které znamenají největší problém pro vládu této středoasijské země za poslední desítky let. Uvedla to agentura Bloomberg.

Kazachstán se na těžbě uranu ve světě podílí z více než 40 procent. V roce 2020, což je zatím poslední rok, za který jsou data k dispozici, tato bývalá sovětská republika vyprodukovala téměř 19.500 tun uranu. S velkým odstupem druhá byla Austrálie, na kterou připadá asi 6200 tun, ukazují záznamy Světového jaderného sdružení.

Cena uranu se ve středu zvýšila zhruba o osm procent a podle dat organizace UxC vystoupila na 45,25 USD za libru (asi 0,45 kg), v přepočtu asi 2180 Kč za kilogram. To ale ani zdaleka není maximum – na něm se uran ocitl v roce 2007, kdy se ve světě připravovalo k výstavbě mnoho jaderných reaktorů. Tehdy cena vystoupila nad 140 dolarů za libru.

„Cenu uranu tlačí vzhůru nejenom obavy o stabilitu dodávek z Kazachstánu, ale také očekávaní dalšího růstu spotřeby této komodity. Důvodem je rostoucí spotřeba elektřiny ve světě. Zejména země v Asii proto masivně investují do výstavby jaderných elektráren. Pokud by skutečně nastalo omezení exportu uranu z Kazachstánu, tak by cena mohla velmi rychle stoupnout nad 100 dolarů (asi 2165 Kč) za libru, jelikož produkci v jiných oblastech není možné rychle zvýšit,“ řekl ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Nicméně i při ceně 100 dolarů za libru je podle něj provoz jaderných elektráren stále levný. „Cena uranu tvoří jen malou část celkových provozních nákladů,“ dodal.

S uranem se neobchoduje tak snadno, jako je to běžné s jinými komoditami, od ropy a plynu přes drahé a průmyslové kovy až po některé plodiny. Uran se většinou obchoduje prostřednictvím kontraktů vyjednaných přímo mezi kupujícím a prodávajícím. V roce 2007 se ale začalo na komoditní burze Nymex v New Yorku obchodovat s termínovými kontrakty na uran.

Násilné protesty v Kazachstánu, které vyvolal prudký růst cen pohonných hmot, si vyžádaly několik lidských životů a stovky zraněných. S výpadky se potýkají telekomunikační sítě a většinou nefunguje přístup k internetu. Rusko a jeho spojenci se chystají do země vyslat mírové síly, vzhledem k tomu, že o pomoc s potlačením protestů požádal kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev.

Nepokoje mohou vést k větší závislosti na dodávkách uranu z jiných zemí. To se už ve středu odrazilo na cenách akcií firem, které se zabývají těžbou a zpracováním uranu. Značná část těchto firem je z Austrálie, Spojených států a Kanady.

„Je to, jako kdyby Saúdská Arábie měla potíže s těžbou ropy,“ řekl prezident společnosti UxC LLC Jonathan Hinze.

Klíčovou roli Kazachstánu při těžbě uranu tak přirovnal ke klíčové roli Saúdské Arábie v těžbě ropy. Arábie byla dlouho zdaleka největším producentem ropy na světě a i když ji postupně dohnalo Rusko a Spojené státy, zůstává klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Rusko ani USA v této organizaci nejsou.

„I když tady teď žádný nedostatek není, obchodníci jednají podle toho, že nedostatek se potenciálně objevit může,“ vysvětlil Hinze, proč se ceny uranu teď tak citelně zvyšují.

UxC je přední výzkumnou a analytickou organizací, která se zabývá situací na trhu s jaderným palivem.

