Domů
Komoditní trhy
Ceny plynu v Evropě spadly v reakci na snížení rizika stávky v Austrálii
Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

Ceny plynu v Evropě spadly v reakci na snížení rizika stávky v Austrálii

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes ráno přechodně snížila o více než 20 procent a dostala se na 29,50 eura (710 Kč) za megawatthodinu (MWh). Je to nejvýraznější pokles od loňského března. Trh reaguje na informace, že v největší australské továrně na export zkapalněného zemního plynu (LNG) se podaří vyřešit pracovní spory. Austrálie patří mezi klíčové vývozce LNG.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se kolem 8:30 SELČ pohybovala blízko 31 eur, což byl denní pokles přibližně o 16 procent. Ceny kontraktů k dodání v zimních měsících jsou ale výrazně vyšší, únorový je nad 52 eury za MWh. TTF je pro ceny v Evropě určující.

Ceny plynu tento měsíc výrazně kolísají, v jednu chvíli se zvýšily až o 40 procent. Ovlivňují je obavy z narušení plynulosti dodávek suroviny z Austrálie, která je významným dodavatelem na světový trh. Tento týden jednají australští producenti se zástupci odborů o mzdách. Po rozhovorech, které se protáhly až do noci na dnešek, odbory zastupující pracovníky závodu na LNG ve společnosti Woodside Energy nyní zvažují nabídku, kterou jim firma předložila.

LNG tanker
Ilustrační foto

Evropa se stále vzpamatovává z nejhoršího období energetické krize, kdy ceny plynu loni vystoupily na rekordní hodnoty. Na rizika přerušení dodávek cena reaguje velmi citlivě, i při dostatečných zásobách region potřebuje nepřetržitý přísun LNG ze světových trhů.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh, zatímco před rokem 2021 se pohybovala výrazně pod 20 eury za MWh. Od konce loňského roku má cena sestupný trend, který ale občas provází citelné kolísání. Cena plynu se začala zvyšovat už před válkou na Ukrajině, podle analytiků v reakci na energetickou politiku Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Martin P
25. srpen 2023, 07:09

Je zajímavé, že ceny u obchodníků jsou pro maloodběratele stále ve vývoi kolem 70EUR/MWh (bez DPH, bez regulované části ceny a měsíčních poplatků). Prostor na klesání v cenících je tedy víc než slušný.

Emil
25. srpen 2023, 07:19

Vzhledem k tomu že Cal24 stojí 54,7 €/MWh, zas tak velký prostor na klesání v cenících není. Roční kontrakty totiž ovlivňují ceníky daleko víc než ceny na spotových trzích, které jsou uvedené v článku.

Martin P
25. srpen 2023, 07:35

Já nevím jak vy, ale pokud nyní je v nabídce cena kolem 70 EUR/MWh a za půl roku či rok bude 50-55EUR/ MWh, vidím v tom docela pravděpodobný scénář budoucích slev propsaný do ceníků pro maloodběratele. Článek sice zmiňuje spotové ceny, ale já je sleduju od jara a pokud se točí dlouhodobě kolem nějakých hodnot (australské stávky jsou týdenní jev) mají v konečném důsledku odraz i v dlouhodobých kontraktech.

Emil
25. srpen 2023, 07:49

V tom bude právě ten problém, že je sledujete od jara, ale roční kontrakty formují ceny v průběhu celého roku, tj. i v zimě, kdy bývá cena výrazně vyšší než v létě. Zvlášť když nevíme jaká zima v příštím roce bude a jaké černé labutě do těch cen mohou ještě promluvit. Já bych tedy žádné zásadní slevy v kontraktech na přští rok nečekal, zvlášť když už mají obchodníci nepochybně podstatnou část plynu na příští rok nakoupenou za současné a minulé ceny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se