Jaderné palivo loni v září zaznamenalo ohromující comeback. Ceny se zvýšily o 24 procent, což byl nejlepší měsíční výkon od konce roku 2008. Investoři sázejí na to, že jaderná energie se dočká renesance, vzhledem k tomu, že vlády se odklánějí od fosilních paliv, aby splnily přísné cíle na snížení emisí uhlíku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Jaroslav Loudil
6. leden 2022, 17:14

V Kazachstánu stojí za nynějším chaosem prudké zvýšení cen plynu pro pohon automobilů. Různí ksindlové toho využili k rabování obchodů, zapalování zastávek MHD, automobilů, budov vládních i soukromých, atd. Zatím zavraždili 13 policistů ,dvěma z nich, po vzoru Islámského státu, uřízli hlavy. Do země zamířily také ruské speciální jednotky , které myslím situaci - "brzy srovnají". Osobně bych nestřílel ničím jiným, než ostrými.

Jan Stehlik
6. leden 2022, 18:04

Teď už 18 policajtu je mrtvých a zraněných 1000 lidí (kolik mrtvých se asi nedovíme)

Dušan
6. leden 2022, 19:56

Takto jednoducho to vidí akurát tak ruská propaganda ... mimochodom "sputnikovci" prišli na to, že za to môže i Ukrajina ....

Samozrejme nejde o ten plyn, ale o dlhodobé problémy Kazachstanu, ktoré sa teraz len prejavili ...

A tak ako sú úsmevné Vaše príčiny ... tak komickejšie sú Vaše "riešenia" .... ktoré "odvážne" klepete doma akurát na klávesnici v teple ....

jozka
6. leden 2022, 20:33

...pise nekdo pro koho je univerzalni vinik vzdy jasny...

miro novak
6. leden 2022, 20:43

a to sa este k nemu nepridali dalsi komsomolci

Dušan
6. leden 2022, 23:17

Niekedy je dosť, komické ak sa Putin otvorene hlási k tlaku za otvorenie NS2 a naši miestni "odborníci" to popierajú ....

Arimatejský
7. leden 2022, 12:23

Je vidět, soudruhu Loudile, že vás staré manýry nepřešly a vraždění lidí vás stále baví, jako všechny bolševiky.

Josef
7. leden 2022, 23:37

Podle mého názoru se Kazachstán se ve stínu jednání USA -Rusko stal další obětí pokusu západu o destabilizaci Ruska z jiné strany. Naposled to zkoušeli v Bělorusku . Bývalé sovětské republiky to povede k větší integraci a časem možná i k nějaké formě federace. Protože nikdo z nich nechce dopadnout jako Ukrajina. Tento trend je už vidět v Bělorusku.

Bojkas
8. leden 2022, 00:30

Josef: ano, opět zlej zlej západ, pak to tam zasedne rusák a těží z toho převážně on. :-D To jsou pitomci ti na západě, vše nahrávají do Ruska.

Mirek
6. leden 2022, 18:41

Situaci v Kazachstánz určitě pozorně sleduje Čína, která tam spolufinancuje těžbu uranu.

energetik
6. leden 2022, 18:45

Tak ať jezdí na uran když nemají na ropný plyn :-).

"Kazachstán se na těžbě uranu ve světě podílí z více než 40 procent."

Koukám že je tam atomteristé dost zotročují. Tolik uranu a tak vyrabovaná a rozkradená země. Chudáci, dopadnou jako Nigerijci.

Jaroslav Loudil
6. leden 2022, 22:24

Kazachstán je sice totalitní země , ale rozhodně si jen těžko můžu vážit - "bojovníků proti totalitě", kteří zapalují zastávky MHD, vytloukají výlohy obchodů a kradou zboží, zapalují státní i jiné budovy, zapalují auta, zabíjejí policisty a řežou jim hlavy. Takovíto - "bojovníci za demokracii"- jsou prasata. Právě tu máme roční výročí útoku na Kapitol v USA, které zorganizoval prezident Trump. Tam sice byli jen 4 mrtví, ale bylo to dost podobné dnešnímu Kazachstánu = dav, pro který je potěšením všechno rozmlátit, ukrást a zapálit.

Milan
7. leden 2022, 12:13

Takže vy věříte totalitnímu prezidentovi, který říká, že za nepokoje můžou teroristi a nepřátele ze zahraničí. Stejně argumentovali bolševici u nás třeba na chartu77 nebo, když někdo s nima nesouhlasil. Tím samozřejmě neobhajuju rabování. Jen situace není tak jednoduchá, jak to líčíte vy. A to s tím Trampem je už uplně mimo mísu a nevím jakou to má souvislost s Kazachstanem.

robert cermin
7. leden 2022, 02:04

Dobrý den. Ohledně jaderného paliva.jaky je náklad na výrobu elektřiny?procentuální.

Ivan
7. leden 2022, 08:58

je zajímavé, že se lidi bouří jen v okolí ruských hranic, Bělorusko, Ukrajina, Kazachstán....taky je zajímavé, že to se všichni rozpomněli bouřit v podivně stejnou dobu... až mi to přijde, že je to organizované za nějakým účelem....

Jaroslav Loudil
7. leden 2022, 10:03

Někteří námi - "oceňovaní bojovníci za demokracii" - jsou lidské zrůdy. Příklad ? Hongkong předloni. Když tam demonstranti - rozbíjeli výlohy, rabovali obchody, zapalovali auta, ničili zařízení metra ... tak je jeden místní občan napomenul, že to není správné, ať to nedělají. Jak dopadl ? Polili ho benzínem a zapálili ho. Zpravodajka ČT v Číně paní Šámalová pak hlásila, že - "úderky bojovníků za demokracii" - postupují stále vpřed. Mám pocit, že v Kazachstánu jde o velmi podobný případ.

Dušan
7. leden 2022, 16:49

Mali by ste sledovať menej čínskych a ruských rozprávok pre deti ....

Tie "urezané hlavy" používajú Rusi pri každom svojom svinstve .. .. napr. i pri invázii na Ukrajinu .... dokonca i dali fotky ... zo Sýrie ....

A Čína klame prepracovanejšie.... dokonca vymysleli celú rozprávkovú ságu o "tibetských kanibaloch" aby ospravedlnili svoje vraždenie v Tibete. A to je iný level ako Vaša bájka o "upálenom čo upozorňoval protestujúcich" ....

Daibor
7. leden 2022, 11:07

Ono toho asi bylo vice. Vysoka korupce, trvale okradani a nevymahatelnost prava. Zakony jsou site na miru bohatym a nadnarodnim korporacim, a represe statu ve forme trvale zvysujicich se poplatku a dani. K tomu relativne bohata zeme a obcani chudi. Do toho nyni vysoka staglace a zvysovani cen vseho mozneho. Inflace znehodnocuje uspory a zhodnocuje hmotne statky. Nemajetni jsou opet okradeni. Neni se cemu divit.

De Carbon
7. leden 2022, 11:13

Drzim palce obcanum Kazachstanu aby nedopadli jako Ceskoslovensko v srpnu 1968.

jozka
7. leden 2022, 11:20

Primente mi, kolik policajtu v tom roce 1968 Cechoslovaci zabili? A kolika z nich urezali hlavy?

De Carbon
7. leden 2022, 11:42

Propaganda jede na plny vykon a jediny "dukaz" dava hlavni vinik nepokoju. Rusko vytahlo ze supliku jiz mnohokrat overeny recept na normalizaci. Jejich experti na smrt jsou porad k roztrhani.

jozka
7. leden 2022, 11:51

Myslite, ze to je to same jako se syrskymi "Bilymi prilbami"?

De Carbon
7. leden 2022, 12:12

Bile prilby nevypnuli internet a telefon aby mohli sirit lzi a nestrileli do obcanu na namesti. Bile prilby nepozvali profesionalni zabijaky ze zahranici.

jozka
7. leden 2022, 12:15

Vy nevite, kdo byly "Bile prilby", ze?

De Carbon
7. leden 2022, 12:19

Budu rad kdyz me to vysvetlite.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516